X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To nie Polsce się on nie podoba, ale Niemcom". Zbigniew Kuźmiuk o ratyfikacji Funduszu Odbudowy przez kraje UE

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 18:55
- Niezależnie od tego, jak będzie wyglądało głosowanie w naszym parlamencie, czy Zjednoczona Prawica zagłosuje w tej sprawie jednolicie, to nie Polska jest tutaj problemem. Są nim Niemcy - mówił w Polskim radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł (Prawo i Sprawiedliwość).

Fundusz Odbudowy to nowy instrument finansowy Unii Europejskiej. Środki z niego mają posłużyć do odbudowania gospodarek europejskich po pandemii koronawirusa. Fundusz ustanowiono na szczycie Unii Europejskiej w grudniu ubiegłego roku, razem z wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2021-27. Wynosi 750 miliardów euro.

2a.jpg
Wiceminister funduszy: odrzucenie środków europejskich byłoby działaniem wbrew polskiej racji stanu

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe wstrzymał ratyfikację przez Niemcy zasobów własnych UE.

Zbigniew Kuźmiuk podkreślał, że trybunał w Karlsruhe bardzo rzetelnie pilnuje niemieckiego prawa i tego, co robią instytucje unijne. Czuwa nad tym, czy ich decyzje nie są sprzeczne z niemiecką konstytucją.

- Mamy także inne kraje z "grupy skąpców", które nie były zwolennikami funduszu na etapie negocjacji, teraz ociągają się z jego ratyfikacją, tak jak Holandia. (…) Także parlament tego kraju może być poważną przeszkodą, by przyjąć Fundusz Odbudowy, a mówiąc precyzyjniej, system zasobów własnych. To nie Polska będzie problemem, będą nim na pewno Niemcy, być może także Holandia, Dania, Szwecja, Finlandia czy Austria, to była grupa krajów, którym Fundusz Odbudowy się nie podobał - przypominał gość audycji.

"Szansa na wejście na ścieżkę wzrostu"

Europoseł zwracał uwagę, że część krajów jest w stanie sobie poradzić z odbudową gospodarki na własną rękę, ale kraje południa strefy euro, jak Włochy czy Hiszpania, są w trudnej sytuacji. - Ich poziom długu publicznego w relacji do PKB to jest już sto kilkadziesiąt procent. Przy takim poziomie Grecja była już objęta programem pomocowym. To bardzo zła sytuacja nie tylko dla tych krajów i ich społeczeństw, ale dla całej UE. Kłopoty takich krajów jak Włochy czy Hiszpania to nie tylko kłopoty dla wiodącego kraju UE, jakim są Niemcy, ale to przełoży się także na gospodarkę polską. (…) Z punktu widzenia całej UE wejście w życice programu to szansa na wejście na ścieżkę wzrostu każdego kraju Wspólnoty - zauważył Zbigniew Kuźmiuk.

Posłuchaj
12:23 PR24_mp3 2021_04_15-17-35-27.mp3 Zbigniew Kuźmiuk o Funduszu Odbudowy UE (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24)

Czytaj także:

Polska w ramach Funduszu będzie mieć do wykorzystania ponad 57 miliardów euro w postaci dotacji i pożyczek. Wysokość dotacji to 23,9 miliarda euro, a pożyczek - 34,2 miliarda euro.

By możliwe było uruchomienie Funduszu Odbudowy, parlamenty narodowe krajów Unii muszą ratyfikować decyzję o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: Rozmowa PR 24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Zbigniew Kuźmiuk 

Data emisji: 15.04.2021

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Czytaj także

"Ci, którzy wyjdą z epidemii najsprawniej, wzmocnią swoją pozycję". Dr Żukowski o Krajowym Planie Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 14:45
- Musimy sami uświadomić sobie naszą pozycję, a nie popadać w poczucie lęku, wstydu czy poczucia, że nic nie możemy, że nie możemy być podmiotowi - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski (Uniwersytet Warszawski), mówiąc o szansach wzrostu pozycji Polski w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozbieżność celów i wygórowane aspiracje". Prof. Kik o perspektywach i różnicach w Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 09:35
- Jedność i spójność Zjednoczonej Prawicy jest zagrożona. Mamy jednego głównego lidera i dwóch pobocznych. Pomiędzy tymi trzema postaciami istnieje całkowita rozbieżność interesów, taktyki i strategii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń