X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Antyklerykalizm w okresie PRL i III RP

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 11:59
- Każdy duchowny w okresie PRL posiadał własną teczkę, niezależnie od tego czy wchodził w jakiekolwiek interakcje ze Służbą Bezpieczeństwa, czy też nie decydował się na to. W tych teczkach gromadzono dokumenty na ludzi Kościoła, którymi można by kiedyś się posłużyć - powiedział publicysta Rafał Dudkiewicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Rafał Dudkiewicz przypomniał, że w PRL były instytucje, które "zawodowo zajmowały się tym, by stworzyć obraz niechęci i wrogości do Kościoła". Starały się również maksymalnie utrudnić życie jego członkom, przede wszystkim osobom duchownym.

Franciszek Blachnicki 1200.jpg
"Mogli bezpośrednio przyczynić się do śmierci ks. Blachnickiego". Derewenda o Gontarczykach

- Mam tu na myśli Departament IV MSW oraz Urząd ds. Wyznań. Każdy duchowny w okresie PRL posiadał własną teczkę, niezależnie od tego czy wchodził w jakiekolwiek interakcje ze Służbą Bezpieczeństwa, czy też nie decydował się na to. W tych teczkach gromadzono dokumenty na ludzi Kościoła, którymi można by kiedyś się posłużyć - wskazał publicysta.

Posłuchaj
21:07 PR24_MPLS 2020_11_22-11-06-41.mp3 Rafał Dudkiewicz o działaniach organów PRL wobec Kościoła oraz o tym, w jaki sposób antyklerykalizm przejawiał się w III RP i czy ma to przełożenie obecnie ("PRL - historia prawdziwa")

Karta przetargowa

Jan Żaryn 1200.jpg
Prof. Jan Żaryn: Kościół stanął na drodze manipulacjom takich organizacji jak Grunwald

Dobrem luksusowym w czasach PRL był paszport, czym władza w przeróżny sposób "grała" wobec duchownych. - Dla niektórych był o tyle istotny, że pozwalał np. na kontynuowanie studiów lub pracy naukowej, głównie we Włoszech. Żeby go zdobyć, niektórzy kapłani niestety podjęli różnego rodzaju współpracę z SB - dodał Dudkiewicz.

Język ciągle żywy

Gość Roberta Tekielego przyznał, że język, który można spotkać w raportach i sprawozdaniach Departamentu IV, przypomina mu niektóre wystąpienia m.in. przywódczyń Strajku Kobiet.

- W jednym z wywiadów Marta Lempart jawnie deklarowała niechęć i antyklerykalizm. Jej język oddaje sposób, w jaki mówili funkcjonariusze Departamentu IV, a przynajmniej ówczesny rzecznik rządu, Jerzy Urban - ocenił.

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Rafał Dudkiewicz, publicysta
Data emisji: 22.11.2020
Godzina emisji: 11.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Sądownictwo w PRL i w czasach współczesnych

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 12:07
- Nie nastąpiło oczyszczenie środowiska sędziowskiego po okresie komunizmu. Raczej doszło do przetasowania, tzn. ci, którzy uczestniczyli w tym niesprawiedliwym systemie orzekania, ukryli się za młodszymi twarzami - powiedział publicysta Rafał Dudkiewicz. W audycji "PRL - historia prawdziwa" rozmowa o środowisku sędziowskim w dzisiejszej Polsce, a także o tym, jak wymiar sprawiedliwości funkcjonował w czasach komunistycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uciekali się do środków ostatecznych". Dr Daniel Wicenty o służbach PRL

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 13:00
- SB zawsze była służbą, która miała działać na granicy, a nawet ponad granicą prawa i uciekała się często do środków ostatecznych - wskazywał w Polskim Radiu 24 historyk dr Daniel Wicenty.
rozwiń zwiń