Przełom w Sejmie. Posłowie zdecydowali o wyborach

2010-03-05, 08:28

Przełom w Sejmie. Posłowie zdecydowali o wyborach

Sejm debatował nad poselskim projektem ustawy o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Głosowanie korespondencyjne, wprowadzenie asystenta wyborczego i specjalnych nakładek do kart do głosowania w alfabecie Braille'a. To główne ułatwienia dla niepełnosprawnych zaproponowane w poselskim projekcie ustawy o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb tych osób. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej.

Poruszający się na wózku poseł Sławomir Piechota z PO podkreślał, że konstytucja stanowi o prawie każdego obywatela do udziału w wyborach, jednak bardzo często niepełnoprawność ogranicza to prawo. Dlatego posłowie proponują rozwiązania, które mają przełamać bariery wykluczenia społecznego. Również niepełnosprawny poseł Marek Plura z PO zwracał uwagę, że ustawa jest ważna nie tylko dla niepełnosprawnych Polaków, ale dla demokracji.

W opinii Posła Zbysława Owczarskiego z Prawa i Sprawiedliwości przedstawiony projekt to krok w dobrym kierunku, ale niektóre rozwiązania budzą wątpliwości - jak chociażby głosowanie korespondencyjne.

Z kolei poseł Witold Gintowt-Dziewiałtowski z Lewicy podkreślał, ze zgodnie z europejskim kodeksem dobrych praktyk wyborczych zmiany w prawie wyborczym mogą dokonywane w terminie nie krótszym niż jednoroczne. Dlatego te propozycje nie będą mogły być zastosowane w nadchodzących wyborach.

Również poseł Eugeniusz Kłopotek z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że zaproponowane rozwiązania są potrzebne, ale najwcześniej powinny być wprowadzone podczas wyborów parlamentarnych w przyszłym roku.

Według projektu posłów Platformy Obywatelskiej co najmniej 1/3 lokali wyborczych na terenie gminy powinna być przystosowana dla niepełnosprawnych.

W Polsce jest około 5 i pół miliona osób niepełnosprawnych. Wśród nich prawie 200 tysięcy na co dzień używa wózka inwalidzkiego, 200 tysięcy jest całkowicie niewidomych i 60 tysięcy komunikuje się poprzez język migowy.

Uczcili samorząd

Wcześniej podczas posiedzenia Sejm przyjął uchwałę dla uczczenia 20. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce.

W przyjętej przez aklamację uchwale przypomniano, że 8 marca 1990 roku Sejm uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym oraz ustawy wprowadzające ją w życie, a "inicjatorem reform samorządowych był Senat, wybrany w pierwszych po drugiej wojnie światowej demokratycznych wyborach".

Jak podkreślono, wybrane 27 maja 1990 roku w demokratycznych wyborach władze lokalne "otrzymały kompetencje i środki do realizacji podstawowych zadań publicznych i samodzielnego decydowania o sposobie zaspakajania potrzeb mieszkańców oraz o kierunku rozwoju jednostek samorządu terytorialnego".

W 20. rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce Sejm wyraził też "głęboki szacunek i uznanie wszystkim, którzy przed laty doprowadzili do stworzenia podstaw demokracji lokalnej".

"Wyrazy szczególnej wdzięczności kierujemy do radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast I kadencji, a także do tych wszystkich ich następców, którzy swoim zaangażowaniem doprowadzili do tego, że dziś małe ojczyzny są stabilną podstawą demokratycznej RP" - napisano w uchwale.

8 marca 1990 roku Sejm uchwalił znoszącą rady narodowe zmianę konstytucji, ustawę o samorządzie terytorialnym oraz ordynację wyborczą do rad gmin.

PAP,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

Wróć do strony głównej