X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sprawa Polaka w śpiączce. Marcin Warchoł: jutro oczekuję wstępnej decyzji strony brytyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 15:53
- W poniedziałek rano chciałbym wysłać ponaglenie do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z prośbą o jak najszybsze wszczęcie procedury, o jaką poprosiłem. Wiem, że ona do nich dotarła. Dlatego podejmę wszelkie działania po to, żebyśmy mieli taką decyzję już w poniedziałek - powiedział Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
Marcin Warchoł
Marcin WarchołFoto: PR24/MR

W piątek wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował, że do konsulatu w Londynie został wysłany Paszport dyplomatyczny dla Polaka, który w śpiączce przebywa w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Zapadło także orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie, który wydał zgodę na przetransportowanie pacjenta do Polski. Ministerstwo zdrowia przygotowało także transport medyczny, który w każdej chwili może udać na Wyspy Brytyjskie. Trwa oczekiwanie na decyzję władz Wielkiej Brytanii.

Shutterstock eutanazja 1200.jpg
Sprawa Polaka z Wielkiej Brytanii. Iwo Bender: przejaw starcia, o którym alarmował Jan Paweł II

"Każde życie jest cenne"

Wiceminister sprawiedliwości, który bezpośrednio nadzoruje tę sprawę, zaznaczył w Polskim Radiu24, że Polacy za granicą powinni wiedzieć, że stoi za nimi państwo polskie. - Każde życie jest cenne. Od poczęcie i naturalnej śmierci. Nie ma możliwości wartościowania jednego życia kosztem drugiego. Tak samo pacjenci cierpiący na COVID-19 są objęci pełną ochroną państwa polskiego, jak i Ci którzy wyjeżdżają za granicę i wpadną w kłopoty, muszą mieć przekonanie że Polska im pomoże i stanie po ich stronie. Tak też dzieje się teraz - powiedział Marcin Warchoł.

- Przy całym szacunku do brytyjskich lekarzy, ufam polskim, którzy widzą nadzieję. Jeśli chodzi o ratowanie życia ludzkiego należy chwytać się każdej nadziei dopóki jest szansa. Odłączenie go od aparatury podtrzymującej życie to wyrok śmierci. Wybór jest prosty i nie może być innego - zaznaczył.

Wyrok sądu

Wiceminister sprawiedliwości powiedział, że zapadły odpowiednie decyzje prawne, które pozwolą na uratowanie Polaka. - Ufam, że Brytyjczycy uszanują prawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie. Wiedzą o nim, w związku z tym muszą zabezpieczyć wykonanie tego orzeczenia. Zabezpieczyć, czyli natychmiast podłączyć pana Sławomira do aparatury. Nie będzie przecież możliwości prowadzenia postępowania jeśli pan Sławomir umrze - powiedział.

Czytaj także:

- Przepisy prawa międzynarodowego i prawa brytyjskiego przewidują wdrożenie naszego postępowania w życie poprzez podjęcie decyzji przez ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii, do którego się zwróciłem, później decyzję sądu Brytyjskiego. Wiem od rodziny, że sąd konsul, który jechał do chorego spotkał się z odmową wejścia do szpitala ponieważ szpital uruchomił szybką procedurę sądową, który to szybko zablokował naszemu konsulowi dostęp do pacjenta. To pokazuje, że skoro w ciągu czterech godzin brytyjski sąd może się zebrać i orzekać, to może to samo zrobić w przypadku wykonania naszego orzeczenia - ocenił.

eutanazja 1200 f.jpg
"Długa i trudna rozmowa". Szczerski po spotkaniu z brytyjską ambasador ws. Polaka w śpiączce

Cywilizacja życia

Marcin Warchoł zaznaczył, że nie można się poddać w walce o życie naszego rodaka. Jego zdaniem trwa starcie cywilizacji śmierci z cywilizacją życia. - Niestety w naszej sprawie nie tylko sądy brytyjskie, ale i Europejski Trybunał Praw Człowieka umył ręce. Tak jak wcześniej w sprawie małego Alfie Evansa. Na to nie możemy się zgodzić i musimy wykorzystać wszystkie możliwości prawne, jakie mamy, żeby cywilizacja życia wygrała z cywilizacją śmierci. Sądzę, że tak się stanie. Nie możemy się poddawać i musimy pryncypialnie bronić naszego obywatela. Pójdziemy choćby na koniec świata, żeby obronić jego życie - powiedział.

- Nie możemy czekać. Ja oczekuję, że jutro rano będziemy mieli informację choćby wstępną, może nawet telefonicznie. Rano chciałbym wysłać ponaglenie do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z prośbą o jak najszybsze wszczęcie procedury, o jaką poprosiłem. Wiem, że ona do nich dotarła. Dlatego jutro podejmę wszelkie działania po to, żebyśmy mieli taką decyzję już jutro. Takie wstępnej decyzji będę oczekiwał - zapowiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
16:29 PR24_mp3 2021_01_24-15-06-20.mp3 Wiceminister sprawiedliwości o ratowaniu życia Polaka z Wielkiej Brytanii ("Gość PR 24")

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka)
Data emisji: 24.01.2021
Godzina emisji: 15:06

dz

Czytaj także

"W kraju są lekarze, którzy podejmą próbę ratowania". Petycja RDI ws. Polaka w śpiączce

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 21:15
Reduta Dobrego Imienia w związku ze sprawą Polaka przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii przygotowała petycję, która ma trafić do rządu tego kraju. RDI apeluje o przekazanie do Polski ciężko chorego mężczyzny. Podkreślono, że w Polsce są lekarze, którzy podejmą próbę ratowania jego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski sąd zgodził się na transport Polaka w śpiączce do kraju

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 23:55
Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się na przetransportowanie z Wielkiej Brytanii do Polski mężczyzny pozostającego w stanie śpiączki farmakologicznej. Śledczy przypomnieli, że decyzją sądu brytyjskiego mężczyzna "miał zostać odłączony od aparatury odpowiedzialnej za podtrzymywanie funkcji życiowych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MS: transport Polaka w śpiączce przygotowany, czekamy tylko na zgodę Wlk. Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 12:22
- Wystąpiłem do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie naszego rodaka do Polski, a do ministra zdrowia tego kraju z wnioskiem o ponowne przyłączenie go do aparatury podtrzymującej życie - poinformował w sobotę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
rozwiń zwiń