X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Gazowa bomba podłożona pod Europę". Krzysztof Szczerski o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 21:15
- Jestem przekonany, że jego dokończenie i uruchomienie może spowodować największy kryzys w polityce europejskiej od początku procesu integracji europejskiej - mówił o Nord Stream 2 Krzysztof Szczerski, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: PR24/PJ

19 maja Departament Stanu powiadomił w raporcie Kongres USA, że prezydent nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec znanego jako Nord Stream 2. Motywował to względami bezpieczeństwa narodowego.

Jacek Saryusz-Wolski 1200 kopia.jpg
"Reorientacja polityki USA". Jacek Saryusz-Wolski o stanowisku Joe Bidena ws. Nord Stream 2

We wtorek Biden oświadczył już osobiście, że "sankcje wobec Nord Stream 2 przyniosłyby efekt przeciwny do zamierzonego". Po raz kolejny zaznaczył też, że był przeciwny projektowi niemiecko-rosyjskiego gazociągu "od początku". Dodał, że sojusznicy USA w Europie "doskonale znają jego stanowisko w tej sprawie"

"Decyzja symboliczna, oparta o błędne założenia"

Krzysztof Szczerski komentował wypowiedź prezydenta USA. - Słowa Joe Bidena to zapowiedź nowych relacji amerykańsko-niemieckich, na szczęście nie amerykańsko-rosyjskich, jak było to za prezydentury Baracka Obama. To decyzja symboliczna, ale w moim przekonaniu oparta o błędne założenia, że Niemcy mogą reprezentować interes Europy, a to, co dobre dla Niemiec, dobre jest dla Europy. W przypadku Nord Stream 2 jest dokładnie odwrotnie - podkreślił.

- Ta sytuacja leży w interesie Niemiec, ale nie Europy, przykładanie tu schematu myślowego, że Niemy powinny być hegemonem Europy i pierwszym parterem europejskim, bo to zagwarantuje stabilność relacji atlantyckich, jest założeniem nieadekwatnym, stąd ta decyzja oparta jest o błędne przesłanki - dodał.

"Uderzenie w fundamenty tego, czym powinna być europejska solidarność"

Jak zaznaczył gość audycji, jest to kwestia pewnego politycznego wyboru USA. - Było wprost powiedziane, że chodzi o pokazanie Berlinowi nowego otwarcia w relacjach atlantyckich. Można było do tego celu wybrać zupełnie inne projekty, nie NordStream 2, który jest przede wszystkim projektem antyeuropejskim - zauważył.

- Nord Stream 2 oceniam jako gazową bombę podłożona pod Europę. (…) Uderzenie w fundamenty tego, czym powinna być europejska solidarność i bezpieczeństwo, równość państw, a także w politykę UE. Jest antyklimatyczny i działa przeciw bezpieczeństwu energetycznemu - stwierdził.

Posłuchaj
16:03 PR24_mp3 2021_05_28-20-06-35.mp3 Krzysztof Szczerski o bezpieczeństwie energetycznym Europy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

"Gazprom jest narzędziem polityki zagranicznej Rosji"

Jak stwierdził Krzysztof Szczerski, Nord Stream 2 spowoduje głębokie uzależnienie najważniejszego państwa UE od polityki rosyjskiej. - Gazprom jest narzędziem polityki zagranicznej Rosji. Uzależnienie polityki UE od dostawcy rosyjskiego oznacza, że od tej pory Niemcy, a co za tym idzie także dużo europejskich instytucji, będą musieli wkalkulowywać w swoje działania reakcję Moskwy, bo ona może spowodować zakręcenie kurka - przypominał gość audycji.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Krzysztof Szczerski (KPRP)

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 20.06

PR24/ka

Czytaj także

"Dla Polski nie jest to korzystna sytuacja". Kobeszko o braku sankcji wobec Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 09:21
- Nie jest to dla Polski sytuacja korzystna w kontekście zaostrzenia sytuacji z Białorusią - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko ("Nowa Konfederacja") komentując wypowiedź Joe Bidena nt. zawieszenia sankcji wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. Gośćmi audycji "Debata poranka" byli również Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Biden okazał słabość, Putin to wykorzysta". Marian Kowalski o rezygnacji USA z sankcji na Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 11:45
- Ta wypowiedź Joe Bidena, że "cóż on może zrobić"... lider mocarstwa światowego nie może powiedzieć, że jest słaby. On to zrobił i na pewno pan Putin wyciągnie z tego jak najdalej idące konsekwencje - mówił w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski z KowalskiTV. Gościem audycji była także Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z portalu Dzień Dobry Białystok.
rozwiń zwiń