Filipiny: tragiczne skutki przejścia tajfunu Rai. Co najmniej 75 osób nie żyje

2021-12-19, 04:41

Filipiny: tragiczne skutki przejścia tajfunu Rai. Co najmniej 75 osób nie żyje
Co najmniej 75 osób zginęło na Filipinach podczas przejścia tajfunu Rai.Foto: PAP/EPA/PCG / HANDOUT

Tajfun Rai był najpotężniejszym, jaki uderzył w tym roku w Filipiny. Zginęło co najmniej 75 osób. Wcześniej informowano o 33 zabitych.

Tajfun spustoszył w czwartek i piątek środkowe i południowe rejony Filipin, m.in. wyspy Siargao, Bohol i Palawan, chętnie odwiedzane przez zagranicznych turystów. Najwięcej ofiar śmiertelnych - blisko 50 - było na wyspie Bohol.

Prędkość wiatru dochodziła w początkowej fazie do 195 km/godz., później nieco spadła - do 155 km/godz. Wichura zrywała dachy, powalała drzewa i słupy energetyczne. Żywioł zmusił do ewakuacji ponad 300 tysięcy ludzi.

Ogromna "brutalność" wiatru

Świadkowie opisywali silne wiatry, które zrywały dachy i powalały drzewa. Inni mówili o powodziach, które uwięziły mieszkańców w ich domach, do czego doszło m.in. na brzegach wezbranych rzek.

- Nigdy w swoim życiu nie doświadczyłem takiej brutalności wiatru, a nie zostaliśmy nawet bezpośrednio uderzeni - skomentował Jerry Trenas, burmistrz położonego w centralnej części Filipin miasta Iloilo.

Najbardziej narażony region

W piątek straż przybrzeżna uziemiła wszystkie statki w dziesiątkach portów dotkniętych sztormem, zatrzymując ponad 4,5 tys. pasażerów oraz pracowników promów i statków handlowych. Międzynarodowy port lotniczy w mieście Cebu został zamknięty, część lotów krajowych została odwołana, szkoły i miejsca pracy zostały zamknięte w najbardziej zagrożonych częściach kraju - opisał Nograles. Co najmniej 62 miasta straciły energię elektryczną lub doświadczyły przerw w dostawach prądu.

Każdego roku liczące 110 mln mieszkańców Filipiny nawiedza około 20 sztormów i tajfunów. Archipelag, na którym leżą, znajduje się w aktywnym sejsmicznie Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Sprawia to, że Filipiny są jednym z najbardziej narażonych na katastrofy naturalne krajów świata. 

Czytaj także:

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej