X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zniesienie sankcji dla firm budujących Nord Stream 2. Aleksandra Rybińska: Rosja rozgrywa Europę

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 15:55
- Widzimy pewną hipokryzję, z jednej strony Niemcy piętnują działania Rosji, w mocnych słowach potępiają politykę rosyjską, a drugiej strony oczywiście mamy "business as usual", interesy kręcą się dalej - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska (Tygodnik Sieci)
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: ID1974/ Shutterstock

W minionym tygodniu Departament Stanu USA powiadomił w raporcie dla Kongresu, że zmienił swoje poprzednie stanowisko i zniósł sankcje wobec firmy Nord Stream 2 AG, prowadzącej budowę drugiej części tego rurociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, oraz Matthiasa Warniga, jej szefa. Motywował to "względami bezpieczeństwa narodowego".

Krzysztof Szczerski 1200.jpg
"Gazowa bomba podłożona pod Europę". Krzysztof Szczerski o Nord Stream 2

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że "sankcje wobec Nord Stream 2 przyniosłyby efekt przeciwny do zamierzonego". Po raz kolejny zaznaczył też, że "od początku" był przeciwny projektowi niemiecko-rosyjskiego gazociągu. Dodał, że sojusznicy USA w Europie "doskonale znają jego stanowisko w tej sprawie".

Aleksandra Rybińska komentowała decyzję Joe Bidena o nienakładaniu sankcji na firmy budujące Nord Stream 2. - Nie wiem, czy to jest próba resetu stosunków USA-Niemcy, to raczej pewien prezent dla Berlina, w zamian za bardziej przychylną postawę Niemiec jeśli chodzi o rywalizację z Chinami - oceniła.

- To koncepcja amerykańskiej administracji, że z Chinami da się walczyć tylko z pomocą sojuszników, a USA same nie poradzą sobie z tym, w związku z tym należy przeciągnąć na swoją stronę europejskich partnerów, a Niemcy odgrywają tutaj kluczową rolę. Niemcy, jak tylko Joe Biden został prezydentem, natychmiast oświadczyły, że chcą ożywić relacje transatlantyckie, ale nie za cenę pogorszenia relacji z Chinami, potrzebują tego rynku. To transakcja wiązana, odpuszczenie Nord Stream2 za wsparcie USA - zaznaczyła.

Posłuchaj
22:09 PR24_mp3 2021_05_30-15-06-35.mp3 Aleksandra Rybińska o zniesieniu sankcji USA wobec firm budujących Nord Stream 2 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Publicystka odniosła się do polityki Rosji wobec UE. - Rosja dzieli swoich partnerów zagranicznych na tych, którzy są niepożądani, oraz ledwo tolerowani przez Moskwę. Stara się dzielić UE, nie chce prowadzić żadnego dialogu z Brukselą, co było widać po wizycie Josepa Borrella, wybierają sobie pojedyncze kraje, z którym prowadzą jakiś rodzaj rozmów, rozgrywają Europę - stwierdziła.

- Kreml wie, że wszystko jedno co zrobi, to i tak dialog będzie kontynuowany, będzie chęć współpracy, w związku z tym pozwala sobie na coraz więcej, nieprzyjazne działania Rosja są pokazem dominacji. Z USA Rosja gra w podobną grę - zaznaczyła Aleksandra Rybińska.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Aleksandra Rybińska

Data emisji: 30.05.2021

Godzina emisji: 15.06

PR24/ka

Czytaj także

"Reorientacja polityki USA". Jacek Saryusz-Wolski o stanowisku Joe Bidena ws. Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 20:45
- Niemcy prowadzą politykę współpracy z Rosją ponad to, co dopuszczalne, a tą granicą jest interes europejski. Nord Stream 2 to klarowne przekroczenie granic i naruszenie interesu europejskiego, nie tylko bezpieczeństwa energetycznego, ale i interesu politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
rozwiń zwiń