Była nieczynna przez 40 lat. Polacy ponownie uruchamiają stację polarną im. Dobrowolskiego

2021-11-03, 04:50

Była nieczynna przez 40 lat. Polacy ponownie uruchamiają stację polarną im. Dobrowolskiego
Ostatnia załoga stacji Dobrowolskiego. Rok 1978. Foto: Maciej Tałałas, Instytut Geofizyki PAN, 1978

Po czterech dekadach przerwy Polska powraca na mapę wschodniej Antarktydy. Jak dowiedział się podkast Polskiego Radia "Świat", z Warszawy w najbliższych dniach wyruszy specjalna wyprawa polskich polarników. Naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk jadą w rejon bieguna południowego, by na nowo otworzyć polską stację badawczą imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego. Była ona nieczynna przez ponad 40 lat.

Na Antarktydzie polscy polarnicy chcą rozpocząć ważne badania Ziemi. Kierownik wyprawy profesor Marek Lewandowski podkreśla, że Oaza Bungera, gdzie znajduje się polska stacja, jest jednym z najlepszych miejsc do kompleksowych badań.

Powiązany Artykuł

Antarktyda 1200.jpg
Dziwne sygnały na Antarktydzie. Znana nam fizyka nie potrafi ich wyjaśnić

Posłuchaj

Polscy naukowcy ponownie uruchomią stację polarną im. Dobrowolskiego. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

- Jest to unikalne miejsce na Ziemi, skąd można obserwować strukturę jądra Ziemi w sposób nieskażony ani działalnością człowieka, ani falami sejsmicznymi indukowanymi przez ocean. Jest to po prostu zwierciadło do wnętrza ziemi - podkreśla profesor Lewandowski w rozmowie z podkastem "Świat".

Czytaj również:

Stacja nieczynna od 1979 roku

Stacja imienia Dobrowolskiego została wybudowana przez Rosjan i przejęta przez Polskę w 1959 roku. Od 1979 roku nie prowadzono w niej badań. Polarnicy chcą ją na nowo uruchomić i postawić tam zasilaną energią słoneczną automatyczną instalację pomiarową. Stacja będzie w ten sposób sama wykonywać obliczenia i przesyłać wyniki do Warszawy.

Polarnicy popłyną na miejsce statkiem. Dotrą do stacji za dwa miesiące, na początku stycznia przyszłego roku. Badania będą prowadzić przez kolejne dwa miesiące, by wrócić do Polski wiosną. Cała czwórka to doświadczeni naukowcy, którzy mają za sobą wyprawy w podobne rejony świata.

O szczegółach ekspedycji informuje w najnowszym odcinku podkast Polskiego Radia zatytułowany "Świat".

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej