X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Triumf brytyjskiej nauki". Pierwszy pacjent na Wyspach zaszczepiony preparatem firmy AstraZeneca

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 12:39
W poniedziałek w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się szczepienia z użyciem szczepionki przeciw COVID-19 opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. Pierwszym pacjentem, który otrzymał ten preparat, był 82-letni Brian Pinker z Oksfordu.
Brian Pinkler jest pierwszym brytyjskim pacjentem zaszczepionym preparatem firmy AstraZeneca.
Brian Pinkler jest pierwszym brytyjskim pacjentem zaszczepionym preparatem firmy AstraZeneca.Foto: FORUM

Szczepienie odbyło się o godz. 7.30 w szpitalu Churchill Hospital znajdującym się kilkaset metrów od miejsca, w którym opracowano preparat.

- Pielęgniarki, lekarze i personel byli dziś wspaniali i mogę teraz naprawdę cieszyć się z okazji 48. rocznicy ślubu z moją żoną Shirley jeszcze w tym roku - powiedział po przyjęciu zastrzyku Pinker, który od lat jest dializowany z powodu choroby nerek.

shutterstock szczepionka free szczepienia free 1200.jpg
"99 procent skuteczności". Dr Krzysztof Kucharczyk o szczepionkach przeciw COVID-19

W poniedziałek szczepienia odbywać się będą w sześciu szpitalach - oprócz Oksfordu także w dwóch placówkach w Londynie oraz w hrabstwach Sussex, Warwickshire i Lancashire, do których dostarczono 53 tys. dawek, ale większość z 530 tys. dostarczonych przez firmę AstraZeneca trafi do przychodni oraz domów opieki.

- Oczywiście mamy dziś rano bardzo pozytywne wieści o rozpoczęciu wdrażania szczepionki Oxford-AstraZeneca - to triumf brytyjskiej nauki, że udało nam się dotrzeć tu, gdzie jesteśmy, ale ten nowy wariant (koronawirusa) sprawia, że na razie o wiele trudniej jest kontrolować wirusa - powiedział w stacji Sky News brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Czytaj także:

Szczepionka Uniwersytetu Oksfordzkiego i koncernu farmaceutycznego AstraZeneca to drugi preparat dopuszczony do szczepienia przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii; pierwszy opracowały firmy Pfizer i BioNTech. W obu przypadkach Wielka Brytania zaczęła je stosować jako pierwszy kraj na świecie.

en szczepionka 663.jpg
Jak się zaszczepić na koronawirusa? Sprawdź, kiedy możesz się zgłosić i jak wygląda procedura

Brytyjski rząd zamówił od AstraZeneki 100 milionów dawek, co biorąc pod uwagę, że pełna odporność wymaga podania dwóch, wystarczy dla większości populacji kraju. W odróżnieniu od szczepionki opracowanej przez Pfizera i BioNTech, do przechowywania preparatu Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneki wystarczy temperatura w zwykłych lodówkach, dzięki czemu jest on znacznie łatwiejszy w transporcie i przechowywaniu. Jest też tańszy w produkcji.

Brytyjski rząd liczy, że dzięki wdrożeniu tej szczepionki do użycia uda się osiągnąć cel, jakim jest szczepienie dwóch milionów osób tygodniowo. Od 8 grudnia, gdy rozpoczęły się szczepienia produktem Pfizera i BioNTechu, do 27 grudnia włącznie zaszczepiono ponad 944 tys. osób.

jbt

Czytaj także

Wielka Brytania rozpoczęła szczepienia na COVID-19. Badane doniesienia o reakcjach alergicznych

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 17:00
Brytyjska agencja ds. regulacji leków poinformowała, że pilnie bada doniesienia o dwóch poważnych, niepożądanych reakcjach na stworzoną przez firmy Pfizer-BioNTech szczepionkę przeciw COVID-19 u osób, które miały w przeszłości alergie. We wtorek Wielka Brytania, jako pierwszy kraj na świecie, rozpoczęła szczepienia przy użyciu tej amerykańsko-niemieckiej wakcyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyzwania związane ze szczepieniami na COVID-19. Zobacz, jak radzi sobie Wielka Brytania

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 15:51
Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia szczepionkę Pfizera i BioNTech, zatem jako pierwsza stanęła w obliczu wyzwań związanych z jej transportem i przechowywaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wlk. Brytanii grozi trzecia fala pandemii. "Trzeba szczepić 2 mln osób tygodniowo, by temu zapobiec"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 12:22
"Przy braku szerokich szczepień w 2021 r. liczba hospitalizacji, przyjęć na oddziały intensywnej terapii i zgonów może przewyższyć tę z 2020 r." - napisała agencja Reutera, powołując się na badania Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM).
rozwiń zwiń