X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Trudna sytuacja pandemiczna w Niemczech. W kilku powiatach brakuje wolnych łóżek

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:28
Jak alarmuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) w kilku powiatach na obszarze Turyngii, Brandenburgii i Bawarii brakuje już wolnych łóżek na OIOM-ach dla pacjentów z COVID-19. W związku z tym uruchomiono tzw. system liścia koniczyny, umożliwiający skoordynowane przenoszenie pacjentów intensywnej terapii.
Trudna sytuacja pandemiczna w Niemczech
Trudna sytuacja pandemiczna w NiemczechFoto: martinbertrand.fr/Shutterstock

Podczas trwającej obecnie czwartej fali pandemii limit obłożenia na oddziałach intensywnej terapii został już osiągnięty w niektórych okręgach, głównie w Turyngii, Brandenburgii i Bawarii – podkreśla RND. Aktualnie ok. 80 pacjentów, głównie z Bawarii, jest relokowanych do mniej obłożonych regionów.

We wtorek wieczorem pięć krajów związkowych (Bawaria, Turyngia, Saksonia, Berlin i Brandenburgia) uruchomiło procedurę "liścia koniczyny" dla strategicznej relokacji pacjentów z COVID-19 – poinformowało niemieckie Stowarzyszenie Medycyny Intensywnej i Ratunkowej (DIVI). System został opracowany wiosną 2020 przez rządy federalne i stanowe tak, aby osoby ciężej chore na COVID-19 miały możliwość otrzymania opieki szpitalnej w przypadku wystąpienia "wąskich gardeł" w ich rejonie.

System "liścia koniczyny"

Założeniem systemu było łatwe przemieszczanie pacjentów w obrębie "liścia koniczyny", w skład którego wchodzą sąsiadujące ze sobą kraje związkowe. Niemcy podzielono na pięć "dużych koniczyn", a każda z nich jest koordynowana z centralnego punktu (Single Point of Contact - SPoC). Najmocniej zaludnione kraje związkowe, Bawaria i Nadrenia Północna-Westfalia, tworzą swoje własne liście koniczyny. Mniej liczne kraje związkowe tworzą wspólny system – np. koniczyna wschodnia to Turyngia, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Brandenburgia i Berlin.

W pierwszej fazie zachorowań relokacje pacjentów odbywały się w ramach danej "koniczyny". - Jeśli możliwości już na to nie pozwalają, możliwe jest przeniesienie poza granice koniczyny i szukanie wsparcia w innych regionach Niemiec – wyjaśnił podczas konferencji rzecznik federalnego Ministerstwa Zdrowia Sebastian Guelde.

Centralne biura koniczyn są koordynowane przez specjalistów, m.in. z Instytutu Roberta Kocha (RKI) i federalnego Centrum Koordynacji Pomocy (GMLZ), którzy dostarczają informacji o wolnych łóżkach intensywnej opieki oraz koordynują transport chorych.

Oddziały intensywnej terapii zalane pacjentami

Aktualnie poszukiwanie pomocy poza swoimi rejonami rozpoczęły koniczyna południowa (Bawaria) oraz wschodnia (Turyngia, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Brandenburgia, Berlin). W ramach tych działań do innych krajów związkowych ma być przeniesione ok. 80 pacjentów z COVID-19, z czego 50 to pacjenci z Bawarii.

Aktywacja systemu była konieczna, ponieważ "oddziały intensywnej terapii w najbardziej dotkniętych regionach zostały w ostatnich tygodniach zalane pacjentami" – wyjaśnia RND. Na obszarze Bawarii, Berlina, Saksonii czy Saksonii-Anhalt w środę na oddziałach OIOM wolnych pozostawało poniżej 10 proc. łóżek.

Czytaj także:

W Bawarii, Saksonii i Turyngii obecnie prawie jedną trzecią łóżek na intensywnej terapii zajmują pacjenci z COVID-19. Jak zaznaczyły władze Turyngii, w niektórych okręgach są wolne łóżka, muszą one jednak pozostać nadal wolne dla pacjentów np. z wypadków komunikacyjnych.

- Większość z planowanych w pierwszym etapie 80 relokacji dotyczyć będzie pacjentów z COVID-19 – zapowiedział szef grupy roboczej konferencji ministrów spraw zewnętrznych ds. katastrof i obrony cywilnej Hermann Schroeder. Tylko w wyjątkowych przypadkach przenoszeni będą pacjenci z innymi schorzeniami.

- Przewożeni pacjenci z COVID-19 powinni być w stabilnym stanie i nie znajdować się pod respiratorem – zaznaczyła Viktoria Bogner-Flatz, szefowa koordynacji szpitali w Monachium. Wg rejestru DIVI, obecnie w całych Niemczech dostępnych jest ok. 2400 łóżek intensywnej opieki, z możliwością uruchomienia w ciągu tygodnia rezerwowych 9173 łóżek.

dn

Czytaj także

Niemcom grozi kolejnych 100 tys. zgonów z powodu pandemii. Wirusolog ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 13:46
Wirusolog Christian Drosten ostrzega przed dalszą eskalacją sytuacji związanej z rozwojem pandemii. - To naprawdę sytuacja nadzwyczajna – zaznacza Drosten i podkreśla, że jeśli natychmiast nie zostaną podjęte bardziej rygorystyczne środki, Niemcy staną w obliczu co najmniej 100 tys. kolejnych zgonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do pracy tylko z certyfikatem covidowym. Rewolucyjna zmiana w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:35
Dostęp do miejsca pracy w Niemczech będą miały tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub osoby posiadające aktualny test na koronawirusa - wynika z nowych przepisów. Zmiany obowiązują od środy.
rozwiń zwiń