X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zaniedbania idące w dziesiątki lat". Dr hab. Rafał Łatka o stosunku Kościoła do lustracji  

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 21:55
 - Wyjaśniając te wszystkie kwestie w momencie powstania IPN, nie mielibyśmy wielu problemów współcześnie, byłaby szansa, aby omówić to rzetelnie i całościowo. Obecnie historycy próbują nadrobić ten czas i analizować zachowane materiały służby bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN.
Kard. Henryk Gulbinowicz
Kard. Henryk GulbinowiczFoto: PAWEL KOZIOL/REPORTER

Książka "Dialog należy kontynuować. Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem z lat 1969-85. Studium przypadku" przybliża trwający od końca 1969 do października 1985 r. dialog operacyjny ks. Gulbinowicza z funkcjonariuszami Departamentu IV MSW.

ksiądz free 1200.jpg
Antyklerykalizm w okresie PRL i III RP

Dr hab. Rafał Łatka poruszył temat współpracy niektórych duchownych ze służbą bezpieczeństwa PRL. - To wszystko można już było rozliczyć, chociażby w momencie powstania IPN. Korzystając z komisji, można było powiedzieć, kto z duchownych współpracował z SB i jakie były tego powody. Próbować przedstawić zarówno spojrzenie syntetyczne, jak i przywołać konkretne przypadki współpracy agenturalnej, po to, by Kościół oczyścić raz i porządnie z osób, które w okresie PRL zachowywały się w wątpliwy sposób - podkreślał. - Pozyskanie do współpracy agenturalnej wynikało z różnych przyczyn, sami esbecy wskazywali na trzy główne: ambicję, chciwość i problemy o charakterze moralnym - stwierdził gość audycji.

Posłuchaj
21:06 _PR24_AAC 2020_11_26-19-06-39 (1).mp3 26.11.2020 dr hab. Rafał Łatka (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy)

Dr hab. Rafał Łatka jest współautorem, wraz z prof. Filipem Musiałem, książki "Dialog należy kontynuować. Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem z lat 1969-85. Studium przypadku".

- Ta książka pokazuje także nieznane fragmenty życiorysu kard. Gulbinowicza, uznawanego do tej pory za postać pomnikową. Materiały pokazują, że prawda jest bardziej skomplikowana, dopiero od 1980 r. można mówić o opozycyjnej postawie arcybiskupa Gulbinowicza, wcześniej prowadził on tajne rozmowy z SB, które trwały 16 lat do 1985 r. Nie skończyły się one co prawda pozyskaniem do współpracy agenturalnej, ale wyniósł arcybiskup z tego dialogu operacyjnego określone korzyści - przypominał gość audycji.

Czytaj również:

  Więcej w nagraniu. 

  ***

  Audycja: Stan rzeczy

  Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

  Gość: dr hab. Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych IPN)

  Data emisji: 26.11.2020

  Godzina emisji: 19.06

  PR24/ka

  Czytaj także

  "Papież stał się ofiarą oszustwa". Wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II wskazał wnioski z raportu

  Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 16:38
  Zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odniósł się do opublikowanego raportu nt. oskarżanego o molestowanie nieletnich i dorosłych b. kardynała Theodore'a McCarricka. Grzegorz Polak stwierdził, że "papież stał się ofiarą cynicznego oszustwa"
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Oskarżenia wobec św. Jana Pawła II. Ks. Sikorski: kłamliwe i straszne bluźnierstwa

  Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 14:39
  - To sprawa nie tylko Polski, patriotyzmu i przywiązania do św. Jana Pawła II. To rzecz znacznie głębsza. Chodzi o teologię, o walkę z Bogiem. Mówią to przeciwnicy nie tylko ojczyzny czy ojca świętego, ale przeciwnicy Boga, Królestwa Bożego - powiedział ks. Jan Sikorski.
  rozwiń zwiń