X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Psycholog: receptą na udany urlop jest... praca, którą lubimy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 13:22
- Urlop nie rozwiąże wszystkich naszych problemów. Dlatego receptą na udany wypoczynek jest praca, którą lubimy i umiejętność skutecznego wypoczywania w ciągu całego roku - powiedział psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, Przemysław Staroń.
Psycholog: receptą na udany urlop jest... praca, którą lubimy
Foto: Glow Images/East News

Zdaniem eksperta, Przemysława Staronia, nie jest dobrze, jeśli przez cały rok czekamy na urlop jak na "zbawienie".

- Problem może powodować praca, które nie jest odpowiednia i satysfakcjonująca - zauważył psycholog. - Jeśli jest ona źródłem nieustającego stresu, może warto rozważyć możliwości jej zmiany? - wskazał.

Doczekaliśmy się, jedziemy na urlop i...  chorujemy. - Z powodu szybkiego tempa życia urlop może wręcz zaszkodzić - ocenił psycholog. - Bywa, że w czasie pierwszych dni wolnego chorujemy, np. przeziębiamy się - obniża się wtedy nasza odporność - wyjaśnił.

- Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy w czasie pracy jesteśmy w stałej gotowości, bardzo spięci. Wtedy przejście w tryb urlopu może mieć niekorzystne konsekwencje zdrowotne - powiedział Staroń.

Dlatego - w opinii eksperta - w ciągu całego roku należy zachować równowagę pomiędzy pracą a czasem wolnym. Warto się nauczyć wypoczywać nawet w dzień pracujący, po godzinach pracy.

"Urlop nie rozwiąże problemów"

- Urlop sam w sobie nie rozwiąże naszych problemów i nie spowoduje, że odpoczniemy. Jeśli nie potrafimy relaksować się w ciągu roku - trudno to będzie zrobić w ciągu urlopu - podkreślił.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zarządzanie czasem. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie: co mogę zrobić, żeby mieć dobry nastrój i odpowiednią dawkę wypoczynku na co dzień.

Odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna - to w opinii eksperta podstawowe fundamenty udanego wypoczynku.

Zapytany o to, w jaki sposób należy spędzić urlop - psycholog oznajmił, że nie ma jednego idealnego rozwiązania. Dla jednych będzie to daleki wyjazd, ale inni wolą zostać w domu, gdyż podróże ich męczą i stresują.

- Obojętnie jaką formę wybierzemy, odetnijmy się od spraw zawodowych - powiedział ekspert.

Prawdziwy urlop wymaga "rozbiegu", gdyż organizm musi się przystosować do innego trybu funkcjonowania. Dlatego - w ocenie eksperta - najlepiej, gdy nasze wakacje trwają 2-3 tygodnie.

Trudny powrót z urlopu

Według psychologa normalne jest to, że powrót z urlopu nie jest przyjemny - nawet, gdy lubimy swoją pracę. Objawy zniechęcenia i żalu mogą się pojawić tuż przed końcem wolnego lub w pierwszych dniach pracy.

- Wszystko jest kwestią odpowiedniego spojrzenia. O końcu urlopu i powrocie do pracy warto pomyśleć jako o początku czegoś nowego, nowych interesujących wyzwaniach, możliwości spotkania ze znajomymi z pokoju - wskazał.

Nie warto rzucać się w wir pracy po wakacjach nazbyt gwałtownie. - Podobnie, jak z ćwiczeniami na siłowni - organizmowi potrzebna jest rozgrzewka - podkreślił ekspert. Dlatego warto wrócić z wojaży kilka dni wcześniej i w czasie kolejnych dni w pracy stopniowo zwiększać wydajność.

- Musimy nieustannie pilnować równowagi między pracą a czasem wolnym. Tylko takie długofalowe podejście spowoduje, że urlop wykorzystamy w najlepszy sposób - podsumował Staroń.

PAP, kk

Czytaj także

Depresja pourlopowa. Jak sobie z nią radzić?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 12:24
Czy powrót do pracy po urlopie zawsze musi oznaczać depresję? Okazuje się, że nie, a psychologowie znają skuteczne metody na walkę z tą trudną sytuacją.
rozwiń zwiń