X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Konstytucja RP wyraźnie mówi, że jest na szczycie hierarchii źródeł prawa". Prof. Kłak o wyroku TK

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 12:24
- Nie może mieć miejsca taka sytuacja, w której nadanie wykładni tej czy innej normie prawa unijnego prowadzić będzie do sprzeczności z konstytucją - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu. 
Prof. Czesław Kłak
Prof. Czesław KłakFoto: PR24

- Polska konstytucja wyraźnie mówi, że ona jest na szczycie hierarchii źródeł prawa. Dopiero później są ratyfikowane umowy międzynarodowe, za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie. Tutaj m.in. są traktaty europejskie. Poniżej są ustawy, a jeszcze niżej rozporządzenia. To oznacza, że Konstytucja RP jest najwyższym prawem, a inne akty prawne muszą być z nią zgodne. Zarówno te rangi ustawowej, jak i międzynarodowej - tłumaczył Czesław Kłak.

Shutterstock TSUE 1200.jpg
Prof. Genowefa Grabowska: konflikt rodzi się wtedy, jeżeli kompetencje są nadinterpretowane

- W przestrzeni publicznej pojawia się takie sformułowanie: "wyższość prawa krajowego nad unijnym". To nie jest do końca ścisłe, ponieważ nie chodzi o to, że prawo polskie rozumiane jako system prawny jest nadrzędne wobec prawa unijnego, bo to nie wynika z konstytucji. Chodzi o to, że prawo unijne zarówno rangi traktatowej, jak i tworzone przez instytucje unijne nie może być sprzeczne z konstytucją - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24. 

Czytaj więcej:

Dodał, że "nie może mieć miejsca taka sytuacja, w której nadanie wykładni tej czy innej normie prawa unijnego prowadzić będzie do sprzeczności z konstytucją". - W każdym przypadku punktem odniesienia jest konstytucja, nie tylko polska, ale każdego państwa UE - podkreślił sędzia Trybunału Stanu. 

Posłuchaj
23:23 PR24_AAC 2021_10_10-11-33-43.mp3 Prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu o wyższości prawa krajowego nad unijnym (Polskie Radio 24)

 

- Trybunał badał nie tylko samo brzmienie normy prawa unijnego, ale także nadane mu rozumienie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. To zostało zakwestionowane przez TK. Zatem Trybunał orzekł nie tylko zakresowo. Wyrok ma charakter wykładniczy. Nie eliminuje żadnych przepisów z polskiego porządku prawnego - wyjaśnił Czesław Kłak.

Więcej w nagraniu.


***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Wiesław Molak

Gość: prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu

Data emisji: 10.10.2021

Godz. emisji: 11.33

nj

Czytaj także

"Nikt nie mówi o polexicie". Katarzyna Sójka o orzeczeniu TK

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:06
- My, jako Polska, przystąpiliśmy do UE jako suwerenne państwo i takim chcemy pozostać. Nikt absolutnie nie mówi o polexicie - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Katarzyna Sójka, poseł PiS.
rozwiń zwiń