X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Włoska służba zdrowia "asystentem kata"? Jest zgoda na wspomagane samobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 12:22
Włoska służba zdrowia po raz pierwszy wyraziła zgodę na wspomagane samobójstwo. Dokonać go zamierza całkowicie sparaliżowany od 11 lat mężczyzna. Komitet etyczny służby zdrowia w Ankonie przychylił się do tej prośby, uznając, że istnieją przesłanki, które uzasadniają poddanie się tej procedurze.
Jest zgoda na wspomagane samobójstwo.
Jest zgoda na wspomagane samobójstwo. Foto: Shutterstock/Massimo Todaro

Zgoda komitetu etycznego jednostki publicznej służby zdrowia w regionie Marche została wydana po długiej batalii proceduralnej i po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł w 2019 roku, że pomoc we wspomaganym samobójstwie nie powinna być karana.

Ówczesne orzeczenie Trybunał wydał w odniesieniu do polityka partii Radykałowie Marco Cappato, który usłyszał zarzuty i stanął potem przed sądem za to, że zorganizował wyjazd do Szwajcarii całkowicie sparaliżowanego po wypadku młodego mężczyzny, który zabiegał o eutanazję. Ostatecznie Cappato został uniewinniony.

Teraz sparaliżowany całkowicie po wypadku samochodowym 43-letni mężczyzna, któremu udziela pomocy, otrzymał pierwszą we Włoszech zgodę komitetu etycznego służby zdrowia.

"Chcę być wolny"

Stowarzyszenie, w którym działa Cappato, pomagając w takich przypadkach, przytoczyło słowa jego podopiecznego w reakcji na tę decyzję: "Chcę być wolny w wyborze końca życia. Nikt nie może powiedzieć, że nie jest ze mną zbyt źle, że mam żyć w takich warunkach i nikt nie może skazywać mnie na życie w torturach".

Obecnie, po wydaniu stanowiska przez komitet medyczny - wyjaśniło stowarzyszenie - trzeba ustalić procedurę podania leku eutanazyjnego.

W komentarzach prasowych zaznacza się, że w ciągu dwóch lat, jakie minęły, odkąd Trybunał Konstytucyjny wezwał parlament do przyjęcia ustawy realizującej jego orzeczenie w sprawie wspomaganego samobójstwa, takich przepisów nie uchwalono. Dlatego, jak podkreśliło stowarzyszenie Cappato, osoby takie jak Mario skazane są na "sądową kalwarię".

Czytaj także:


es

Czytaj także

Austriaccy lekarze nie chcą brać udziału w eutanazji. "Nowe prawo może wywierać presję na medyków"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 09:55
Austriacki Trybunał Konstytucyjny zobowiązał rząd krajowy do opracowania reguł prawnych dotyczących tzw. wspomaganego samobójstwa. Lekarze obawiają się, że nowe prawo może wywierać presję na medyków lub zgoła zobowiązać ich do uśmiercania pacjentów na ich żądanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsultacje online wystarczą do wspomaganego samobójstwa? Szkocja debatuje nad zmianą prawa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:27
Grupa szkockich ustawodawców dąży do legalizacji wspomaganego samobójstwa. Nowością jest propozycja, by w kwalifikacji do eutanazji wystarczyły konsultacje online z lekarzami.
rozwiń zwiń