X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kampania wyborcza w cieniu pandemii. Jak koronawirus zmienił plany kandydatów na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 21:00
Koronawirus mocno zmienił plany kampanijne osób ubiegających się o urząd prezydenta. Najpoważniejsi kandydaci podjęli decyzję o czasowym zawieszeniu spotkań z wyborcami w związku z rozprzestrzenianiem się tej choroby. Jak wpłynie to na wyniki wyborów prezydenckich? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / corgarashu

Prezydent Andrzej Duda już w poniedziałek poinformował, że w związku z koronawirusem czasowo rezygnuje z organizacji dużych spotkań z wyborcami w trakcie kampanii. - Te spotkania najczęściej odbywają się w dużych halach, salach. Przychodzi na nie 500 osób, czasami nawet 600 i 700. Wydaje mi się, że przez to może dojść do jakiegoś rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ryzyko jest zbyt wielkie, a nie chcę narażać ludzi, którzy na te spotkania przychodzą, na niebezpieczeństwo - mówił kandydat popierany przez PiS.

Jak dowiedział się w sztabie Andrzeja Dudy portal PolskieRadio24.pl, tylko w tym tygodniu prezydent miał w ramach objazdu kraju DudaBusem odwiedzić sześć województw. Wszystkie wizyty zostały odwołane. Odłożona w czasie została również zaplanowana na marzec konwencja wyborcza, na której miał przedstawić swój program. Przykład z prezydenta wzięli również inni kandydaci ubiegający się o najważniejszy urząd w państwie. 

Kandydaci opozycji także rezygnują ze spotkań z mieszkańcami

- W trosce o Państwa bezpieczeństwo i zdrowie podjęłam decyzję o czasowym zawieszeniu dużych spotkań otwartych. Na czas zagrożenia koronawirusem wprowadzam zmiany w prowadzeniu kampanii - napisała we wtorek rano Twitterze kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Godzinę później podobny komunikat w mediach społecznościowy zamieścił kandydat Lewicy. - W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną zdecydowałem o zawieszeniu spotkań otwartych w ramach mojej kampanii - napisał na Twitterze Robert Biedroń. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "To czas kwarantanny naszego społeczeństwa". Minister zdrowia o zamknięciu placówek oświatowych

Dziś o ograniczeniu spotkań z wyborcami poinformował również kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. - Podjęliśmy decyzję o odwołaniu zaplanowanych na dziś spotkań. Odwołaliśmy również wszystkie spotkania zaplanowane na niedzielę i wstrzymaliśmy organizację wszystkich dalszych zbiorowych spotkań - powiedział dziś podczas konferencji w Sejmie Krzysztof Bosak. Kandydat Konfederacji poinformował również o zmianie formuły jego konwencji wyborczej zaplanowanej na sobotę. - Odbędzie się w zmienionej formule bez publiczności - mówi Bosak. Wspomniana konwencja będzie transmitowana w Internecie i w mediach. 

Z kolei lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił we wtorek, że nie będzie ograniczał swojej aktywności w ramach kampanii prezydenckiej. Jednocześnie zadeklarował, że będzie stosował się do wszystkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, dlatego nie zamierza organizować już żadnej duże konwencji wyborczej. Jak w takim razie poszczególni kandydaci będą prowadzić kampanię wyborczą?

Andrzej Anusz 1200.jpg
Dr Andrzej Anusz: kampania ulega zawieszeniu, to może być korzystne dla Andrzeja Dudy

Walka z koronawirusem główną osią działań prezydenta

- Zmienimy formułę prowadzenia kampanii wyborczej. Natomiast na dzisiaj skupiamy się na tym, jak walczyć z koronawirusem. To w tej chwili absolutny priorytet - wyjaśnia rzecznik prezydenta Dudy i zarazem członek jego sztabu wyborczego Błażej Spychalski. Słowa te znajdują potwierdzenia w czynach. Prezydent rzeczywiście koncentruje swoją uwagę głównie na działaniach związanych z koronawirusem, a nie kampanii wyborczej. We wtorek zorganizował w tej sprawie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Apeluję o to, żeby zachować szczególne środki ostrożności, apeluję o to, aby starać się unikać jakichkolwiek zgromadzeń - mówił po jego zakończeniu w wypowiedzi dla mediów.

duda 1200.jpg
"Nie możemy ulec panice". Orędzie prezydenta ws. koronawirusa

Natomiast wczoraj wieczorem Andrzej Duda wygłosił orędzie, które było transmitowane przez wszystkie największe stacje telewizyjne. - W sytuacji zagrożenia ważne jest odpowiedzialne zachowanie; nie możemy ulec panice, ale także nie możemy narażać naszych współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo - apelował prezydent. Andrzej Duda apelował również zrozumienie dla działań władz w związku z epidemią koronawirusa oraz o uważne śledzenie wszystkich zaleceń wydawanych przez służby i stosowanie się do nich.

W związku z koronawirusem prezydent podejmuje również działania ustawodawcze. - Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców zw. z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych - zapowiedział dziś Andrzej Duda. 

youtube.com

Zdaniem ekspertów, koncentrując swoje działania na obowiązkach prezydenckich, a nie prowadzeniu działań kampanijnych, Andrzej Duda postępuje słusznie. Rozmówcy portalu PolskieRadio24.pl są zdania, że dzięki takiej postawie urzędujący prezydent może dużo zyskać w oczach wyborców. - W związku z zaistniałą sytuacją będzie miał okazję do częstego pojawiania się w mediach tradycyjnych - zauważa dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. marketingu politycznego. Jak widać Andrzej Duda już z tej okazji korzysta. Podobnie uważa politolog, dr Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.

- W obecnej sytuacji Andrzej Duda ma okazję wykazać się jako lider, który kontroluje sytuację, a do tego ma dodatkową ekspozycję, bo posiada prerogatywy, takie jak orędzie czy prawo zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, dzięki czemu jest częściej niż inni kandydaci obecny w mediach - tłumaczy ekspert Uczelni Łazarskiego. 

Koronawirus utrudnia kampanię opozycji

Zdaniem ekspertów pozostali kandydaci ze względu na zawieszenie spotkań z wyborcami są w znacznie trudniejszej sytuacji. - Małgorzata Kidawa-Błońska czy Władysław Kosiniak-Kamysz tracą okazję do tego, aby prowadzić bezpośrednią kampanię - nazywaną przez Anglików "door to door" - i przekonywać tych niezdecydowanych, którzy do końca nie wiedzą na kogo zagłosować - uważa dr Wróblewski. - Ta sytuacja krzyżuje plany kandydatom opozycji, ponieważ zmniejsza im pole do prezentowania się wyborcom, poprzez ograniczenie kampanii bezpośredniej czy większych spotkań, takich jak konwencje - dodaje dr Trzeciak.

W ocenie ekspertów, z którymi rozmawiał portal PolskieRadio24.pl Małgorzata Kidawa-Błońska czy Władysław Kosiniak-Kamysz są mniej rozpoznawalni niż Andrzej Duda. Sprawa koronawirusa i aktywne działania prezydent zwiększają jego rozpoznawalność i przedstawiają go w pozytywnym świetle. Natomiast pozostałych kandydatów spycha, to na dalszy medialny plan. W ocenie dr. Wróblewskiego jedynym kandydatem opozycji, który może odnieść korzyść ze względu na zamieszanie wywołane przez koronawirusa, jest Krzysztof Bosak.

- Pan Bosak i tak nie miał dużych pieniędzy na kampanię wyborczą ani nie planował jakiś imponujących konwencji. Ma twardy elektorat i jest niezależny od wszystkiego. Na przeniesienie kampanii do Internetu nic nie traci, w dodatku sytuacja ta zrównuje jego szanse z kandydatami, którzy mieli więcej środków na jej prowadzenie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Wróblewski. 

Sam Krzysztof Bosak mówi, że z powodu epidemii koronawirusa zmieni strategię swojej kampanii wyborczej. - Będziemy prowadzić dalszą kampanię wyborczą wyłącznie poprzez spotkania czy wydarzenia kameralna, o których będziemy informować na bieżąco - mówił dziś w Sejmie kandydat Konfederacji. A jaki plan na prowadzenia kampanii w najbliższym czasie mają sztaby pozostałych kandydatów? 

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prawdy i fałsze o koronawirusie. Specjalny serwis pomoże rozwiać wątpliwości

Większa aktywność w mediach społecznościowych - na to będzie teraz stawiał Władysław Kosiniak-Kamysz. Dzisiaj kandydat PSL miał spotkać się z mieszkańcami Siedlec, ale spotkanie to zostało odwołane. Władysław Kosiniak-Kamysz próbuje zwiększyć również swoją obecność w tradycyjnych mediach. - Wzywamy pozostałych kandydatów do debaty, bo teraz będzie to najlepsza forma do zaprezentowania się i przekazania swoich propozycji - zaapelowała dziś szefowa sztabu wyborczego kandydata PSL Magdalena Sobkowiak. A jak kampanię zamierza prowadzić teraz kandydatka KO?

- Będziemy spotykać się z Polakami w inny sposób - oświadczyła dziś Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydatka KO podkreśla, że są "różne sposoby docierania do wyborców" i zamierza codziennie z tego korzystać. Wyraziła nadzieję, że każdy kto będzie chciał z nią rozmawiać, będzie mógł nawiązać z nią kontakt i zadać jej pytania. Zapewniła, że będzie na te pytania odpowiadać.

W ocenie ekspertów wypowiedzi te dowodzą bezsilności pozostałych kandydatów w związku z zaistniałą sytuacją. Dr Wróblewski porównuje obecną kampanię wyborczą, do tej sprzed wyborów w 2010 roku. - Uważam, że prezydent będzie miał ułatwione zadanie, żeby wygrać tym razem, tak jak miał ułatwione Bronisław Komorowski w 2010 roku, kiedy miał dodatkową ekspozycję w czasie kryzysu po śmierci prezydenta Kaczyńskiego, kiedy pełnił obowiązki prezydenta jako marszałek Sejmu - tłumaczy politolog Uczelni Łazarskiego.

I tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja. O najważniejszy urząd w państwie ubiegają się między innymi obecny prezydent Andrzeja Dudy popierany przez PiS, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), europoseł Robert Biedroń (Lewica), prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz czy poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.
Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, to konieczne będzie przeprowadzenie II tury. Odbędzie się ona 24 maja.

MF, PolskieRadio24.pl 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Senyszyn o ustawie ws. koronawirusa: myślę, że Senat wykaże się prospołecznym rozsądkiem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 18:10
- PiS wyraźnie chciało uwzględnić te poprawki, bo chciało, by ta ustawa przeszła głosami całego Sejmu. To ładny ukłon w stronę opozycji - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Senyszyn (Lewica). Jak oceniła, ustawa jest "swoistym cudem", ponieważ obóz rządzący dotychczas "odrzucał wszystkie poprawki opozycji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: nie będę organizował dużych spotkań w trakcie kampanii. Ryzyko jest zbyt wielkie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 22:30
- Podjąłem decyzję, że nie będę organizował dużych spotkań w związku z moją kampanią prezydencką. To są spotkania, na które przychodzą setki osób. Nie chcę narażać ludzi - powiedział w poniedziałek po spotkaniu w BBN prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kampania wyborcza w cieniu koronawirusa. Rydliński: to nie służy opozycji

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 08:30
- Andrzej Duda może kampanię wstrzymać i komunikować się z wyborcami za pomocą orędzia i stan rzeczy z dzisiejszych sondaży zostanie przeniesiony do maja. Rząd jest w ogóle w komfortowej sytuacji. W kryzysowych przypadkach obywatele z reguły orientują się na władzę - powiedział dr Bartosz Rydliński (UKSW).
rozwiń zwiń