X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Przeciwstawiamy się wszelkim formom rasizmu i antysemityzmu". Piotr Gliński na Forum Pamięci o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 18:19
- Podejmowane są liczne wysiłki, aby zapobiegać antysemityzmowi we wszystkich dziedzinach życia - powiedział na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Wskazał, że edukacja i podnoszenie świadomości na temat Holokaustu to kluczowe priorytety Polski.
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr GlińskiFoto: PAP/Marcin Obara

glinski 1200 (1).jpg
Dwudniowa wizyta Piotra Glińskiego w Szwecji. Wicepremier złożył kwiaty na cmentarzu Norra Kyrkogarden w Lund

W środę w szwedzkim mieście Malmoe odbywa się Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu. Jak przekazali organizatorzy, na forum obecnych jest ok. 400 uczestników, wśród nich 44 przedstawicieli państw, przede wszystkim ministrów oraz ambasadorów.

Polskę reprezentuje na forum wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, który zabierał głos podczas sesji nt. wdrażania strategii i planów działania w walce z antysemityzmem oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości dotkniętych antysemityzmem oraz innymi formami rasizmu i nietolerancji.

Posłuchaj
00:20 11343818_2.mp3 Wicepremier Piotr Gliński o walce z antysemityzmem w Polsce (IAR)

 

Wicepremier podkreślił, że "Polska nieustannie przeciwstawia się wszelkim formom rasizmu i antysemityzmu". - Podejmowane są liczne wysiłki, aby zapobiegać antysemityzmowi we wszystkich dziedzinach życia - zapewnił.

Strategie i plany

Jak mówił, "aby wesprzeć nasze wysiłki, opracowaliśmy krajowe strategie i plany, a także wprowadziliśmy międzynarodowe akty i rekomendacje". Piotr Gliński przypomniał, że w 2016 roku Polska, jako członek Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście, uznała roboczą definicję antysemityzmu, a od 2009 r. polska Policja realizuje "Program zwalczania przestępstw z nienawiści dla funkcjonariuszy organów ochrony porządku publicznego" (LEOP) oraz, konsekwentnie, "Trening przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści dla funkcjonariuszy organów ścigania" (TAHCLE).


twitter piotr gliński 1200.jpg
Minister kultury z wizytą w Szwecji. Weźmie m.in. udział w międzynarodowym forum nt. Holokaustu

- Oba programy koncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim osobom, które mogą stać się potencjalnymi ofiarami przestępstw z nienawiści. Do 2019 r. szkolenia te ukończyło łącznie ponad 100 tys. funkcjonariuszy, czyli praktycznie cała kadra - podał minister kultury.


Posłuchaj
00:26 11343818_3.mp3 Wicepremier Piotr Gliński o wspólnej historii Polaków i Żydów (IAR)

 

Wicepremier dodał, że polska Policja wdrożyła także plan przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz przestępstwom z nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych lub religijnych. - W efekcie od 2018 r. sukcesywnie zmniejsza się liczba przestępstw z nienawiści motywowanych antysemityzmem - zwrócił uwagę.

Edukacja i świadomość

Wskazał, że edukacja i podnoszenie świadomości na temat Holokaustu to kolejny kluczowy priorytet Polski.

- Wiedza na temat okrucieństw II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Holokaustu, jest uwzględniona w obowiązkowych programach nauczania historii począwszy od szkół podstawowych. Polski minister edukacji zainicjował niedawno program "Poznaj Polskę" skierowany do polskich szkół, nauczycieli i uczniów. Wszystkie szkoły otrzymają dodatkowe fundusze na organizację wycieczek do muzeów, miejsc pamięci i instytucji kultury - na liście znalazły się także miejsca pamięci o Holokauście i muzea poświęcone kulturze żydowskiej. Dwa lata temu rozpoczęliśmy również współpracę z przewodniczącym Światowego Kongresu Żydów Ronaldem S. Lauderem, której celem jest współprodukcja filmu, mającego na celu podniesienie świadomości o Holokauście wśród młodzieży szkolnej w Polsce - mówił podczas forum wicepremier Piotr Gliński. Przekazał, że film zostanie rozesłany do wszystkich szkół w Polsce.

- Polska - kraj, który był świadkiem zarówno tysiącletniej historii pokojowego współistnienia Polaków i Żydów, jak i bolesnego Holokaustu dokonanego na naszym terytorium przez nazistowskie Niemcy - ma obowiązek podtrzymywać pamięć, chronić i dbać o to dziedzictwo - podkreślił polski minister.

pkur

Czytaj także

"Należy nazwać to zło". Macron zapowiada walkę z "plagą antysemityzmu"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 01:30
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiada, że "bez wytchnienia" walczyć będzie z antysemityzmem, który - jak to ujął - "dziś, tak samo, jak wczoraj, jest niemożliwą do zaakceptowania plagą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antysemicki incydent w Niemczech. Piosenkarzowi odmówiono zameldowania w hotelu, bo nosił naszyjnik z gwiazdą Dawida

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 23:58
Piosenkarz Gil Ofarim spotkał się z antysemickimi uwagami w hotelu w Lipsku. Z jego relacji wynika, że odmówiono mu obsługi, gdyż miał na sobie naszyjnik z zawieszką w kształcie gwiazdy Dawida. Politycy i organizacje żydowskie w Niemczech reagują oburzeniem na ten incydent - informuje portal RND.
rozwiń zwiń