X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wstrzymanie budowy Baltic Pipe. Cywiński: na rzecz Rosji i Niemiec działają potężne lobby

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 11:56
- Mamy do czynienia z bezpardonową walką o to, jakie znaczenie będzie miał nasz kraj w przyszłości, tego czy wrócimy do hołdów berlińskich, protekcjonalnego poklepywania nas po ramieniu, czy utrzymamy budowane z mozołem i należne nam miejsce w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński (portal "Sieci"). W audycji wzięli również udział Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska") oraz Agnieszka Siewieruk-Maciorowska (portal "Dzień Dobry Białystok").
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/63ru78

W czwartek duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski.

Romuald Szeremietiew 663.JPG
Szeremietiew: na Kremlu prawdopodobnie zapadła decyzja, by osłabić najważniejszą część flanki wschodniej

"Zmienia się układ międzynarodowy"

Piotr Cywiński stwierdził, że polski rząd stoi przed najtrudniejszym, decydującym zadaniem od chwili objęcia władzy w 2015 r. - Cofniecie zgody na Baltic Pipe, co nie przesądza ostatecznie zgody na tę strategiczną dla nas inwestycję, trzeba wpisać w szerszy kontekst, to pozornie drobne zdarzenie w ciągu innych układających się w całość (..) Wraz z nastaniem prezydent Joe Bidena, który dąży do zbliżenia z Rosją i Niemcami, który odstąpił od sankcji ws. sankcji Nord Stream 2, zmienia się cały układ międzynarodowy - zaznaczył.

-  To także sprawa nakazu TSUE ws. kopalni w Turowie, mamy próby torpedowania niemal każdej inicjatywy rządu PiS, ważnej dla suwerenności politycznej i gospodarczej naszego kraju, jak przekop Mierzei Wiślanej, mamy kwestię wielkiego niezadowolenia Berlina z powodu budowy CPK, czy elektrowni atomowej, czy uczynienia Odry rzeką spławna dla barek. Na rzecz Rosji i Niemiec działają potężne lobby, z czym musimy się zmierzyć - komentował.

"Coraz bardziej na Polsce zaciska się pętla rosyjsko-niemiecka"

Jacek Liziniewicz zawracał uwagę, że decyzja Duńczyków ws. Baltic Pipe jest ogromnym problemem dla Polski. - Wydłuża to proces inwestycyjny, który powinniśmy zakończyć do 2023 r., do tego czasu mamy zagwarantowane dostawy z Rosji. Bez dostaw z Baltic Pipe będziemy znowu ustawieni w roli petenta wobec tego kraju. Na tym, żeby w taką postawę wbić Polskę, zależy również stronie niemieckiej (…) Coraz bardziej na Polsce zaciska się pętla rosyjsko-niemiecka - stwierdził gość audycji.

Posłuchaj
46:19 PR24_mp3 2021_06_04-10-07-38.mp3 Publicyści o wstrzymaniu budowy Baltic Pipe (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

"Musimy zadbać o własne bezpieczeństwo energetyczne"

Agnieszka Siewieruk-Maciorowska dodała, że to, co się dzieje w sprawie Baltic Pipe zagraża bezpieczeństwu Polski. - To że Rosja z Niemcami chcą dominować, nie tylko na kontynencie europejskim, jest faktem oczywistym. Polski rząd reaguje przytomnie, inne kraje albo tego nie widzą, albo im ten układ pasuje. My kierowani doświadczeniami z przeszłości wiemy, czym to może się skończyć. Musimy zadbać o własne bezpieczeństwo energetyczne, robić swoje - podkreślała.

Czytaj także:

Decyzja ws. Baltic Pipe oznacza, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu, lub odpoczynku m.in. niektórych gatunków myszy i nietoperzy, które występują na lądowej części planowanego gazociągu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Piotr Cywiński, Jacek Liziniewicz, Agnieszka Siewieruk-Maciorowska

Data emisji: 04.06.2021

Godzina emisji: 10.06

PR24/ka

Czytaj także

"Będziemy musieli w coraz większym stopniu liczyć na siebie". Marek Budzisz o bezpieczeństwie Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 14:25
- USA są słabsze i mają inne priorytety, postrzegają Europę Środkową jako region marginalny, istnieje w związku z tym ryzyko, że dla celu politycznego, nawet doraźnie pojmowanego, nasze interesy w zakresie bezpieczeństwa zostaną wystawione na szwank. Suma tendencji jest potencjalnie niebezpieczna - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz ekspert ds. spraw wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Realizowane są dwie koncepcje". Prof. Reginia-Zacharski o sytuacji międzynarodowej

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 10:47
- Chodzi o to, by zbudować infrastrukturę, która ominie chaotyczny pas złożony z mniejszych europejskich państw na wschodzie Europy, a z perspektywy Europy Zachodniej będzie to środek rozsądny, gwarantujący dobre relacje na linii Niemcy-Rosja - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń