X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wzrost zakażeń koronawirusem w Wlk. Brytanii. Premier Boris Johnson zarządził lockdown

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 21:00
Premier Boris Johnson podjął działania, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W Wielkiej Brytanii od wtorku zamknięte będą szkoły, na liście obostrzeń jest też zakaz wychodzenia z domu, z nielicznymi wyjątkami.
Boris Johnson
Boris Johnson Foto: Shutterstock/vasilis asvestas

- Szpitale są teraz pod większą presją, niż kiedykolwiek wcześniej podczas pandemii - stwierdził Boris Johnson w orędziu do narodu. Ostrzegł, że jeśli rząd nie podejmie natychmiastowych działań, brytyjska służba zdrowia załamie się w ciągu trzech tygodni.

Czytaj więcej
Chiny koronawirus 1200 PAP.jpg
Zmutowany koronawirus wykryty w Chinach. Zakażenie u studentki wracającej z Wielkiej Brytanii

Zdaniem premiera Johnsona, jest jednak realne, że w połowie przyszłego miesiąca program szczepień, który od dziś wykorzystuje już dwa produkty, sprawi, iż ludzie najbardziej narażeni na zakażenie uzyskają ochronę. W kilka tygodni później może to z kolei pozwolić na stopniowe uchylanie obostrzeń.

Na Wyspach szczepi się nie tylko produktem firm Pfizer/BioNTech, ale także preparatem stworzonym przez AstraZenecę i uniwersytet w Oksfordzie.

Już wcześniej 80 proc. mieszkańców Angii znajdowało się w strefie czwartej, gdzie panowały najostrzejsze regulacje. Teraz dołączą do nich pozostali, a w dodatku dla wszystkich zasady zostaną zaostrzone. Dotychczasowe środki nie działały.

Lockdown wprowadzi też Szkocja. Obejmie on główną część kraju, a wyjątkiem
będą szkockie wyspy.

Fatalne statystyki

Poniedziałkowy bilans zakażeń w Wielkiej Brytanii jest wyższy od dotychczasowego sobotniego rekordu o 1059 przypadków. Jest to zarazem siódmy dzień z rzędu, w którym przekraczany jest poziom 50 tys. wykrytych zakażeń w ciągu doby i piąty raz w ciągu ostatnich ośmiu dni, gdy odnotowywana jest najwyższa liczba zakażeń od początku epidemii. W porównaniu z bilansem sprzed tygodnia obecny jest wyższy o prawie 17,5 tys.

Czytaj więcej
epa08911419-12.jpg
"Brytyjczycy są legalistami". Królikowska-Avis o szczepieniach na Wyspach

Najwyższą w historii dobową liczbę zakażeń stwierdzono w Anglii - 53 180, w natomiast Szkocji 1 905, w Walii 1 898 a w Irlandii Północnej 1 801. Statystyki są zbliżone albo nawet niższe od tych z ostatnich dni.

W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 2 713 563, co jest piątym najwyższym bilansem na świecie - więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii i Rosji.

Przerażające statystyki zgonów

Liczba zgonów zarejestrowanych w ciągu ostatniej doby, która nie obejmuje Szkocji, jest niższa o 47 od bilansu z niedzieli, ale wyższa o 50 od tego z poniedziałku przed tygodniem. Jest też także ponad dwukrotnie niższa od statystyk ze środy i czwartku, które były zdecydowanie najgorszymi w czasie drugiej fali epidemii.

Z powodu COVID-19 w całym kraju zmarło dotychczas 75 431 osób, z czego 65 842 w Anglii, 4 578 - w Szkocji, 3 645 - w Walii, a 1 366 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje szóste miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami, Meksykiem i Włochami, zbliżając się coraz bardziej do tych ostatnich.

Czytaj więcej
pinker.jpg
"Triumf brytyjskiej nauki". Pierwszy pacjent na Wyspach zaszczepiony preparatem firmy AstraZeneca

W ciągu minionej doby wykonano prawie 428,8 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, a od początku epidemii - już ponad 53,8 mln. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to 753,7 tys. testów na dobę.

jp

Czytaj także

Już 10 mln ludzi zaszczepionych przeciwko COVID-19. Na świecie używa się pięciu preparatów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 08:49
Przeciwko COVID-19 zostało już zaszczepionych ok. 10 mln osób w 29 krajach, z czego 3 mln tylko w USA - wynika z zestawienia Bloomberga. Kraje zachodnie używają szczepionek Pfizer & BioNTech, Moderny i AstraZeneca; Rosja i Chiny - preparatów własnej produkcji.
rozwiń zwiń