X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czarnek o działaniach TSUE: jeżeli nie będziemy trzymać się traktatów to UE się rozpadnie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 10:03
Minister Edukacji i Nauki powiedział w programie "Jedziemy" w TVP Info, że należy powstrzymać TSUE przed "demontażem Unii Europejskiej". Przemysław Czarnek dodał, że dojdzie do takiej sytuacji w przypadku nie trzymania się traktatów europejskich.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: Ministerstwo Edukacji i Nauki/Twitter

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. Zaniepokojenie tym orzeczeniem wyraziła Komisja Europejska.


Andrzej Kryj 1200.jpg
Andrzej Kryj o wyroku TSUE: sądownictwo jest wyłączone z kompetencji instytucji UE

"Nie działa na podstawie przepisów prawa"

Pytany o tę sprawę minister powiedział, że orzeczenia obu organów są ważne. – Jednak pod warunkiem, że obydwa te trybunały trzymają się podstaw prawnych, bo na tym polega praworządność, że organy władzy publicznej – w tym sądowe – orzekają wyłącznie na podstawie przepisów prawa i w jego granicach - powiedział.

Przemysław Czarnek negatywnie ocenił postępowanie unijnego trybunału – TSUE nie działa na podstawie przepisów prawa, dlatego jego orzeczenia są niebyłe, są dla nas niewiążące. TK natomiast rozstrzyga w sposób fundamentalny to zagadnienie – podkreślał.

– W zakresie wymiaru sprawiedliwości nic TSUE do naszej Izby Dyscyplinarnej i do naszego Sądu Najwyższego – mówił.

Czytaj także:

Czarnek dodał, że nie ma żadnego przepisu, który by zastrzegał do kompetencji UE i TSUE kwestii wymiaru sprawiedliwości państw członkowskich. – Skoro tak, to powołując się na praworządność sam łamie praworządność TSUE, czy trzeba większej obłudy? – pytał.

– Dziś trzeba powstrzymać TSUE przed demontażem Unii Europejskiej, bo to daleko nie pojedzie. Jeśli nie będziemy się trzymać traktatów, to UE się prędzej czy później rozpadnie, co nie będzie korzystne dla nikogo, w tym dla Polski – zaznaczył.

dz, tvp.info

Czytaj także

Premier o kompetencjach TSUE: jest najwyższą instancją w materii UE, a w innych sprawach jest nią TK

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 17:43
- Gdy dana materia dotyczy kompetencji UE, to najwyższą instancją orzekającą jest TSUE; we wszystkich innych przypadkach, a do takich należy funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, najwyższą instancją rozstrzygającą jest Trybunał Konstytucyjny - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Fogiel o wyroku TSUE: sądownictwo leży w kompetencjach kraju członkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 10:34
– Wyrok ws. gazociągu OPAL i wyrok ws. sądownictwa są świetnym przykładem, o co idzie spór. Pierwszy dotyczył zasady solidarności energetycznej w UE. Drugi dotyczy sądownictwa, bo to kompetencje państwa członkowskiego – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel z PiS. Gośćmi audycji "Śniadanie w Trójce" byli także Krzysztof Gawkowski (Lewica), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska) i Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sellin o wyroku TSUE: KE jest pośrednikiem, który przekazuje opinie opozycji

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 09:15
– KE, składając jakieś wnioski do TSUE, jest pośrednikiem, który przekazuje opinie polskiej opozycji. Mamy pod tym względem trudną sytuację – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
rozwiń zwiń