X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosja: historycy powiesili tablice z nazwiskami stalinowskich katów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 21:37
W podmoskiewskiej Kommunarce przytwierdzono do drzew tablice z nazwiskami stalinowskich katów. Na terenie byłego poligonu NKWD, gdzie grzebano ofiary „czerwonego terroru”, funkcjonuje kompleks memorialny upamiętniający blisko 14 tysięcy osób zgładzonych w latach 1937-1953. 
Nazwiska stalinowskich katów powieszone w podmoskiewskiej Kommunarce
Nazwiska stalinowskich katów powieszone w podmoskiewskiej KommunarceFoto: Twitter?MediaZone

ziałacze ruchu społecznego „Nieśmiertelny barak” powiesili na terenie cmentarzyska dwie tablice z nazwiskami 88 katów NKWD. Przypomnieli też, że te osoby spotkał taki sam los jak tych, których z zimną krwią mordowali. Na rozkaz Józefa Stalina sami zostali zastrzeleni i pochowani w tym samym miejscu, gdzie wcześniej grzebali swoje ofiary.

W ten sposób ruch „Nieśmiertelny barak” zaprotestował przeciwko umieszczeniu na jednym pomników nazwisk ofiar i katów. Według Jeleny Żemkowej ze stowarzyszenia „Memoriał”, już w latach 20. XX wieku NKWD uruchomiło w sposób świadomy i zorganizowany maszynę śmierci.

- Gdy nastał czas Wielkiego Terroru i ruszyła maszyna masowych mordów, to tę maszynę trzeba było jakoś zorganizować, więc dla dokonywania tych zbrodni przygotowano specjalne strefy NKWD, a najbardziej nadawały się do tego te tereny, którymi już wcześniej władały służby - tłumaczyła wiceszefowa moskiewskiego „Memoriału”.

Jelena Żemkowa przypomniała, że tylko w latach 1937-1953 sowieccy oprawcy rozstrzelali ponad 1 milion 200 tysięcy osób.

tjak