X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Projekt "charakteryzowały antyreligijne uprzedzenia". Komisja Episkopatów zadowolona z wycofania wytycznych UE

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 11:08
Komisarz do spraw równości Helena Dalli poinformowała o wycofaniu projektu wytycznych komunikacji wewnętrznej Unii Europejskiej, które mówiły m.in. o tym, aby nie używać słów związanych z konkretną religią, czy osobą. Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) z zadowoleniem przyjęła tę decyzję. 
Komisarz do spraw równości Helena Dalli poinformowała o wycofaniu projektu wytycznych komunikacji wewnętrznej Unii Europejskiej
Komisarz do spraw równości Helena Dalli poinformowała o wycofaniu projektu wytycznych komunikacji wewnętrznej Unii EuropejskiejFoto: hydebrink/Shutterstock

Według dokumentu Komisji Europejskiej "każda osoba ma być równo traktowana", niezależnie od "płci, pochodzenia etnicznego, rasy, niepełnosprawności i orientacji seksualnej". Dlatego chciano, aby zniknęły pewnego rodzaju rozróżnienia. Na przykład powinno zaprzestać się używania podziału na panią (z języka angielskiego "Mrs") czy pannę ("Miss"), a używać jednego skrótu "Ms". Z kolei, zamiast wykorzystywać sformułowanie "panie i panowie" ("ladies and gentlemen") należałoby się zwracać "drodzy koledzy" ("dear colleagues"). Również, jeśli chodzi o osoby transseksualne, powinno się do nich zwracać tak, jak one sobie tego życzą. 

Religia, osoby starsze i niepełnosprawne 

Zmiany miały też nastąpić w odniesieniu do osób starszych czy niepełnosprawnych. W przypadku tych pierwszy powinniśmy używać określenia "ludzie starsi" ("older people"), a nie "starzy" ("the elderly"). Jednak jeśli chodzi o drugą grupę, zalecane byłoby używanie zwrotu "osoba z niepełnosprawnością". 

Także w odniesieniu do religii miały zostać wprowadzone pewne zmiany. Doradzano, aby zaprzestano używania nazw, które bezpośrednio odnosiłyby się do konkretnych religii. Zmiany mówił również o tym, aby z góry nie zakładać, że ktoś jest chrześcijaninem. Przykładem, który podawano, było zdanie: "Boże Narodzenie jest stresujące". Zastępować je miało: "Święta są stresujące".

COMECE

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej pokazała swoje obawy związane z tym, że niektóre części dokumentu "charakteryzowały antyreligijne uprzedzenia". Z opublikowanym komunikacie poinformowali, że "neutralność nie może oznaczać odsunięcia religii do sfery prywatnej". W odniesieniu do Bożego Narodzenia wskazywali, że jest to święto, które jest częścią tradycji religijnych Europy, jak i rzeczywistości tego kontynentu. - Szacunek dla religijnej różnorodności nie może prowadzić do paradoksalnej konsekwencji w postaci usunięcia elementu religijnego z publicznego dyskursu - napisali w oświadczeniu. 

Jednak komisja wyraźnie zaznaczyła, że Kościół katolicki w pełni popiera równość i walkę z dyskryminacją w UE. Dodała, że "te dwa cele nie mogą prowadzić do wypaczeń ani autocenzury" a "cenna zasada włączania nie może skutkować przeciwnym efektem wykluczenia". Tym samym COMECE ma nadzieję, że nowa, poprawiona wersja wytycznych weźmie pod uwagę wskazane niepewności. 

Czytaj więcej:


nj, niedziela.pl

Czytaj także

Ruszyły przygotowania do Roku Jubileuszowego 2025. Rzym i Watykan ściśle współpracują

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 03:18
Spotkanie burmistrza Rzymu i przewodniczącego Papieskiej Rady do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji rozpoczęło przygotowania do Roku Jubileuszowego w Kościele w 2025 roku. Władze wiecznego miasta i Stolicy Apostolskiej chcą w tej sprawie ściśle współpracować, podobnie jak w przygotowywaniu poprzednich tego typu wydarzeń.
rozwiń zwiń