X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Cypr: papież Franciszek rozpoczął wizytę apostolską. "Umacnianie się nawzajem w wierze"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 14:50
Papież Franciszek rozpoczął 35. zagraniczną podróż apostolską na Cypr. Będzie przebywał w stolicy kraju - Nikozji.
Papież Franciszek rozpoczął wizytę apostolską na Cyprze
Papież Franciszek rozpoczął wizytę apostolską na CyprzeFoto: FORUM/Giuseppe Ciccia

Wśród tematów przewodnich trzydniowej wizyty apostolskiej jest ekumenizm i migracja. Franciszek spotka się z licznymi przedstawicielami prawosławia oraz z młodymi ludźmi, migrantami i uchodźcami. Hasłem pielgrzymki są słowa: "Umacniajcie się nawzajem w wierze".

To druga w historii wizyta papieża na Cyprze. Pierwszy wyspę odwiedził 11 lat temu Benedykt XVI i, jak się zauważa, mało kto nawet wśród katolickiego duchowieństwa i wiernych, spodziewał się nowych odwiedzin papieża.
Katolików jest 38 tysięcy wśród ludności liczącej 850 tys. osób. Tego wyznania jest też część pracujących tam imigrantów. Chodzą oni też na msze do świątyń udostępnionych im przez Kościół prawosławny.

Na podzielonym od 1974 roku Cyprze papież będzie miał okazję zobaczyć te realia i zetknąć się z wynikającymi z tego problemami. Jego północna część kontrolowana jest przez Turcję. Po podziale przed 47 laty prawosławni mieszkańcy opuścili tamte strony, i przenieśli się na do Republiki Cypru. Wiele miejsc ich kultu zostało zniszczonych.

Drugi etap papieskiej pielgrzymki to Grecja, gdzie Franciszek będzie przebywał od soboty do poniedziałku. Odwiedzi Ateny i wyspę Lesbos.

Cypr. Pielgrzymka papieża Franciszka

W środę papież powiedział, że udaje się na Cypr i do Grecji, aby "odbyć wizytę do umiłowanych mieszkańców tych krajów bogatych w historię, duchowość i kulturę". Podkreślił, że będzie to podróż do źródeł wiary apostolskiej i braterstwa między chrześcijanami różnych wyznań.

- Będę miał również okazję zbliżyć się do zranionej ludzkości w ciele wielu migrantów poszukujących nadziei. Udam się na wyspę Lesbos. Proszę was, abyście mnie wspierali modlitwą - zaapelował papież Franciszek.

Czytaj także:

es

Czytaj także

Rozpoczął się Synod Biskupów w Watykanie. Papież Franciszek: trzeba zmienić coś w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 11:15
- Nie trzeba zmieniać Kościoła, natomiast trzeba zmienić coś w Kościele - powiedział papież Franciszek zwracając się do uczestników synodu rozpoczętego w Watykanie. Jak mówił, Kościół nie może stać się "muzeum z wielką przeszłością i małą przyszłością".
rozwiń zwiń