Po czterech dekadach polscy naukowcy wrócili na Antarktydę kontynentalną

2022-01-08, 23:26

Po czterech dekadach polscy naukowcy wrócili na Antarktydę kontynentalną
Badacze mają spędzić na Antarktydzie półtora miesiąca. Foto: shutterstock/

Do Oazy Bungera dotarła wyprawa polarników Polskiej Akademii Nauk. Polarnicy z Instytutu Geofizyki PAN planują na nowo otworzyć nieczynną od 42 lat stację badawczą imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego.

Wśród czwórki polarników jest profesor Monika Kusiak. Jest to pierwsza polska kobieta, której udało się dotrzeć do Oazy Bungera.

- W wyprawie z 1978 roku członkiem ekspedycji był Czesław Centkiewicz, a towarzyszyła mu żona Alina Centkiewicz, która wówczas była stypendystką i pisarką, ale nie była oficjalnym członkiem wyprawy - mówiła profesor Kusiak przed wyjazdem z kraju w rozmowie z podcastem Polskiego Radia "Świat".

- Nigdy nie otrzymała ona pozwolenia na to, by móc wysiąść i tę stację odwiedzić - dodała Monika Kusiak.

Polscy polarnicy spędzą półtora miesiąca w Oazie Bungera na Antarktydzie. Stacja imienia Dobrowolskiego została wybudowana przez Rosjan i przejęta przez Polskę w 1959 roku. Od 1979 roku nie prowadzono w niej badań naukowych.

Polarnicy chcą postawić tam zasilaną energią słoneczną automatyczną instalację pomiarową. Stacja będzie w ten sposób sama wykonywać obliczenia i przesyłać wyniki do Warszawy.

Zobacz także:

Posłuchaj

Monika Kusiak o udziale kobiety w ekspedycji (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

fc

Polecane

Wróć do strony głównej