X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Smutna ścieżka ku kościelnej otchłani". Weigel o drodze synodalnej w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 14:48
- Kłopot, jaki mam ja i wielu innych, gdy słyszymy biskupa Bätzinga, jego podobnie myślących kolegów z episkopatu oraz przedstawicieli Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich, polega na tym, że nie słyszymy głosu Pana, Ewangelii czy prawdy, ale głos postmodernizmu - powiedział jeden z czołowych watykanistów George Weigel.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Freedom Studio
kościół FORUM 1200.jpg
Francja: co dwa tygodnie znika jeden budynek sakralny

Niemieccy biskupi, pomimo wyraźnego sprzeciwu Stolicy Apostolskiej, zapowiedzieli, że będą błogosławić w kościołach związki osób homoseksualnych. Sprawa budzi szczególne kontrowersje, ponieważ ze strony niemieckiego episkopatu zakrawa to na bunt ogłoszony tuż po rozstrzygnięciu wydanym w tej sprawie przez Kongregację Nauki Wiary.

"Podążanie drogą prawdy"

Amerykański intelektualista i biograf Jana Pawła II w rozmowie z Catholic News Agency podkreślił, że Kościół w Niemczech jest wezwany do podążania drogą prawdy objawionej, a nie ducha czasów. Znany pisarz i publicysta został poproszony o odniesienie się do komentarzy przewodniczącego Niemieckiej Konferencji Biskupów, bp. Georga Bätzinga, w których bronił tzw. Drogi Synodalnej.

- Kwestią nie jest "Rzym" kontra "reformy". Chodzi o wierność prawdzie Ewangelii przeciwstawioną wierności "Zeitgeist", "duchowi czasu". Innymi słowy, w niemieckiej "Drodze Synodalnej" chodzi o to, czy Boże Objawienie na temat nierozerwalności małżeństwa, godnego przyjmowania Komunii świętej, właściwego uporządkowania naszych ludzkich miłości – jest prawdziwe i ma moc wiążącą niezależnie od czasu, w każdej sytuacji kulturowej - wyjaśnił Weigel w wywiadzie. Przypomniał, że ta sama kwestia była dyskutowana podczas synodów biskupów w 2014, 2015 i 2018 roku.

Kościół LGBT Free shutt-1200.jpg
Robert Tekieli: niemiecki Kościół głosi herezje i dąży do schizmy

Niemiecki hierarcha broniąc pomysłów, które mają na celu m.in. umożliwienie błogosławienia par homoseksualnych i święceń kapłańskie kobiet, mówił, że trzeba porzucić lęki i blokady mentalne.

Wolność od aktualnych lęków czy prawdziwa wiara?

- Główne pytanie brzmi: jak możemy dzisiaj rozmawiać o Bogu i dojść do głębszej wiary? Wiara może wzrastać i pogłębiać się, jeśli uwolnimy się od lęków i zablokowań mentalnych, jeśli będziemy zadawać pytania i szukać, w jaki sposób Kościół dzisiaj może być obecny dla ludzi - mówił bp Bätzing.

W odpowiedzi Weigel tłumaczy, że "centralnym pytaniem" jest to, co powiedział Pan Jezus, a brzmiało ono, brzmi i zawsze będzie brzmiało: "Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?".

Czytaj również:

- Oczywiście Kościół musi zawsze głosić prawdę Ewangelii w sposób, który może być usłyszany przez ludzi danego czasu i kultury. To właśnie próbował czynić św. Paweł na Areopagu w Atenach w Dziejach Apostolskich (rozdz.17), i to właśnie polecił dzisiejszemu Kościołowi Sobór Watykański II: głosić prawdę w sposób, w jaki prawda może być usłyszana. Kłopot, jaki mam ja i wielu innych, gdy słyszymy biskupa Bätzinga, jego podobnie myślących kolegów z episkopatu oraz przedstawicieli Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich, polega na tym, że nie słyszymy głosu Pana, Ewangelii czy prawdy, ale głos postmodernizmu - powiedział George Weigel.

Watykanista dodał, że fundamentalnych prawd wiary i moralności nie oceniają teologowie ani praktycy nauk o człowieku. - Jeśli tak się stanie i kiedy tak się stanie, to rezultatem będzie liberalny protestantyzm i nie mogę zrozumieć, dlaczego ktokolwiek chciałby podążać tą smutną ścieżką ku kościelnej otchłani - wyjaśnił.

pg,CNA

Czytaj także

Głęboka dechrystianizacja nad Sekwaną. Tylko 2 proc. Francuzów chodzi do kościoła

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 06:53
Wśród młodych Francuzów poniżej 25 roku życia tylko jedna czwarta została ochrzczona. Proces odejścia od wiary we Francji ukazuje nowe badanie przeprowadzone na zlecenie dziennika Le Monde.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt na Ukrainie. Watykan gotów do mediacji w ramach grupy kontaktowej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:02
Watykan jest gotów do mediacji między Ukrainą a Rosją, ale tylko w ramach mińskiej grupy kontaktowej - poinformował prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich, kardynał Leonardo Sandri. Mówił o tym w wypowiedzi dla portalu repubblica.it.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja Kościoła w Niemczech. Prof. Kucharczyk: mamy do czynienia z ostatnim stadium przed schizmą

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 08:01
- To pełzająca schizma, której obecnie widzimy ostatnie stadium. Teraz będą błogosławić ludzi, którzy deklarują że nie chcą żyć w związku sakramentalnym. To de facto błogosławienie grzechu - powiedział o sytuacji niemieckiego Kościoła i buntu wobec nauczania Kościoła katolickiego prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk i specjalista ds. Niemiec.
rozwiń zwiń