X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Susze, powodzie, ekstremalne temperatury. Zmiany klimatu zagrażają milionom Afrykańczyków

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 21:37
Blisko 120 mln najbiedniejszych Afrykańczyków jest zagrożonych przez zmiany klimatu - wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO). Mieszkańcy Afryki już mocno odczuwają skutki globalnego ocieplenia, choć kontynent odpowiada zaledwie za 4 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych - podkreśla WMO.
WMO szacuje, że zmiany klimatu mogą przyczynić się do obniżenia poziomu życia nawet 118 mln Afrykańczyków
WMO szacuje, że zmiany klimatu mogą przyczynić się do obniżenia poziomu życia nawet 118 mln AfrykańczykówFoto: Adam Jan Figel/ Shutterstock

- Pogarszają się nie tylko warunki bytowe, ale także wzrasta liczba ludzi dotkniętych tym zjawiskiem. Szacuje się, że do 2030 roku nawet 118 mln najbiedniejszych mieszkańców Afryki będzie zagrożonych przez susze, powodzie i ekstremalne temperatury, jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki - wskazała we wstępie do raportu Josefa Correia Sacko, przedstawicielka Unii Afrykańskiej ds. gospodarki wiejskiej i rolnictwa.

shutt cop26 1200.jpg
Szczyt klimatyczny w Glasgow. Związki zawodowe zapowiadają strajki w czasie COP26

WMO definiuje najbiedniejszych mieszkańców jako tych, którzy muszą się utrzymać za mniej niż 1,9 dolara dziennie. - W Afryce subsaharyjskiej zmiany klimatu mogą dodatkowo obniżyć PKB o 3 proc. do roku 2050 - zaznaczyła Sacko.

Zagrożone afrykańskie lodowce

Sekretarz generalny WMO Petteri Taalas oświadczył podczas prezentacji raportu, że w ubiegłym roku temperatury w Afryce rosły, "przyspieszając podnoszenie się poziomu mórz", a także powodując ekstremalne warunki pogodowe, takie jak powodzie, susze czy osunięcia ziemi. Wszystkie te zjawiska są wskaźnikami zmian klimatu.

Czytaj także: 

Autorzy raportu zwracają też uwagę na topniejące lodowce w Afryce, które - jak podkreślają - mogą zupełnie zniknąć z kontynentu w ciągu następnych 20 lat. - Według szacunków lodowiec na (górze) Kenia roztopi się 10 lat wcześniej. Tym samym będzie to pierwsze pasmo górskie całkowicie pozbawione lodowca na skutek zmian klimatu spowodowanych działalnością człowieka - wynika z publikacji.

Raport WMO powstał m.in we współpracy z Komisją Unii Afrykańskiej, Komisją Gospodarczą Narodów Zjednoczonych ds. Afryki (ECA) oraz innymi agendami ONZ. 


mbl

Czytaj także

Woda bez mikroplastiku. Pralki z filtrem pomogą

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 08:27
Od kilku lat mówi się o mikroplastiku w naszym środowisku. Jego cząsteczki często trafiają do wody podczas naszego codziennego prania ubrań z tkanin sztucznych. Pralki z wbudowanym specjalnym filtrem mają temu zaradzić. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza szczepionka na malarię dla dzieci. WHO dała zielone światło

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 23:43
Światowa Organizacja Zdrowia dała zielone światło na użycie pierwszej szczepionki dla dzieci przeciwko malarii. WHO przekonuje, że to milowy krok w walce z chorobą, która jest najbardziej rozpowszechniona w Afryce. Prace nad wynalezieniem skutecznego preparatu trwały ponad 100 lat.
rozwiń zwiń