X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Świat niezaprzeczalnie zmierza we właściwym kierunku". Johnson podsumował COP26

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 04:30
Zawarte na ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 porozumienie całkowicie odmienia sytuację, bo "oznacza wybicie ostatniej godziny dla energetyki węglowej" - przekonywał w niedzielę brytyjski premier Boris Johnson.
Konferencja przed szczytem COP26
Konferencja przed szczytem COP26Foto: Twitter/COP26/print screen

Na konferencji prasowej podsumowującej COP26 Johnson przyznał jednak, że jego "zachwyt" z poczynionych postępów został "zabarwiony rozczarowaniem" wskutek zmiany zapisów w deklaracji końcowej, które osłabiły złożone zobowiązania dotyczące rezygnacji z węgla. W efekcie nacisków Chin i Indii zamiast o "wycofywaniu się" z użycia węgla, jak było proponowane w pierwszej wersji, mowa jest o "stopniowym zmniejszaniu" jego użycia.

Czytaj także:
szczyt klimatyczny COP26 free shutterstock 1200.jpg
Zwiększenie produkcji rolniczej w kolizji z walką o klimat? Taka jest konkluzja szczytu COP26

"Kraje wymagały wysokiego poziomu ambicji podczas tego szczytu. I chociaż wielu z nas chciało, żebyśmy to osiągnęli, nie dotyczyło to wszystkich. I niestety taka jest natura dyplomacji. Możemy lobbować, możemy namawiać, możemy zachęcać, ale nie możemy zmuszać suwerennych narodów do robienia tego, czego nie chcą robić" - wyjaśnił Johnson. Podkreślił, że szczególnie wysoki poziom ambicji w zakresie porozumienia wykazywały kraje, które najmocniej dotknięte są zmianami klimatu, jak wyspy na Pacyfiku.

- Mimo wszystkich naszych nieporozumień świat niezaprzeczalnie zmierza we właściwym kierunku. Nawet najbardziej pesymistyczni komentatorzy powiedzą, że 1,5 st. C - cel ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5 st. C - wciąż jest żywy - wskazał brytyjski premier.

Czytaj także:

"Taki sam kierunek"

Czytaj także:
traktor rolnictwo 1200 free.jpg
Konferencja COP26. 4 mld dolarów na bardziej ekologiczne rolnictwo w krajach rozwijających się

Jak mówił Johnson, jego zdaniem, rozwodniony zapis ma temat węgla "nie robi tak dużej różnicy", gdyż kierunek jest "w zasadzie taki sam". Podkreślił, że jest to pierwsze porozumienie klimatyczne, w którym zadeklarowano zamiar ograniczenia zużycia węgla, który jest paliwem w największym stopniu przyczyniającym się do wytwarzania gazów cieplarnianych.

Polityk przypomniał, że większość krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej zgodziła się na wycofania wsparcia finansowego dla zagranicznych inwestycji w paliwa kopalne w ciągu roku. - A kiedy dodamy to wszystko razem, nie ma wątpliwości, że Glasgow oznacza wybicie ostatniej godziny dla energetyki węglowej - wskazał.

Przekonywał jednak, że najważniejszą sprawą jest teraz dotrzymanie złożonych obietnic, bo "fatalnym błędem byłoby teraz myślenie, że w jakikolwiek sposób rozwiązaliśmy to (problem globalnego ocieplenia - red.)" - podkreślił.

jbt

Czytaj także

"Daleko od przełomu, konieczne zwiększenie ambicji". Ekolodzy o rezultatach COP26

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 01:00
- Mimo że największe gospodarki podejmują kolejne działania na rzecz klimatu, to wciąż jest daleko od potrzebnego przełomu, który pozwoli zapobiec katastrofie - oceniają rezultaty COP26 organizacje ekologiczne. Doceniają jednak, że w końcowym dokumencie COP26 mówi się o odchodzeniu od węgla.
rozwiń zwiń