X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polskie Radio czeka na zwiększenie cyfrowego zasięgu. Trwa "końcowy etap czynności formalnych"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:04
Trwają prace nad uruchomieniem nowych nadajników radia cyfrowego DAB+. Jak mówi Tomasz Berezowski, dyrektor Biura Technologii Polskiego Radia, skomplikowane procedury przetargowe i formalności są winne opóźnieniom we wdrażaniu radia cyfrowego w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PR

Wiosną przyszłego roku Polskie Radio zwiększy zasięg nadawania w ramach cyfrowego systemu DAB+. Obecnie cyfrowy sygnał wszystkich programów rozgłośni dociera do około 67 procent mieszkańców Polski. Wiosną ma to być około 80 procent mieszkańców.

Rozszerzenie ma objąć najważniejsze szlaki komunikacyjne w Polsce. Mówi o tym szef Biura Technologii Polskiego Radia Tomasz Berezowski. - Dzisiaj, w obecnym etapie budowy sieci DAB+ mamy pokryte większość dużych miast, natomiast pomiędzy miastami nie ma ciągłości zasięgu. Cel jest taki, żeby podróżując z jednego miasta do drugiego miasta autostradami oraz drogami ekspresowymi, słuchacz nie zauważał, że mu się radio przełącza z jednego nadajnika na drugi - dodał.

1200 sondaz polskie radio media.jpg
Polskie Radio na podium wśród najbardziej opiniotwórczych nadawców radiowych

Posłuchaj
00:46 11345432_1.mp3 Polskie Radio zwiększy wiosną zasięg sieci DAB+ - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

- Postępowanie o udzielenie zamówienia, które finalnie ma doprowadzić do zawarcia umów pozwalających na rozszerzenie zasięgu emisji cyfrowej DAB+ o kolejne obszary, znajduje się na końcowym etapie czynności formalnych związanych z przygotowaniem specyfikacji warunków zamówienia - mówi Tomasz Berezowski w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl.

Opóźnienie ze względu na procedury formalne

Pierwotnie rozszerzenie planowano na październik tego roku, ale na przeszkodzie stanęły procedury formalne. Chodzi przede wszystkim o kwestie związane z ustawą o zamówieniach publicznych, która obowiązuje Polskie Radio jako spółkę Skarbu Państwa. Przetarg jest zarazem organizowany także przez wszystkie rozgłośnie regionalne publicznego nadawcy.

- Postępowanie prowadzone będzie wspólnie z 13 rozgłośniami regionalnymi. Będzie wszczynane w sumie w imieniu 14 nadawców. W konsekwencji przygotowanie dokumentów wymaga również ich zaangażowania. Postępowanie powinno być wkrótce wszczęte. To kwestia tygodni. Ogłoszenie o zamówieniu, jak i specyfikacja będą dostępne na Platformie Przetargowej Polskiego Radia - dodaje szef Biura Technologii Polskiego Radia.

Jak mówi Tomasz Berezowski, "obecna budowa sieci, konstruowanie kolejnych przetargów jest dość utrudnione". - Multipleks nie jest wyłącznie nasz, chociaż my jesteśmy podmiotem wiodącym, są tam także stacje regionalne. Jako Polskie Radio mamy czasem inny interes - podkreśla, tłumacząc, że ogólnopolski nadawca zainteresowany jest pokryciem jak największego obszaru kraju siecią nadajników, natomiast regionalni nadawcy oczekują maksymalnego zasięgu lokalnie.

- Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby powstały dwa oddzielne multipleksy, jeden ogólnopolski i jeden przeznaczony dla stacji regionalnych - ocenia.

Witold Kołodziejski PR1 01.2012 1200.jpg
"To naturalna konsekwencja postępu technologicznego". Kołodziejski o nadawaniu w technologii DAB+

"Rozwój DAB+ to proces długotrwały"

Tomasz Berezowski odniósł się także do krytyki, jaką wobec DAB+ kierują nadawcy komercyjni. - Taki sam problem mieliśmy w przypadku DVB-T i udało się dogadać dzięki temu, że TVN, Polsat, TV4, Puls dostały po dwa kanały. Mimo wszystko największe stacje komercyjne straciły na cyfryzacji pod względem oglądalności. Tu nastąpi porównywalna rzecz, czyli rozdrobnienie rynku, jeżeli wszedłby na większą skalę DAB+ - ocenia szef Biura Technologii PRSA. Wyjaśnia, że rozwój i popularyzacja DAB+ to proces długotrwały, także podobny do wdrażania telewizji cyfrowej.

- Trwało to wiele lat. Byliśmy bardzo zapóźnieni w cyfryzacji. Unia Europejska nas goniła. Nadawcy komercyjni nie chcieli, chociaż udawali, że chcą, przeciągali te rozmowy - mówi.

Prawdziwie darmowy odbiór

Zaznacza także, że jakość cyfrowo emitowanego sygnału jest "naprawdę dobra" i rozwój emisji DAB+ należy oceniać jako szansę dla upowszechnienia cyfrowego dostępu do radiofonii. 

Czytaj także: 

- DAB+ jest nadawaniem free to air, za który w żaden sposób nie trzeba płacić. Za dostęp do mobilnego internetu trzeba płacić. Uważam, że to będą równoległe światy, a nie jeden świat zastąpi drugi. Ludzie są przyzwyczajeni do słuchania radia w radiu. O śmierci telewizji mówiło się przez lata i ona nadal istnieje. O śmierci radia też mówiło się przez lata i ono nadal istnieje. Jak pojedziemy do krajów ościennych, to ludzie w zasadzie nie wiedzą, czy słuchają stacji z FM czy z DAB+. Można przełączać między tymi źródłami. Nie ma wojny DAB+ czy internet - tłumaczy szef Biura Technologii Polskiego Radia.

Rola KRRiT

- Są sygnały z KRRiT, że niezależnie od tego czy nadawcy komercyjni będą chcieli, czy nie będą chcieli uczestniczyć, to KRRiT ogłosi konkurs na multipleks ogólnopolski - stwierdza. Jego zdaniem kluczowe są działania regulatora, który może doprowadzić do uruchomienia ogólnopolskiego multipleksu radia cyfrowego.

***

W systemie DAB+ nadaje dziewięć anten Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, a także rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

Sama technologia DAB+ staje się coraz bardziej popularna w całej Europie. System wykorzystywany jest w 30 krajach na kontynencie, a według Europejskiej Unii Nadawców, cyfrowo nadaje już ponad 400 stacji radiowych. Ich liczba znacząco wzrosła w ciągu ostatnich kilka lat.

pg,ng

Czytaj także

DAB+ obowiązkowy we Francji!

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 15:30
Integracja z systemem FM oraz obowiązek montażu w nowych samochodach - jest zielone światło dla cyfrowego radia nad Sekwaną. Czy rozwiązanie ma jednak wyłącznie jedną, dobrą stronę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: transformacja cyfrowa będzie główną siłą napędową ożywienia gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 13:51
- Pandemia pokazała, jak wielkie możliwości daje cyfryzacja, ale i jak bezpieczeństwo wszystkich zależy od bezpieczeństwa danych - oświadczył prezydent Andrzej Duda w piątek na Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC CEE Regions&Cities w Krynicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

5G w Polsce. Małecki: zależy nam, by sieć była dostępna na terenie całego kraju

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 09:29
Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki powiedział, że sieć 5G jest infrastrukturą krytyczną dla polskiego państwa. Rozwój tej technologii w naszym kraju ma wesprzeć spółka "Polskie 5G", w której udziały będzie miał skarb państwa (spółka Exatel) i czterech operatorów telekomunikacyjnych (T-mobile, Orange, P4 i Polkomtel). Jej celem jest podzielenie się kosztami budowy infrastruktury.
rozwiń zwiń