X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wyzwania związane ze szczepieniami na COVID-19. Zobacz, jak radzi sobie Wielka Brytania

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 15:51
Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia szczepionkę Pfizera i BioNTech, zatem jako pierwsza stanęła w obliczu wyzwań związanych z jej transportem i przechowywaniem.
Szczepionka Pfizera
Szczepionka PfizeraFoto: PAP/EPA/DAVID ODISHO

Szczepionka, która trafia do Wielkiej Brytanii, jest produkowana w zakładach Pfizera w miejscowości Puurs w Belgii. Pierwsza partia szczepionek została przewieziona do Wielkiej Brytanii 3 grudnia ciężarówkami przez tunel pod kanałem La Manche, ale później mają być one transportowane zarówno ciężarówkami, jak i samolotami. To drugie rozwiązanie będzie szczególnie przydatne w przypadku, gdyby po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie tworzyły się korki w punktach odprawy granicznej.

Ponieważ szczepionka Pfizera i BioNTech musi być przechowywana w temperaturze -70 stopni Celsjusza, kwestie logistyczne są wyjątkowo trudne, zwłaszcza, że nigdy wcześniej żadna szczepionka nie wymagała takich temperatur, więc procedury trzeba było dopiero wymyślić. Aby uporać się z tym problemem, firma Pfizer opracowała specjalną "walizkę" do głębokiego mrożenia, która może być szczelnie zamknięta i transportowana nawet w ciężarówkach nie będących chłodniami.

mid-epa08887903 (1).jpg
Przeciek w sprawie cen szczepionek, Belgia i Hiszpania wkrótce zaczną szczepienia. COVID-19 na świecie

Dystrybucja i przechowywanie

Walizki te są wypełnione suchym lodem (zestalonym dwutlenkiem węgla) i wyposażone w odbiorniki GPS, które umożliwiają Pfizerowi zdalne śledzenie lokalizacji i temperatury zamrożonych fiolek ze szczepionką. W każdej, nadającej się do wielokrotnego użytku walizce mieści się 5000 dawek szczepionki, które mogą być tam przechowywane przez 10 dni.

Ten 10-dniowy okres pozwala na przewiezienie szczepionki nie tylko do Wielkiej Brytanii, ale też z głównego centrum dystrybucyjnego do poszczególnych centrów szczepień. Ale walizki, aby zachowywały temperaturę, mogą być otwierane tylko dwa razy dziennie na mniej niż trzy minuty. Po dotarciu na miejsce zostaje ona poddana kontroli jakości w celu zapewnienia, że nic jej się stało podczas transportu.

Czytaj także:

Po przywiezieniu do miejsca docelowego szczepionka może być przechowywana w tradycyjnych lodówkach (w temperaturze 2C-8C) przez okres do pięciu dni, co oznacza, że sam proces szczepień musi być sprawnie zorganizowany. Z tego też powodu w Wielkiej Brytanii przez pierwszy tydzień szczepienia odbywały się tylko w wyznaczonych 73 szpitalach, gdzie łatwiej o przechowywanie szczepionek w temperaturze -70C. Dopiero po tygodniu zaczęto szczepienia w przychodniach - obecnie w ponad stu, ale docelowo w ok. tysiącu, a w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii - także w domach opieki. W przyszłości mają się one odbywać także w masowych centrach szczepień, które powstaną w takich miejscach jak duże obiekty sportowe czy hale konferencyjne.

Brytyjski rząd zawarł umowę na zakup 40 mln dawek szczepionki Pfizera i BioNTech, co wystarczy dla 20 mln osób, bo do zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki przyjęte w odstępie 21 dni, z czego do końca bieżącego roku powinny dotrzeć do Wielkiej Brytanii 4 miliony dawek. Szczepienia rozpoczęły się 8 grudnia rano. Jak podał w środę brytyjski rząd, w ciągu pierwszego tygodnia szczepionkę otrzymało prawie 138 tys. osób, z czego 108 tys. w Anglii, 18 tys. w Szkocji, 7897 - w Walii i 4000 w Irlandii Północnej.

pkr

Czytaj także

"Osoby, które miały anafilaksję, nie powinny brać szczepionki na COVID-19". Eksperci ostrzegają

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 05:15
Osoby, które w przeszłości miały anafilaksję w reakcji na lekarstwa lub jedzenie, nie powinny przyjmować szczepionki przeciw COVID-19 stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech - ostrzegła brytyjska agencja ds. regulacji leków (MHRA).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska Agencja Leków przyspieszyła termin zatwierdzenia szczepionek przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 19:52
Europejska Agencja Leków przyspieszyła o sześć dni termin zatwierdzenia szczepionek przeciwko koronawirusowi firmy Moderna. Narada ekspertów została wyznaczona na 6 stycznia, początkowo planowano, że odbędzie się 12 stycznia.
rozwiń zwiń