X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Próba odebrania narodowi pamięci". Rosyjskie i międzynarodowe organizacje bronią "Memoriału"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 11:56
Kilkadziesiąt rosyjskich i międzynarodowych organizacji opublikowało listy w obronie organizacji "Memoriał". Do akcji przyłączyli się również znani działacze społeczni oraz intelektualiści i niektórzy politycy pozycji. W ubiegłym tygodniu rosyjska prokuratura złożyła w sądach wnioski o likwidację stowarzyszenia "Międzynarodowy Memoriał" i Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał". Przedstawiciele stowarzyszenia nazywają działania organów ścigania bezzasadnymi i motywowanymi politycznie.
Miejsce upamiętnienia 20 762 osób straconych podczas Wielkiego terroru, Butowo, Moskwa
Miejsce upamiętnienia 20 762 osób straconych podczas Wielkiego terroru, Butowo, MoskwaFoto: EPA/MAXIM SHIPENKOV

We wspólnym oświadczeniu Amnesty International, Moskiewska Grupa Helsińska i Human Rights Watch napisały, że próba likwidacji Memoriału to "wywołujące oburzenie uderzenie prosto w serce rosyjskiego środowiska obrońców praw człowieka".

rosja moskwa kreml 1200.jpg
Po Moskwie śladami represji wobec Polaków. Memoriał przygotował przewodnik dźwiękowy

Autorzy listu przypominają, że Memoriał od kilkudziesięciu lat bada zbrodnie stalinowskie i zabiega o upamiętnienie ofiar represji politycznych. Centrum Andrieja Sacharowa w swoim liście zwróciło uwagę, że rosyjskie władze od lat podejmują działania, których celem jest "uduszenie instytucji społeczeństwa obywatelskiego".

Posłuchaj
00:49 11401972_1.mp3 Rosyjskie i międzynarodowe organizacje bronią Memoriału. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 

Przedstawiciele nieformalnej organizacji pracowników naukowych związanych z Rosyjską Akademią Nauk - "Klub 1 lipca" - napisali, że "wyrażają zdecydowany protest przeciwko prześladowaniu i próbie likwidacji stowarzyszenia Memoriał". W ich ocenie działania prokuratury to "próba odebrania narodowi pamięci".

Czytaj również:

Wcześniej wiceprzewodniczący "Memoriału" Nikita Pietrow powiedział Polskiemu Radiu, że władze Rosji dążą do całkowitej likwidacji organizacji i stowarzyszeń, które nie są zależne od Kremla.

nt

Czytaj także

Siergiej Kowalow: Putin czuje się jak szczur, zagnany w kąt, Zachód powinien sprawić, aby to on się bał, a nie straszył

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 19:43
Eksperci wmawiają Putinowi, że Zachód jest tchórzliwy i można mu grozić bronią atomową – mówił portalowi PolskieRadio.pl znany dysydent Siergiej Kowalow, współtwórca organizacji "Memoriał", były więzień polityczny.  Dysydent mówi również o swojej wizji Rosji po wyborach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka o pamięć o Katyniu trwa. W Rosji prawdę się zamąca. "Pamięć to proces, trzeba ją podtrzymywać"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 15:06
Szerzenie wiedzy o zbrodni katyńskiej na świecie, Europie Zachodniej, wśród ludzi młodych - to duże wyzwanie dla Polski. Należy znaleźć pomysły na promocję, środki na ciekawe filmy, książki – to niektóre z wniosków dorocznej konferencji o Katyniu. Przypomniano, że nie wszystko wiemy o tej zbrodni, nie ma wciąż białoruskiej listy katyńskiej. Dezinformację wciąż prowadzi Rosja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zemsta za skasowany instagram Kadyrowa, jego ulubioną zabawkę. Proces obrońcy praw człowieka Ojuba Titijewa. ”Gdy możesz coś podrzucić wrogowi, to podrzucaj”

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 15:00
Ojubowi Titijewowi, obrońcy praw człowieka z Memoriału, w Czeczenii podrzucono paczkę narkotyków. Teraz grozi mu długie więzienie. To nie pierwszy taki przypadek w Czeczenii – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Czerkasow Memoriału, który obserwował proces działacza od początku. Ramzan Kadyrow uznaje obrońców praw człowieka za wrogów narodu, dlatego, że pomagają masowo aresztowanym, ujawniają zbrodnie, o których zastraszona republika milczy. - A ludzie Kadyrowa działają również w Europie, to nie tylko nasza sprawa - zaznacza Czerkasow.
rozwiń zwiń