X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"UE musi zdać ten egzamin". Prof. Witold Modzelewski o ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 15:55
- Wspólnota musi skończyć sukcesem proces przyjęcia i realizacji tego programu i dzięki temu potwierdzić swoją obecność - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista.
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: PR24

Fundusz Odbudowy to nowy instrument finansowy Unii Europejskiej. Środki z niego mają posłużyć do odbudowania gospodarek europejskich po pandemii koronawirusa. Fundusz ustanowiono na szczycie Unii Europejskiej w grudniu ubiegłego roku, razem z wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2021-27. Wynosi 750 miliardów euro.

Zbigniew Kuźmiuk 1200.jpg
"To nie Polsce się on nie podoba, ale Niemcom". Zbigniew Kuźmiuk o ratyfikacji Funduszu Odbudowy przez kraje UE

Prof. Witold Modzelewski zaznaczył, że UE, stojąc przed ratyfikowaniem Funduszu Odbudowy, walczy o potwierdzenie swojej misji. - Mamy pewien reset i wspólnota europejska musi ten egzamin zdać, odegrać swoją historyczną rolę w postaci zbudowania wizji nowej UE (…) Tu nie ma miejsca na porażkę - ocenił.

Gość dodał, że państwa UE, które zachowały odrębność walutową, lepiej sobie radzą w tej sytuacji. - Zarządzanie strefą euro, która jest historycznym eksperymentem, zwłaszcza w tych okolicznościach, biorąc pod uwagę stan poturbowania jej członków przez pandemię, jest trudniejsze - stwierdził. 

- Państwa "starej Europy" już nie stanowią monolitu. Podział na północ i południe się pogłębia. Czynniki jednoczące słabną w takich okolicznościach. W Brukseli pokutuje przekonanie, że mamy przetrwać jako całość, zatem program integracyjny będzie tu dominujący - mówił ekonomista.

Posłuchaj
18:05 PR24_mp3 2021_04_19-15-10-54.mp3 Prof. Witold Modzelewski o Funduszu Odbudowy UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Polska w ramach Funduszu będzie mieć do wykorzystania ponad 57 miliardów euro w postaci dotacji i pożyczek. Wysokość dotacji to 23,9 miliarda euro, a pożyczek - 34,2 miliarda euro.

By możliwe było uruchomienie Funduszu Odbudowy, parlamenty narodowe krajów Unii muszą ratyfikować decyzję o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Witold Modzelewski

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 15.10

PR24/ka

Czytaj także

"Ci, którzy wyjdą z epidemii najsprawniej, wzmocnią swoją pozycję". Dr Żukowski o Krajowym Planie Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 14:45
- Musimy sami uświadomić sobie naszą pozycję, a nie popadać w poczucie lęku, wstydu czy poczucia, że nic nie możemy, że nie możemy być podmiotowi - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski (Uniwersytet Warszawski), mówiąc o szansach wzrostu pozycji Polski w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy. Karol Gac: ważny będzie każdy głos

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 13:20
- W sprawie Funduszu Odbudowy PSL mówiło nawet, że jeśli nie uda się przegłosować go za pierwszym razem, będzie można głosować drugi raz - mówił w Polskim Radiu 24 red. naczelny portalu DoRzeczy, Karol Gac.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opozycji brakuje kart w tej rozgrywce". Prof. Młyńczyk o scenariuszach głosowania nad Funduszem Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 14:20
- Fundamentem tożsamości opozycji są dobre relacje w ramach UE. Trudno sobie wyobrazić, żeby opozycja głosowała przeciwko temu programowi - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Łukasz Młyńczyk, komentując sejmową ratyfikację Funduszu Odbudowy.
rozwiń zwiń