X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ponad 31 mln zł wsparcia dla domów kultury. Piotr Gliński ogłasza program cyfrowego rozwoju ośrodków

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 12:32
- Doposażenie domów kultury w niezbędny sprzęt oraz pakiet szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe pracowników tych instytucji - to główne założenia ogłoszonego w poniedziałek projektu "Konwersji cyfrowej domów kultury". Budżet to ponad 31 mln zł - ogłosił wicepremier, minister KDNiS Piotr Gliński.
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr GlińskiFoto: Twitter/Ministerstwo Kultury

W poniedziałek w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się wspólna konferencja prasowa wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemara Budy oraz dyrektora Narodowego Centrum Kultury prof. Rafała Wiśniewskiego na temat projektu "Konwersja cyfrowa domów kultury".

gliński 1200.jpg
Program "Kultura w sieci" z nagrodą specjalną. Piotr Gliński: jego efekty zostały docenione


- Uruchamiamy kolejny program, którego głównym zadaniem jest wsparcie domów kultury, gminnych ośrodków kultury. W Polsce mamy wspaniałą sieć tego typu ośrodków kultury. To jest sieć, która, można powiedzieć, bezpośrednio kontaktuje się ze społeczeństwem w społecznościach lokalnych i jest naszym frontmanem, jeżeli chodzi o docieranie z kulturą do społeczeństwa - powiedział Gliński.


Podkreślił, że wsparcie tych ośrodków jest "kluczowe dla rozwoju i wypracowania zwyczaju, normy kulturowej kontaktu społeczności lokalnej, zwłaszcza młodego pokolenia, ale także naszych seniorów i wszystkich innych, z kulturą".

- Chcielibyśmy, żeby program objął około 200 ośrodków kultury w całym kraju, głównie w małych miejscowościach, bo tak są ustawione kryteria tego programu. Cały program to jest 31 mln zł, granty będą mniej więcej do 200 tys. zł - poinformował wicepremier Gliński.


Posłuchaj
00:47 gliński.mp3 Ponad 31 milionów złotych na cyfryzację domów kultury (IAR)

 

Przekazał, że pieniądze będą mogły być przeznaczone na "szkolenia i infrastrukturę, czyli zakup odpowiednich nośników elektronicznych, odpowiednich urządzeń, które tę cyfryzację wspierają".

Czytaj także:


Minister kultury poinformował, że nabór do programu ruszy w kwietniu, a program będzie realizowany od lipca 2021 roku do czerwca 2022 roku. - Można powiedzieć, że to będzie takie dodatkowe wsparcie naszej kultury, już mam nadzieję, po okresie pandemicznym - dodał.

Gliński przypomniał, że MKiDN wspiera domy kultury poprzez ponad 30 różnych programów. - Rocznie to jest ok. 30 mln zł. Jednym z nich jest "Infrastruktura domów kultury" - wskazał.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej ocenił, że cyfryzacja domów kultury to "wielka szansa dla tych domów kultury, które są dzisiaj w bardzo małych miejscowościach poprzez to, że tworzą tam wspaniałe rzeczy, a cyfryzacja pozwoli im dotrzeć do dużo większego grona obserwatorów, zainteresowanych". - To jest wielka szansa dla tych, którzy mają bardzo dobry kontent, bardzo dobry materiał, produkcje, które mogą być przedstawiane za pośrednictwem chociażby internetu. Sale multimedialne, sale streamingowe, sale radiowe, sale nagrań. To wszystko będzie mogło powstawać dzięki tym środkom - wymieniał.

"Zgodnie z myśleniem młodego człowieka"

Wskazał, że "dom kultury to zderzenie młodego, ambitnego człowieka z talentami z możliwościami, jakie daje ten dom kultury". - Te możliwości nie mogę odstawać. One teraz będą lepsze, będą cyfrowe, zgodne z myśleniem młodego człowieka - zaznaczył.

Dyrektor NCK przekazał, że "w ciągu trzech lat ze środków MKiDN zostało przeznaczone blisko 115 mln zł na wsparcie samorządowych instytucji kultury". - Cieszę się, że nowy program NCK może realizować właśnie dla wsparcia instytucji kultury o charakterze lokalnym - dodał.

Wskazał, że dzięki programowi będą mogły być zrealizowane "dwie fundamentalne kwestie". - Przede wszystkim zakup nośników, sprzętów, oprogramowania, który jest istotny dla domów kultury, ale również chcemy wspierać kapitał kultury i społeczny. Narodowe Centrum Kultury od wielu lat realizuje działania szkoleniowe i właśnie drugim komponentem programu będą szkolenia - powiedział prof. Wiśniewski.

"Konwersja cyfrowa domów kultury" to projekt o charakterze systemowym, uruchomiony w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Z jednej strony jego celem jest wyposażenie samorządowych instytucji kultury w kompetencje i umiejętności niezbędne do prowadzenia i rozwijania działań w zakresie edukacji kulturalnej oraz animacji kultury w społeczności lokalnej, z drugiej doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych w formie cyfrowej lub online. Projekt będzie miał charakter konkursowy - wsparciem zostaną objęte te instytucje kultury, które przejdą procedurę grantową.

Beneficjenci wsparcia

Docelowo wsparcie otrzyma 200 samorządowych instytucji kultury: domy kultury, ośrodki kultury oraz centra kultury i sztuki posiadające status samorządowej instytucji kultury - z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez ministra i jednostki samorządu terytorialnego; biblioteki posiadające status samorządowej instytucji kultury, w skład których wchodzą domy kultury, ośrodki kultury lub centra kultury i sztuki.

Obecnie trwają prace nad doprecyzowaniem szczegółów projektu. Narodowe Centrum Kultury planuje rozpoczęcie naboru w kwietniu br.

Realizacja projektu jest elementem działań wspierających instytucje kultury w związku z pandemią COVID-19 - wyposaża samorządowe instytucje kultury w wiedzę i kompetencje pozwalające na przeniesienie standardowych działań do sieci lub ucyfrowienie działań statutowych i działań związanych ze współpracą ze społecznością lokalną, animacją kultury i edukacją kulturalną. Projekt ma więc zapewnić ciągłość działań lokalnych placówek kultury, a także dać im nowe możliwości prowadzenia działalności statutowej.

Wsparciem objętych zostanie 200 samorządowych instytucji kultury, a przewidywalna wysokość grantów wyniesie od 80 do 200 tys. zł.

Projekt Konwersja cyfrowa domów kultury realizowany będzie w ramach działania 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej" III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

kb

Czytaj także

Piotr Gliński: otwieramy muzea i galerie sztuki m.in. dzięki pracownikom tych instytucji

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 19:40
- Otwieramy muzea i galerie sztuki m.in. dzięki pracownikom tych instytucji i ich poważnemu traktowaniu koniecznych ograniczeń - ocenił w czwartek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To odpowiedzialna decyzja". Piotr Gliński o otwarciu muzeów i galerii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 14:12
Od 1 lutego swoją działalność wznowiły muzea i galerie sztuki. To efekt luzowania obostrzeń sanitarnych. Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że cieszy się z otwarcia tych instytucji w reżimie sanitarnym.
rozwiń zwiń