X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Duszności, nadkrzepliwość, zaburzenia lękowe. Prof. Jaroszewicz o zespole "post COVID-19"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 12:35
Ponad 1,5 miliona Polaków cierpi na tak zwany "zespół post-COVID-19". Osoby, które przechorowały koronawirusa mają problemy z sercem, duszności, nadkrzepliwość krwi, zapalenie mózgu czy zaburzenia lękowe.
W Polsce obecnie blisko 4,5 tys. osób chorych na COVID-19 przebywa w szpitalach
W Polsce obecnie blisko 4,5 tys. osób chorych na COVID-19 przebywa w szpitalachFoto: Terelyuk/ Shutterstock

Profesor Jerzy Jaroszewicz ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu - współautor publikacji na temat opieki nad takimi pacjentami, powiedział w Polskim Radiu Katowice, że ma ona pomóc przede wszystkim lekarzom pierwszego kontaktu. Profesor Jaroszewicz ocenił, że następstwa choroby dotyczą aż 30-40 procent pacjentów. Niektórzy mają następstwa łagodne, takie jak zaburzenia snu a inni ciężkie, takie jak depresja. 

pandemia koronawirus COVID-19 dystans maseczka shutter 1200 Josep Suria.jpg
Lodowski: przegrywamy z pandemią przez brak konsekwencji i dyscypliny

Podręcznik dla lekarzy rodzinnych powstał po to żeby wiedzieli na co zwrócić szczególną uwagę i umieli odróżnić następstwa łagodne, z którymi można żyć od groźnych. Profesor Jerzy Jaroszewicz przypomniał też, że chorzy na COVID-19 powinni bezwzględnie mierzyć saturację. Jeżeli spada poniżej 90 może to oznaczać ciężkie zapalenie płuc, jeżeli spada poniżej 94 trzeba szybko zgłosić się po pomoc medyczną.


Posłuchaj
00:25 Profesor Jerzy Jaroszewicz o zespole Post-COVID-19.mp3 Profesor Jerzy Jaroszewicz o zespole Post-COVID-19 (IAR)

 


U około 5 procent zakażonych wirus "działa jak lawina", chorzy długo nie czują żadnych objawów. Profesor Jaroszewicz porównał to do zawału serca, kiedy chory czuje ból w klatce piersiowej, ściskanie i promieniowanie i ma uczucie niepokoju. 

Czytaj więcej:

- Pacjenci z covidem i bardzo niską saturacją mówią, że czują się dobrze. A my widzimy na naszych monitorach, że jest odwrotnie, jest już całkiem niedobrze - ostrzega lekarz.

Jerzy Jaroszewicz poinformował, że do tej pory nie było przypadków ciężkich zachorowań wśród osób zaszczepionych jedną dawką jak również, że on osobiście nie hospitalizował żadnego pacjenta, który przyjął dwie dawki szczepionki. Zdaniem profesora szczepienia wydają się być bardzo skuteczne i jeżeli uda się zrealizować to, o czym mówi rząd, czyli zaszczepić do końca czerwca wszystkich chętnych, to jest szansa, że zdejmiemy maseczki, w drugiej połowie roku, lub jesienią.

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Poseł PiS: walczymy o to, by społeczeństwo odniosło jak najmniejszy uszczerbek

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 08:30
- Dzisiaj, kiedy walczymy z pandemią w myśl zasady "wszystkie ręce na pokład", powinniśmy działać tak, by polskie społeczeństwo poniosło jak najmniejszy uszczerbek w tej niełatwej sytuacji- powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Lipiec, poseł PiS. Gościem "Dwóch stron" był również Jacek Tomczak (PSL-Koalicja Polska). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szczepienia nie są sprawą polityczną". Joanna Kluzik-Rostkowska o roli samorządów w walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 08:45
- Chodzi o to, by skutecznie zaszczepić Polaków i wrócić do normalności. Postulowaliśmy zaangażowanie samorządów w szczepienia już w styczniu (…), dobrze wiedząc, że inaczej sobie nie poradzimy - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Kluzik-Rostkowska (PO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinniśmy być ostrożni". Cezary Gmyz o szczepionce Sputnik V

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:40
- Niemcy rozważają zakup szczepionki Sputnik V, ale nie wiadomo której. Okazuje się, że jej skład różni się od tego, co podają producenci. Na Słowacji wywołało to już kryzys rządowy - powiedział w Polskim Radiu 24 wieloletni korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz.
rozwiń zwiń