X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Badania nad omikronem w RPA. Znamy wyniki

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 11:21
Z wstępnych badań wynika, że podczas czwartej fali pandemii w RPA, w której dominuje nowy wariant koronawirusa - omikron, dwukrotnie rzadziej dochodziło do ciężkich przypadków zachorowań na COVID-19 w porównaniu do poprzednich fal. Jest zatem nadzieja, że choć nowy wariant jest prawdopodobnie bardziej zakaźny, to okaże się mniej groźny.
Według badań omikron w RPA może rzadziej powodować ciężkie przypadki COVID-19
Według badań omikron w RPA może rzadziej powodować ciężkie przypadki COVID-19Foto: Mukurukuru Media/Shutterstock

Najnowsze dane opublikował National Institute for Communication Diseases (NICD). Dotyczą one Tshwane - obszaru metropolitalnego w Republice Południowej Afryki, do którego należy m.in. Pretoria, gdzie wykryto pierwszy w RPA przypadek zakażenia omikronem. Dane obejmują 1 633 pacjentów przyjętych do szpitala w okresie od 14 listopada do 8 grudnia.

Jak informuje Reuters, wynika z nich, że jedynie u 31 proc. chorych na COVID-19 rozwinęła się ciężka postać choroby, czyli taka, w której pacjenci wymagali podawania tlenu lub mechanicznej wentylacji. Podczas pierwszej fali 67 proc. chorych zakażonych wirusem SARS-CoV-2 wykazywało tak rozumianą ciężką postać COVID-19, a podczas drugiej - 66 proc.

Czwarta fala pandemii w RPA

W czwartek odnotowano w RPA rekordową w czwartej fali liczbę 22 391 zakażonych oraz zaledwie 22 zgony - poinformował National Institute for Communication Diseases. Instytut nie podał jednak, jak duży odsetek pacjentów hospitalizowanych był zakażony omikronem. Nie przekazano także, ile hospitalizowanych było zaszczepionych, co jest ważną informacją, bo podejrzewa się, że omikron może wykazywać pewną zdolność ucieczki przed odpornością wywołaną szczepieniem.

NICD zastrzega się, że nie ma jeszcze pewności, jak będzie przebiegała czwarta fala pandemii w RPA. Dopiero w najbliższych kilku tygodniach będzie wiadomo, czy zwiększa się liczba hospitalizacji i ciężkich przypadków COVID-19. O pierwszym przypadku zakażenie omikronem poinformowano pod koniec listopada.

Łagodniejszy przebieg choroby

Na razie wydaje się, że omikron jest bardziej zakaźny niż wcześniejsze odmiany wirusa SARS-CoV-2, ale objawy choroby częściej są łagodniejsze, a po infekcji pacjenci rzadziej wymagają hospitalizacji.

Jeśli się to potwierdzi w kolejnych obserwacjach również w innych krajach, szczególnie w Europie i USA, gdzie znacznie więcej osób jest zaszczepionych przeciwko COVID-19, może to oznaczać, że SARS-CoV-2 ewoluuje w kierunku wariantów bardziej zaraźliwych, a mniej zjadliwych. Wcześniej często zdarzało się to podczas innych pandemii - na przykład grypy.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że za wcześnie jest jeszcze na takie wnioski. W każdej chwili może się pojawić wariant, który jest groźniejszy, wywołujący więcej ciężkich przypadków choroby. Kluczowe znaczenie mają powszechne szczepienia przeciwko COVID-19, gdyż ograniczają możliwości atakowania ludzi i mutacji koronawirusów. 

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

ng

Czytaj także

Omikron nie ustępuje. Kolejne kraje odnotowują pierwsze przypadki nowego wariantu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 10:10
Pierwsze przypadki nowego wariantu koronawirusa wyryto we Francji, Indiach, Malezji i Australii. Omikron po raz pierwszy został wykryty tydzień temu w Republice Południowej Afryki, ale podejrzewa się, że wcześniej był też w Europie. Obecnie naukowy z kilku ośrodków na świecie prowadzą badania nad nową odmianą. Chcą ustalić,czy rzeczywiście jest ona groźniejsza od dotychczasowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Szułdrzyński: sytuacja epidemiczna zależy od nowej mutacji koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 11:56
- Jeśli ten wariant (omikron - red.) dotrze do nas w trakcie trwania aktualnej fali, można się spodziewać gwałtownego wzrostu dynamiki zakażeń. Być może przyjdzie do nas, jak ta fala będzie opadała i po prostu będziemy mieć następny szczyt - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 członek Rady Medycznej przy premierze dr Konstanty Szułdrzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Omikron wykryto już w 57 krajach. WHO apeluje o więcej testów i surowsze restrykcje

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 00:52
Nowy wariant koronawirusa jest już obecny w 57 krajach - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. WHO przekazała także, że omikron to prawdopodobnie najszybciej rozprzestrzeniający się wariant SARS-CoV-2. Jego dokładne skutki nie są jeszcze znane.
rozwiń zwiń