X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Papież do Polaków podczas audiencji w Watykanie: adwent przypomina nam, że życie ludzkie jest ciągłym oczekiwaniem

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:00
W katechezie papież Franciszek mówił o świętym Józefie, wskazując go jako "opiekuna Kościoła", a także "sprzymierzeńca, przyjaciela i wsparcie".
Papież Franciszek  mówił o świętym Józefie, wskazując go jako opiekuna Kościoła
Papież Franciszek mówił o świętym Józefie, wskazując go jako "opiekuna Kościoła"Foto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Zwracając się do Polaków obecnych w Auli Pawła VI, papież powiedział: "W przyszłą niedzielę rozpoczyna się okres Adwentu, który poprzez różne symbole przygotowuje nas do celebrowania tajemnicy wcielenia Syna Bożego i przypomina nam, że życie ludzkie jest ciągłym oczekiwaniem".

- Nasze życie staje się piękne i szczęśliwe, gdy czekamy na kogoś nam drogiego i dla nas ważnego. Niech ten Adwent pomoże wam przekształcić nadzieję w pewność, że ten, na którego czekamy, kocha nas i nigdy nas nie opuszcza. Z serca wam błogosławię - dodał Franciszek.

Wszystkim uczestnikom audiencji życzył, aby podczas Adwentu otworzyli serce na Boga przybywającego, by "wypełnić światłem swej obecności każdą ludzką słabość".

W drugiej katechezie na temat postaci świętego Józefa papież podkreślił, że ewangeliści Mateusz i Łukasz nie przedstawiają go jako ojca biologicznego, lecz jako "pełnoprawnego ojca Jezusa".

"Pełnoprawny ojciec"

- Józef przeżywa swoją rolę, nie dążąc do stania się postacią centralną. Wszyscy mogą znaleźć w świętym Józefie, człowieku, który pozostaje niezauważony, człowieku codziennej, dyskretnej i ukrytej obecności, orędownika, wsparcie i przewodnika w trudnych chwilach - mówił Franciszek.

Jak wyjaśnił, przypomina on o tym, że "wszyscy, którzy są pozornie ukryci lub stoją w drugim rzędzie, odgrywają bezprecedensową, pierwszoplanową rolę w historii zbawienia".

Papież zaznaczył, że świat potrzebuje ludzi, którzy stojąc w drugim rzędzie, "wspierają rozwój życia każdego z nas poprzez modlitwę, wzór, zachowanie". Wskazał jednocześnie, że święty Józef jest "opiekunem Kościoła".

"Opiekunami tych, którzy są obok"

- Wydaje się, że swoim życiem chce nam powiedzieć, że wszyscy jesteśmy wezwani do tego, byśmy czuli się opiekunami naszych braci i sióstr, tych, którzy są obok nas, których Pan powierza nam w różnych okolicznościach życia - powiedział.

- Społeczeństwo takie, jak nasze, które zostało określone jako płynne, a ja raczej nazwałbym je bardziej niż płynnym - "gazowanym", znajduje w historii świętego Józefa precyzyjną wskazówkę na temat znaczenia związków międzyludzkich - oświadczył Franciszek.

Wskazał także: "Myślę o tylu osobach, które mają trudności ze znalezieniem znaczących więzów w ich życiu i z tego powodu brną, czują się samotne, nie mają siły i odwagi, aby iść naprzód".

Papież zakończył katechezę modlitwą o to, aby każdy znalazł w świętym Józefie "sprzymierzeńca, przyjaciela i wsparcie".

Środowa audiencja generalna odbyła się w dwóch miejscach. Najpierw Franciszek udał się do bazyliki Świętego Piotra, gdzie pozdrowił grupy wiernych, wśród nich delegację przedstawicieli włoskiego stowarzyszenia ofiar przemocy. Dziękując im za zaangażowanie, apelował o ochronę ofiar przemocy oraz ich wysłuchanie.

Czytaj także:

es

Czytaj także

"Jesteśmy to winni młodym ludziom". Ojciec Święty apeluje o wprowadzenie przepisów klimatycznych

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 16:02
Papież Franciszek przyjął uczestników międzynarodowego spotkania parlamentarnego w ramach przygotowań do listopadowej konferencji klimatycznej ONZ - COP26 w Glasgow. Ojciec Święty zaapelował o pilne przyjęcie "mądrych i sprawiedliwych" przepisów w obronie klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polecam waszej modlitwie każde poczęte dziecko". Papież zwrócił się do Polaków

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 12:33
Papież polecił modlitwie "każde poczęte dziecko, którego życie dane przez Boga jest święte i nienaruszalne". Podczas audiencji zachęcał także zebranych do świadczenia o orędziu zbawienia, jakie głosili święci Apostołowie: Szymon i Juda Tadeusz.
rozwiń zwiń