X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Henryk Zygalski złamał szyfr niemieckiej Enigmy. Teraz otrzymał tablicę pamiątkową

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 08:10
"Złamał szyfr niemieckiej Enigmy", taki dwujęzyczny napis znajduje się na odsłoniętej właśnie w Chichester tablicy pamiątkowej poświęconej Henrykowi Zygalskiemu, słynnemu polskiemu kryptologowi. Człowiek, który wraz z Marianem Rejewskim i Jerzym Różyckim, przyczynił się do skrócenia II Wojny Światowej, mieszkał po wojnie właśnie w miasteczku na południu Anglii.
Tablica upamiętniająca Henryka Zygalskiego
Tablica upamiętniająca Henryka Zygalskiego Foto: twitter/Polish Embassy UK

Henryk Zygalski nie mówił po wojnie sąsiadom o swej roli. - Jego niechęć do opowiadania o tym wszystkim wynikała częściowo z faktu, że gdy jeszcze mógł mówić, był to sekret - wyjaśniał Jeremy Russell, siostrzeniec kryptologa i pomysłodawca odsłonięcia tablicy. Dopiero w parę lat po pierwszym udarze, gdy juz nie mógł jasno sie komunikowac, zaczęły sie pojawiać artykuły prasowe. - To smutne, że to właśnie wtedy, gdy z wolna uświadamiałem sobie, czego dokonał, nie mógł mi już o tym opowiedzieć - podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem Jeremy Russell.

Dla niego wspomnienia Henryka Zygalskiego to przede wszystkim wspomnienia rodzinnych wypraw rowerowych, czy wspólnie przeżywanych koncertów muzyki klasycznej. - Nie było jakiegoś jednego, szczególnego dnia. To dlatego, że właściwie wszystkie były cudowne - stwierdził siostrzeniec matematyka.

Żal, że mieszkańcy nie zdawali sobie sprawy, koło jakiego człowieka żyją wyraził też burmistrz miasta Martyn Bell, który zwrócił też uwagę, że więzów łączących Chichester z Polską jest więcej. - Podczas II Wojny Światowej tu byli polscy piloci. Nieopodal znajduje się stary cmentarz miejski, gdzie pochowano polskich pilotów. A i dziś jest tu wielu Polaków, którzy przybyli tu po rozszerzeniu Unii - wyliczał rozmówca Polskiego Radia.

"Syn narodu polskiego, poddany brytyjski, matematyk, kryptolog, złamał szyfr niemieckiej Enigmy w 1933 r" - głosi tablica po polsku i angielsku umieszczona w Ogrodzie Pamięci przy krematorium w Chichester. Poniżej znajduje się cytat z deklaracji Senatu RP z 2012: "wybitny bohater II Wojny Światowej".
W ceremonii odsłonięcia tablicy brali udział członkowie rodziny Henryka Zygalskiego, między innymi Georginia Donaldson oraz Anna Zygalska-Canon oraz ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. 

Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki rozszyfrowali w latach trzydziestych kody niemieckiej Enigmy. Wywiad francuski uważał to wówczas za niemożliwe. Potem matematycy podzielili się swoimi odkryciami z Brytyjczykami.Dzięki środkom finansowym z Londynu stworzono placówkę badawczą w Bletchley Park. Opierając się na dokonaniach Polaków brytyjscy kryptolodzy pod przywództwem Alana Turinga rozszyfrowali wiadomości następnych modeli Enigmy. 

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Złamali szyfr "Enigmy", ocalili 30 milionów ludzi

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 06:00
- Gdyby Polacy nie złamali szyfru "Enigmy", aliantom może by i się to z czasem udało, ale zanim by to nastąpiło ponosiliby prawdopodobnie katastrofalne straty – mówi Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryptolog. Jak Marian Rejewski złamał kod Enigmy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 06:00
- Liczba kombinacji szyfrowych Enigmy, uwzględniając same tylko połączenia wtyczkowe, wynosiła 100391791500. Uwzględniając tak zwane walce odwracające - 7905875085625. Uwzględniając możliwości wirników szyfrujących około 4 septylionów – pisał Władysław Kozaczuk.
rozwiń zwiń