X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kryzys na granicy, sytuacja na Białorusi - to tematy dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 05:34
Dalsze sankcje i zwiększenie presji na reżim Alaksandra Łukaszenki. Tego chcą domagać się niektórzy europosłowie podczas kolejnej debaty na temat sytuacji na Białorusi i kryzysu na polsko-białoruskiej granicy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Parlament Europejski będzie debatować o sytuacji na Białorusi i granicy Unii Europejskiej
Parlament Europejski będzie debatować o sytuacji na Białorusi i granicy Unii EuropejskiejFoto: olrat/Shutterstock

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski uważa, że deputowani powinni traktować sytuację na granicy głównie jako kryzys polityczny. - Niestety obawiam się, że wielu lewicowych polityków będzie starało się krytykować rząd za to, że mocno broni granic Unii Europejskiej - powiedział deputowany.

Posłuchaj
00:45 PE BY IAR.mp3 Parlament Europejski o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Relacja Karola Surówki (IAR)

"Komisja Europejska wspiera Polskę"

- W dalszym ciągu pokutuje to przeświadczenie, że swoboda przyjazdu do Europy jest jakąś wartością europejską. My się z tym nie zgadzamy i bronimy się przed nielegalną migracją - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej były szef polskiego MSZ-tu.

Polityk zwraca również uwagę, że pod tym względem Komisja Europejska wypowiada się w innym tonie, niż część frakcji w Parlamencie Europejskim. - Urzędnicy Unii Europejskiej daleko odeszli od ideologicznego stanowiska z 2015, 2016 roku, poparli naszą obronę granicy i nawet zdecydowali o wsparciu finansowym, 25 milionów euro. Nie jest to dużo, ale jest to potężny wyłom w dotychczasowej myśli europejskiej - powiedział Witold Waszczykowski.

Na sali ma być również mowa o prześladowaniach mniejszości polskiej, w tym o aresztowaniu Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. - Musimy podkreślić, że Alaksandr Łukaszenka jest nie tylko dyktatorem, ale także terrorystą - mówi europoseł Platformy Obywatelskiej, Andrzej Halicki. Jak dodaje, "gdy przypomnimy porwanie samolotu, to to określenie już wtedy było uzasadnione". - Dziś jednak używa on ludzi jaką żywą broń w walce o polityczne cele, to jest działanie, które powinno go zaprowadzić przed Trybunał odpowiedzialności karnej w Hadze - dodał.

Socjaldemokraci mówią o pomocy migrantom

Socjaldemokraci zapowiadają tymczasem, że w czasie debaty zamierzają skupić się na kwestii wsparcia humanitarnego dla migrantów uwięzionych na granicy przez białoruski reżim. Mówi o tym między innymi eurodeputowany tej frakcji Leszek Miller. - Domagaliśmy się, aby Unia Europejska była w tej sprawie bardziej aktywna. Jest pewien sygnał, obiecano 700 tysięcy euro na cele humanitarne. Można powiedzieć, że Unia w tej sprawie zaczęła działać bardzo realnie, a nie tylko za pośrednictwem haseł - zaznaczył były premier.

Czytaj również:

Konserwatywni eurodeputowani zamierzają dziś również skomentować ostatnie rozmowy telefoniczne niemieckiej kanclerz Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką, uznają to bowiem za "nieuzasadnione podnoszenie rangi nielegalnie wybranego autokraty". Zwolennicy kanclerz mówią tymczasem, że były to "konieczne próby deeskalacji napięcia".

Temat Białorusi kontynuowany będzie w Parlamencie Europejskim w środę. Przemówienie na sali obrad wygłosi Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, która od roku najprawdopodobniej pełniłaby urząd prezydenta Białorusi, gdyby Alaksandr Łukaszenka nie sfałszował wyborów.

jmo

Czytaj także

"Unijne frakcje atakują Polskę, gdy ta zmaga się z zagrożeniem". Wiceszefowa Fideszu o liście ws. KPO

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 15:41
- Polska jest w sytuacji zagrożenia, a tymczasem grupa partii w Parlamencie Europejskim po prostu ją atakuje - oceniła wiceszefowa rządzącego na Węgrzech Fideszu Kinga Gal w wywiadzie dla dziennika "Magyar Nemzet". W ten sposób odniosła się do listu pięciu europejskich partii, w którym zaapelowano o wstrzymanie zatwierdzenia polskiego KPO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozważane są sankcje, włącznie z zamknięciem granicy z Białorusią". Mocne stanowisko premiera w Tallinie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 09:53
- Widzimy wyraźnie, że coraz bardziej narasta presja na wschodnią flankę NATO i na wschodnią granicę UE. Dlatego tak cenna jest współpraca z naszymi sojusznikami - mówił premier Mateusz Morawiecki w Tallinie po spotkaniu z szefową estońskiego rządu Kają Kallas. Podkreślił, że Polska rozważa wprowadzenie "poważnych sankcji, łącznie z zamknięciem granicy białorusko-polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska nie pozwalała sobie pomóc". Radosław Sikorski o kryzysie na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 18:50
- Kryzysowi na granicy można było zaradzić już 3-4 miesiące temu, gdyby Polska zwróciła się do Unii Europejskiej. Ale polski rząd nie chciał z nią współpracować - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Radosław Sikorski, europoseł Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń