X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Znaczny wzrost zgonów z powodu COVID-19 w Niemczech. Władze szykują nowe regulacje sanitarne

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 13:03
Liczba zgonów w Niemczech spowodowanych infekcją COVID-19 znacznie wzrosła w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. Jak podaje Instytut im. Roberta Kocha (RKI), w ciągu ostatniej doby w całym kraju zarejestrowano z tego powodu 446 zgonów. Tydzień temu było ich 335.
W Niemczech odnotowano wyraźny wzrost przypadków śmiertelnych COVID-19, a władze skłaniają się do wprowadzenia obowiązku szczepień
W Niemczech odnotowano wyraźny wzrost przypadków śmiertelnych COVID-19, a władze skłaniają się do wprowadzenia obowiązku szczepieńFoto: EPA/CLEMENS BILAN

W środę rano RKI poinformował o 67 186 nowych infekcjach COVID-19 w ciągu ostatniej doby, co jest niewielkim wzrostem w stosunku do poprzedniej środy, gdy zarejestrowano 66 884 zakażenia. Od początku pandemii RKI potwierdził w RFN 5 903 999 infekcji.

Wskaźnik szczepień i zachorowalności

W skali całego kraju tygodniowa zapadalność (liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców) spadła po raz drugi z rzędu, wynosząc w środę rano 442,9. Najwyższy poziom zanotowano w ostatni poniedziałek - 452,4. Tydzień temu wartość ta wynosiła 404,5, a miesiąc wcześniej - 118,0.

Szczególnie dotknięte pandemią pozostają nadal Saksonia, Turyngia i Bawaria. Większość z 32 powiatów o zapadalności powyżej 1000 znajduje się w tych trzech krajach związkowych.

"Właśnie w nich wskaźnik szczepień pozostaje niższy niż w pozostałych landach" – podkreśla dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Obowiązek szczepień

Po wtorkowych konsultacjach przedstawicieli rządu federalnego i rządów krajów związkowych "coraz bliższy wydaje się powszechny wymóg szczepień". Poinformował o tym desygnowany na kanclerza Niemiec Olaf Scholz (SPD), potwierdzając, że zagłosuje za takim rozwiązaniem w parlamencie.

"Scholz opowiada się za wprowadzeniem powszechnych obowiązkowych szczepień w lutym, a najpóźniej od początku marca" – informuje w środę "FAZ".

Szczepienia albo lockdown

Podobnego zdania jest federalne Stowarzyszenie Średnich Przedsiębiorstw.

- Wreszcie, po decyzji Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, kandydat na kanclerza Scholz wykazuje cechy przywódcy. (…) Powszechne obowiązkowe szczepienia stały się teraz nieuniknione, aby zapobiec horrorowi, jakim jest ogólnokrajowy lockdown – skomentował szef stowarzyszenia Markus Jerger w wypowiedzi dla agencji dpa.

Stowarzyszenie z zadowoleniem przyjęło też wszelkie środki, zaproponowane na wtorkowym spotkaniu rządów w celu zintensyfikowania kampanii szczepień i ewentualnego zaangażowania aptek.

- Obecny i przyszły rząd federalny muszą teraz wspólnie zapewnić dostępność wystarczającej ilości szczepionki – dodał Jerger.

Z kolei desygnowany na federalnego ministra sprawiedliwości Marco Buschmann (FDP) uważa, że naruszenie powszechnego obowiązku szczepień przeciw COVID-19 powinno być karane grzywną, jak tylko zapadnie decyzja Bundestagu w tej sprawie.

Ograniczenie kontaktów

Przedstawiciele rządu federalnego i rządów krajowych zapowiadają kolejne spotkanie poświęcone środkom bezpieczeństwa w czasie pandemii w najbliższy czwartek. Wtedy to najprawdopodobniej zostanie podjęta decyzja w kwestii "kompleksowego pakietu ograniczenia kontaktów" – jak zapowiedział przewodniczący Konferencji Premierów Hendrik Wuest (CDU).

Przede wszystkim chodzić będzie o ograniczenia w kontaktach dla osób nieszczepionych, znaczne redukcje liczby uczestników imprez, rozszerzenie zakresu 2-G (wstęp tylko dla zaszczepionych lub rekonwalescentów) i przygotowanie ogólnego obowiązku szczepień.

fc

Czytaj także

Omikron u naszych sąsiadów? Potwierdzono kolejne przypadki nowego wariantu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 19:58
W Monachium potwierdzono dwa pierwsze w Niemczech przypadki zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron. Obaj podróżni przybyli do kraju 24 listopada samolotem z RPA – poinformował w sobotę wieczorem minister zdrowia Bawarii Klaus Holetschek (CSU).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwestia sumienia". Olaf Scholz zwolennikiem obowiązkowych szczepień na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 08:11
Olaf Scholz jest zwolennikiem wprowadzenia do początku marca 2022 r. obowiązku szczepień na koronawirusa. Decyzje mają zapaść do końca roku - poinformowało "Deutsche Welle". 
rozwiń zwiń