X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

"To czas kwarantanny naszego społeczeństwa". Minister zdrowia o zamknięciu placówek oświatowych

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 11:19
Dwutygodniowe zamknięcie wszystkich placówek oświatowych, a także instytucji kultury zapowiedział rząd w związku z szerzeniem się epidemii koronawirusa. - To czas kwarantanny naszego społeczeństwa. Powinniśmy go spędzić w domu w izolacji, starając się nie zakażać innych - powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Audio
  • Minister zdrowia: to jest czas kwarantanny społeczeństwa (IAR)
  • Łukasz Szumowski: bądźmy odpowiedzialni i postarajmy się z rozsądkiem spędzić ten czas w domu (IAR)
Łukasz Szumowski
Łukasz SzumowskiFoto: PAP/Leszek Szymański
  • W związku z koronawirusem zamknięte zostaną wszystkie uczelnie, szkoły podstawowe i średnie, a także przedszkola i żłobki
  • Minister zdrowia zaapelował w związku z tym o odpowiedzialność. - To czas kwarantanny naszego społeczeństwa, powinniśmy go spędzić w domu w izolacji - powiedział
  • Łukasz Szumowski podkreślił, że Polska korzysta z genetycznych testów do badań w kierunku koronawirusa, które zostały zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia

Szef resortu zdrowia zaapelował o odpowiedzialność w obliczu zagrożenia koronawirusem. Po posiedzeniu rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego minister powiedział, że zamknięcie szkół, uczelni, kin, muzeów i innych instytucji publicznych nie oznacza, że można dowolnie spędzać czas wolny od zajęć.

szkoła EN_01371778_0064 1200.jpg
Żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie w całym kraju zamknięte na dwa tygodnie

- Apelujemy do wszystkich, którzy przez 14 dni nie będą chodzili do szkoły i na uczelnie - ten czas nie powinien być czasem ferii. Ten błąd został popełniony we Włoszech, gdzie młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów, na spotkania towarzyskie czy do restauracji. To czas kwarantanny naszego społeczeństwa. Powinniśmy go spędzić w domu w izolacji, starając się nie zarażać innych - podkreślił Łukasz Szumowski.

"Bądźmy odpowiedzialni"

Minister zdrowia poprosił, aby poważnie potraktować ryzyko związane z chorobą.

- Bo nawet jak jesteśmy młodzi i statystycznie nie grożą nam konsekwencje, możemy być przyczyną poważnych stanów zdrowia u innych, a nawet śmierci u osób, które są starsze, mają obniżoną odporność czy chorują na wiele chorób. Bądźmy odpowiedzialni i postarajmy się z rozsądkiem spędzić ten czas w domu, natomiast w sytuacjach, w których nie jesteśmy pewni co zrobić, dzwońmy na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia, czy zaglądajmy na stronę Ministerstwa Zdrowia, a następnie reagujmy zgodnie z procedurami - podkreślił Łukasz Szumowski.

Testy na koronawirusa

Łukasz Szumowski poinformował, że Polska korzysta z genetycznych testów do badań w kierunku koronawirusa. Zaznaczył, że testy te zostały zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia.

- Na razie na świecie nie ma szybszych przesiewowych testów. Jedyne dopuszczone przez WHO to takie, które mamy. Pozostałe wnoszą niewiele, a w zasadzie dezinformację o stanie zdrowia pacjenta - wyjaśnił minister.

Mateusz-Morawiecki-pap-1200.jpg
Premier o działaniach ws. koronawirusa: słuszne i podjęte we właściwym czasie

Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory przebadano 2024 próbki pod kątem obecności koronawirusa. 25 badań dało wynik pozytywny. Trzy nowe przypadki, o których w środę rano poinformowano, dotyczą młodego mężczyzny z Warszawy, kobiety z Łańcuta i kobiety z Lublina.

Próbki są badane w 13 laboratoriach w całej Polsce. Wśród nich są dwa laboratoria w Warszawie: Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny i Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego, a także laboratorium Wojewódzkiego Szpitala im. Biegańskiego w Łodzi.

TVP Info

Zamknięte placówki

W związku z koronawirusem zamknięte zostaną wszystkie uczelnie, szkoły podstawowe i średnie, a także przedszkola i żłobki. Rząd postanowił też zamknąć wszystkie placówki kultury.

bb

Czytaj także

Gen. Mika zakażony koronawirusem. "Nie miał kontaktu z najważniejszymi osobami w państwie"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 21:39
- Gen. Jarosław Mika, u którego potwierdzono obecność koronawirusa, nie miał kontaktu z najważniejszymi osobami w państwie. Zadziałały procedury, a osoby, które podróżowały z generałem, zostały objęte kwarantanną - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdy i fałsze o koronawirusie. Specjalny serwis pomoże rozwiać wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 07:41
Pod adresem pacjent.gov.pl opublikowano pakiet informacji o koronawirusie. Są tam rozstrzygnięcia dotyczące prawdziwości pojawiających się w przestrzeni publicznej stwierdzeń na temat SARS-Cov-2 m.in. tego, czy alkohol chroni, a paczki z Chin są niebezpieczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia o priorytetach działań: ograniczać każde ognisko koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 07:33
- Mówiąc językiem epidemiologów, wszystkie przypadki koronawirusa w Polsce to przypadki zawleczone z innych krajów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Mieczysław Ryba: zagraża nam nie tyle koronawirus, ile panika

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 10:43
- Jeśli rząd poradzi sobie z epidemią koronawirusa, wyjdzie zwycięsko również w perspektywie wyborczej. W przeciwnym razie opozycja będzie starała się to wykorzystać - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog z KUL.
rozwiń zwiń