X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister kultury z wizytą w Szwecji. Weźmie m.in. udział w międzynarodowym forum nt. Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 10:40
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński udaje się z dwudniową wizytą do Szwecji. W trakcie jej trwania weźmie m.in. udział w Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe.
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr GlińskiFoto: Andrzej Hulimka/Forum
Paweł Soloch f 1200.jpg
"Mamy wspólną ocenę zagrożeń związanych z agresywną polityką rosyjską". Szef BBN po polsko-szwedzkim spotkaniu

Wicepremier Gliński swoją wizytę rozpocznie od złożenia kwiatów na cmentarzu Norra Kyrkogarden w Lund (miasto w południowo-zachodniej Szwecji), gdzie znajduje się kwatera Polaków, byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

Posłuchaj
00:38 11340844_2.mp3 Piotr Gliński udaje się z wizytą do Szwecji - relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR)

Czytaj także:

Byli to więźniowie, których Szwedzki Czerwony Krzyż ewakuował do Szwecji, gdzie - mimo opieki - 24 osoby zmarły z powodu chorób i wycieńczenia. W centralnym miejscu polskiej kwatery stoi pomnik - metalowa rzeźba na nieregularnym głazie, przed nią płyta z polskim godłem. Fundatorką pomnika jest była więźniarka Ravensbrück - Ludwika Broel-Plater. Miejscem opiekują się władze szwedzkie oraz miejscowa Polonia.

Tego dnia minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu odwiedzi też Polski Instytut Biblioteki Uniwersyteckiej w Lund, gdzie znajduje się ponad 500 spisanych w formie protokołów zeznań byłych więźniów obozów koncentracyjnych oraz m.in. korespondencja, rysunki Jadwigi Simon-Pietkiewicz, szkice i plany obozów koncentracyjnych, zbiory poezji oraz dokumentacje z procesu hamburskiego 1946-47 oraz dokumenty i pamiątki polskiej emigracji w Szwecji.

Piotr Gliński free tt MKDNiS 1200.jpg
"Pamięć o ofiarach jest naszą powinnością". Gliński na otwarciu austriackiej wystawy w Muzeum Auschwitz

Forum Pamięci o Holokauście

W środę szef MKDNiS będzie reprezentował Polskę na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe (południe Szwecji).

Wicepremier Gliński zabierze głos podczas sesji nt. wdrażania strategii i planów działania w walce z antysemityzmem oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości dotkniętych antysemityzmem, oraz innymi formami rasizmu i nietolerancji.

W wydarzeniu mają uczestniczyć m.in. premier Szwecji Stefan Löfven, prezydent Izraela Icchak Herzog, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a także sekretarz stanu USA Antony Blinken. Obecni będą także król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz królowa Sylwia.

"Społeczność międzynarodowa ma obowiązek pamiętać o Holokauście"

Podczas sesji plenarnej otwierającej forum, zatytułowanej "Pamiętaj", podjęta zostanie refleksja nad: konsekwencjami zmniejszającej się liczby ocalałych i świadków Holokaustu, ludobójstwem Romów oraz prześladowaniami, na jakie narażone były różne grupy w czasie Holokaustu.

Na stronie forum wskazano, że "społeczność międzynarodowa ma obowiązek pamiętać o Holokauście i zagwarantować, że przyszłe pokolenia zrozumieją jego przyczyny, a także zastanowią się nad konsekwencjami Holokaustu, aby zapobiec powtórzeniu się tych wydarzeń w przyszłości".

Sesja plenarna zamykająca forum odbywać się będzie pod hasłem "Reaguj". Poświęcona została problemowi antysemityzmu, rasizmu i nietolerancji. "Gdziekolwiek je widzimy, musimy zarówno reagować, jak i działać. Końcowa sesja plenarna skupi się na działaniach mających zapewnić realizację zobowiązań przedstawionych na forum oraz na tym, jak możemy połączyć siły, by wzmocnić działania na rzecz pamięci o Holokauście oraz zwalczania antysemityzmu i innych form rasizmu" - napisano na stronie forum.

***

W styczniu 2020 r. premier Szwecji wystosował do szefów państw i rządów, naukowców, ekspertów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z ok. 50 krajów zaproszenie do udziału w forum, które pierwotnie miało się odbyć w październiku 2020 r., w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Była to również 20. rocznica pierwszego Sztokholmskiego Międzynarodowego Forum nt. Holokaustu i powołania Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA). Z powodu pandemii forum zostało przełożone na ten rok.

pb

Czytaj także

Kolejni ocaleni z Holokaustu otrzymają odszkodowania. Jest decyzja niemieckiego rządu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:26
- Niemcy będą wypłacać dożywotnie, comiesięczne świadczenie w wysokości 375 euro Żydom ocalałym z pogromu w Rumunii, po oblężeniu Leningradu i ukrywającym się we Francji – poinformowała w środę agencja Associated Press.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. PISM zebrał kilkaset dokumentów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 09:56
Polska dyplomacja zorganizowała jedną z największych akcji pomocy Żydom w czasie II wojny światowej - wynika z publikacji pt. "Rząd RP na uchodźstwie wobec Żydów 1939-1945", którą wydał Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. W tomie zebrano ponad 550 dokumentów ukazujących systemowość i masowy charakter tej pomocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Passports for Life". Instytut Pileckiego otwiera w Los Angeles wystawę o polskich dyplomatach ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 04:34
W Holocaust Museum w Los Angeles zostanie otwarta wystawa "Passports for Life" (o 14:00 czasu LA, czyli 21:00 czasu obowiązującego w Polsce).
rozwiń zwiń