X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sławomir Potapowicz o wyroku TK: swoją decyzją Trybunał wyprowadza Polskę z UE

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 17:05
- W tym orzeczeniu jest podważenie istoty prawa europejskiego, które Polska zobowiązała się w Traktacie Lizbońskim respektować. Jeżeli powinniśmy cokolwiek zmieniać, to konstytucję - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Potapowicz (Koalicja Obywatelska).
Sławomir Potapowicz
Sławomir PotapowiczFoto: PR24/AK

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Czesław Kłak 1200.JPG
"Konstytucja RP wyraźnie mówi, że jest na szczycie hierarchii źródeł prawa". Prof. Kłak o wyroku TK

Według TK niezgodne z konstytucją są: przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz do kontroli uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Sławomir Potapowicz komentował wyrok: - W tym orzeczeniu TK pani Przyłębska dokonuje odkrycia, że polska konstytucja ma wyższość nad prawem UE. Takie orzeczenie zapadło też w 2005 roku w Trybunale pod przewodnictwem prof. Marka Safjana - zaznaczył.

Gość audycji powiedział, że problem dotyczy tego, że Izba Dyscyplinarna nie powinna funkcjonować, na co zwracał uwagę TSUE.

- Dziś wchodzą do obiegu prawnego decyzje, które absolutnie wyprowadzają Polskę z UE (...). Trybunał Konstytucyjny nie chce respektować prawa unijnego. To nie ma nic wspólnego z wyższością konstytucji nad prawem Unii, co zostało już dawno stwierdzone. To jest próba stworzenia instrumentu, na podstawie którego będzie się można bardzo łatwo bronić przed wycofaniem się z decyzji o powołaniu Izby Dyscyplinarnej - podkreślał.

Czytaj także:

W czwartek lider PO Donald Tusk wezwał do udziału w demonstracji "w obronie Polski europejskiej". Spotkanie rozpocznie się w najbliższą niedzielę o godz. 18 na placu Zamkowym w Warszawie. Apel polityka PO to reakcja na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzający wyższość polskiej konstytucji nad prawem europejskim.

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadząca: Magdalena Złotnicka

  Gość: Sławomir Potapowicz

  Data emisji: 10.10.2021

  Godzina emisji: 14.33

  PR24/ka

  Czytaj także

  "Zależy od tego, jak ją zdefiniujemy". Prof. Żurawski vel Grajewski o reakcji UE dot. wyroku TK

  Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 21:00
  - Jeśli założymy, że instytucje unijne będą działały zgodnie z traktatami, to jedynym organem Unii Europejskiej uprawnionym do nałożenia sankcji na państwo członkowskie za łamanie prawa unijnego, czyli w ramach art. 7 traktatu UE, jest Rada Europejska - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Powinniśmy rozmawiać o podmiotowości, a nie suwerenności". Krawczyk o debacie wokół orzeczenia TK

  Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 10:56
  - Dziś, w czasach integracji - nie tylko w ramach UE - powinniśmy rozmawiać przede wszystkim o podmiotowości. Obecnie suwerenność jest dość abstrakcyjnym stanem - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krawczyk, europeista, były doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. europejskich.
  rozwiń zwiń