X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Komisja Europejska chce pozwu przeciwko Polsce za dyscyplinarki dla sędziów

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 11:56
Jest decyzja Komisji Europejskiej o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce za system dyscyplinarny sędziów - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Z jej informacji wynika, że dziś na posiedzeniu komisarzy nie było dyskusji na ten temat. 
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli
Siedziba Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: dimitrisvetsikas1969/pixabay

Otwarte pozostaje pytanie kiedy Komisja ogłosi swoją decyzję - czy jeszcze dziś, czy też jutro wraz z pakietem postępowań przeciwko państwom członkowskim. Potwierdzają się tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia, która jako pierwsza informowała o pracach w Komisji nad skargą przeciwko rządowi w Warszawie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

komisja europejska free pixabay 1200.jpg
Bruksela: drugi etap postępowania KE w sprawie polskich sądów. Warszawa odpowiada

Pozew przeciwko Polsce przygotował wiceszef Komisji Frans Timmermans, który jeszcze przez 3 tygodnie będzie sprawował tę funkcję. Od 1 listopada pracę ma rozpocząć nowa Komisja, w niej Holender nadal będzie wiceszefem, ale do spraw klimatu.

Zbieżność decyzji z wyborami

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że podczas prac nad pozwem i przygotowań do dzisiejszego posiedzenia komisarzy, jako jedyny zgłaszał wątpliwości gabinet komisarza z Niemiec. Miał wskazywać na zbieżność decyzji z wyborami parlamentarnymi w Polsce, sugerować odłożenie decyzji i ogłoszenie jej po wyborach.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Komisja Europejska przygotowuje skargę na Polskę za system dyscyplinarny wobec sędziów


Ten postulat nie został jednak uwzględniony. Padł bowiem argument, że Komisja nie działa pod wpływem wyborów, ale zgodnie z procedurami. Bez względu na tłumaczenia, takie decyzje są polityczne. Nie jest tajemnicą natomiast, że niemieccy chadecy, a do nich należy też nowa szefowa Komisji, nie chcą kolejnych zadrażnień na linii Bruksela - Warszawa.

east news Konrad Szymański free 1200.jpg
"Kampania oszczerstw". Konrad Szymański odpowiada na słowa Fransa Timmermansa

Rząd odrzuca zastrzeżenia

Decyzję podjęła jeszcze ta Komisja i teraz unijny Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie, kto ma rację w sporze. Komisja uważa, że system tak zwanych dyscyplinarek narusza niezawisłość sędziowską i dlatego na początku kwietnia rozpoczęła postępowanie przeciwko Warszawie. Bruksela argumentowała, że system nie gwarantuje bezstronności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radą Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków.

Polski rząd kilka tygodni temu odrzucił wszystkie zastrzeżenia. Zapewniał o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orzeczenie TSUE ws. reformy sądownictwa. Znamy prawdopodobny termin

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 15:48
5 listopada poznamy orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie ustawy o sądach powszechnych dotyczącej zasad przechodzenia sędziów w stan spoczynku - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez dyskusji o praworządności w Polsce na naradzie ministrów UE

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 16:50
Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, podczas październikowego spotkania unijnych ministrów nie będzie dyskusji o praworządności i reformie sądownictwa w Polsce. 
rozwiń zwiń