X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tanzania: zakończył się remont polskiego cmentarza w Kidugali

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 01:53
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinofmorwało o zakończeniu renowacji polskiej nekropolii w Kidugali w Tanzanii. Na odremontowanym Cmentarzu Uchodźców Polskich znajdują się groby osób ewakuowanych ze Związku Sowieckiego.
Prace renowacyjne zostały zrealizowane w ramach Programu Miejsca Pamięci Narodowej Za Granicą 202. Zdjęcie ilustracyjne
Prace renowacyjne zostały zrealizowane w ramach Programu Miejsca Pamięci Narodowej Za Granicą 202. Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/McYOrk

MKiDN poinformowało, że prace renowacyjne zostały zrealizowane w ramach Programu Miejsca Pamięci Narodowej Za Granicą 2021 i zrealizowana przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie we współpracy z Fundacją "Pro Universitatis" oraz Ambasadą RP w Dar es Salaam. Program renowacji wszystkich polskich cmentarzy w dawnych koloniach brytyjskich jest realizowany od dwóch lat.

Polscy cywile, ewakuowani wraz z Armią Andersa w 1942 r. z "nieludzkiej ziemi" do Iranu, byli następnie rozmieszczani w tymczasowych osiedlach w Indiach, Afryce, Meksyku i Nowej Zelandii. Pierwsi Polacy przybyli do Afryki 27 sierpnia 1942 r. Pod koniec 1944 r. w Afryce Wschodniej przebywało ponad 13 tysięcy obywateli polskich, tworząc najliczniejszą na tym obszarze mniejszość pochodzenia europejskiego. Istniało tam sześć stałych osiedli uchodźczych, jak również kilka obozów przejściowych.

Osiedle

Osiedle Kidugala było jednym z siedmiu polskich ośrodków na terenie ówczesnej Tanganiki. W grudniu 1944 r. mieszkało w nim prawie 800 polskich obywateli, zaś w 1945 r. liczba ta wzrosła do 900 osób. Domki uchodźców były zbudowane z cegły, a ich dachy pokryto strzechą. Funkcjonowała szkoła powszechna i gimnazjum z internatem dla dzieci przyjeżdżających z innych polskich placówek.

Na terenie osiedla zbudowano szpital. Powstały różnorakie zakłady pracy: szwalnia, hafciarnia, pracownia lalek, wytwórnia swetrów, stolarnia, kuźnia, zakład rolny, salon fryzjerski. Funkcjonował Dom Polski, mogący pomieścić ok. 400 mieszkańców. Działało prężnie harcerstwo. Wydawano gazetki przeznaczone dla dzieci i dorosłych.

Życie religijne ogniskowało się wokół kościoła misyjnego oddanego do dyspozycji Polaków, w którym w głównym ołtarzu zawieszono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Osiedle funkcjonowało do roku 1947. Niektóre z polskich osiedli w Afryce istniały do roku 1952.

Czytaj także:
Cmentarz Monte Cassino 1200.jpg
Polski cmentarz na Monte Cassino. "Wolność krzyżami się mierzy"

Czytaj także:

jbt

Czytaj także

Nie tylko Monte Cassino. Polskie miejsca pamięci we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 21:00
Kiedy mówimy o polskich miejscach pamięci we Włoszech, od razu myślimy o Monte Cassino, mimo że ta nekropolia jest jedną z czterech tego typu na ziemi włoskiej. Pokonując trasę z południa na północ Półwyspu Apenińskiego, odnajdziemy też wiele innych miejsc pochówków, pomników i tablic pamiątkowych. - W Reggio Emilia, gdzie po raz pierwszy zabrzmiał polski hymn, na ratuszu znajduje się stosowna tablica - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: przywracanie pamięci dawnego polskiego cmentarza we wsi Majdan

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 16:25
Polski cmentarz we wsi Majdan, nieopodal Drohobycza, to jedna z wielu zapomnianych nekropolii na Ukrainie. Dzięki wolontariuszom Fundacji św. Antoniego udało się uporządkować zapomniane nagrobki i oddać szacunek pochowanym tam rodakom. Wspólnie z konsul generalną RP we Lwowie Elizą Dzwonkiewicz i księdzem proboszczem Mirosławem Lechem modlono się i zapalono biało-czerwone znicze.
rozwiń zwiń