X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polska onkologia odbija się od ściany do ściany"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 00:01
Zamiast długofalowej polityki - działania ad hoc. - Onkologia jest jedną z bardziej przewidywalnych dziedzin medycyny - mówi prof. Jacek Jassem, onkolog. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiada zmiany w systemie.
Audio
  • Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiada zmiany w systemie leczenia nowotworów (IAR)
Polska onkologia odbija się od ściany do ściany
Foto: TVN24/x-news

Więcej pieniędzy na leczenie raka i zniesienie limitów - to główne postulaty środowiska medycznego. Polskie Towarzystwo Onkologiczne kilka dni temu wysłało w tej sprawie listy do prezydenta, premiera i ministra zdrowia.

Według Bartosza Arłukowicza, system leczenia nowotworów wymaga nie tylko zmian finansowych i organizacyjnych, ale także na przykład standaryzacji. Po spotkaniu z lekarzami - onkologami minister mówił, że pacjenci powinni być szybciej i sprawniej diagnozowani. Jego zdaniem, trzeba też postawić na kompleksowe leczenie i wspierać kliniki, które zaopatrują pacjentów od diagnozy poprzez terapię aż do rehabilitacji.

Będą zmiany organizacyjne

Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że resort zdrowia skupi się na zmianach organizacyjnych. W ciągu kilku tygodni zostaną przedstawione kolejne pakiety rozwiązań. Uczestnicy poniedziałkowego spotkania w resorcie zdrowia podzielili się na cztery zespoły robocze, które będą pracować nad naprawą systemu. Minister zastrzegł jednak, że będzie to proces długotrwały.

Komentując postulat zniesienia limitów w leczeniu onkologicznym, Arłukowicz powiedział, że najpierw trzeba zmienić organizację leczenia i sposób diagnozy.

Jak mówił Jacek Jassem, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, w Polsce brakuje perspektywicznego myślenia na temat walki z rakiem. - Polska onkologia jest od ściany do ściany. Interwencja jest wtedy, kiedy coś się wali, kiedy brakuje leków, kiedy chorzy są odsuwani, kiedy dochodzi do dramatu. Tymczasem my potrzebujemy długofalowego planu, bo wszystko można przewidzieć. Onkologia jest jedną z bardziej przewidywalnych dziedzin medycyny. Z dokładnością do tysiąca możemy powiedzieć, ilu będziemy mieć chorych w przyszłym roku - powiedział.

Prof. Jacek Jassem, onkolog oraz Katarzyna Kapsyda-Kobro, fundacja Rak'n'Roll (źródło:TVN24/x-news)

Co roku około 130 tysięcy osób dowiaduje się, że ma raka. Rocznie umiera - 90 tysięcy chorych. Od 2006 do 2015 roku obowiązuje w Polsce Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Co roku na ten cel przeznaczanych jest 250 milionów złotych.

Lekarze twierdzą, że obecny system jest niesprawiedliwy. - Zdrowie to podstawowa potrzeba człowieka - mówił profesor Jassem. Według niego, nie powinno tak być, że jedni pacjenci muszą na tę pomoc czekać dłużej, niż inni. Zdaniem profesora, problem nie polega tylko na braku pieniędzy, konieczne jest ich racjonalne wydawanie. Obecnie często są one niewłaściwie wykorzystywane.

"Nowotwór nie czeka"

Dlatego chcą likwidacji limitów. - Oznaczają one, że odkładamy diagnozę i leczenie. W onkologii to jest niemożliwe. Tu czas jest najważniejszy. W odróżnieniu od innych chorób, które nie mają tak progresywnego charakteru, nowotwór nie czeka - mówił w radiowej Jedynce Jassmen.

Prezes PTO podkreślił, że Polska jest w grupie siedmiu państw w Europie, które wydają najmniej na walkę z nowotworami. Obecnie nakłady wynoszą około 37 euro na obywatela. W krajach bogatszych to kilkakrotnie więcej, przy czym znacząco wyprzedzają nas nawet Czechy i Słowacja.

Onkolodzy powtarzają też, że w leczeniu raka niezwykle ważna jest diagnostyka. Im później wykonane badanie, tym choroba nowotworowa bardziej zaawansowana, efektywna pomoc mniej skuteczna, a co za tym idzie, koszty leczenia niewspółmiernie wyższe.

Po spotkaniu z onkologami premier Donald Tusk obiecał zmiany. - Będziemy szukali rozwiązań, które mieszczą się w ramach możliwości finansowych, ale muszą w przypadku onkologii przynieść szybkie i oczekiwane efekty, jeżeli chodzi o skrócenie czasu oczekiwania na podjęcie leczenia - mówił premier.

IAR/asop

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opieka paliatywna: rak nie musi boleć

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 01:00
Chorzy na raka żyją z bólem, chociaż czasami cierpieniom można zapobiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak prostaty to wielkie wyzwanie dla nauki

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 02:00
Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce. Wzrasta też liczba zgonów z jego powodu. Jak z nim walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 tysięcy chorych umiera rocznie na raka. Winne kolejki

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 15:51
Długie kolejki na badania diagnostycznie, operacje, radioterapie oraz nierówny dostęp do leczenia. To codzienność chorych na raka. W Warszawie o problemach onkologii dyskutowali lekarze, eksperci i pacjenci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Science": nowa metoda leczenia nowotworów osiągnięciem naukowym 2013 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 13:23
Metoda polega na przekierowaniu układu immunologicznego, by komórki odpornościowe bezpośrednio niszczyły komórki nowotworowe.
rozwiń zwiń