X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Brytyjski publicysta: Bruksela przegra wojnę z Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 18:12
"To nie jest realny scenariusz. Polska nie wyjdzie z UE ani wkrótce, ani prawdopodobnie nigdy" – napisał brytyjski dziennikarz Matthew Lynn na łamach dziennika "The Telegraph". W jego opinii spór Brukseli z Warszawą dot. kwestii praworządności zostanie przegrany przez Unię.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock
tusk hołownia trzaskowski free trzaskowski tusk hołownia free 1200.jpg
Jarosław Popek: opozycja nie ma nic do zaoferowania, więc straszy polexitem

Jak podkreślił Matthew Lynn, "Polska nie chce zgodzić się na wszystkie nowe reguły proponowane jej przez Unię Europejską, a politycznie przesuwa się na prawo".

"Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego o odrzuceniu prymatu prawa europejskiego nad prawem krajowym, idzie na czołowe zderzenie z Komisją Europejską. Ze strony europejskich polityków dają się już słyszeć hasła o odcięciu Polski od unijnego finansowania, aby ustawić ją do pionu. Ale jest to walka, którą UE przegra" - napisał dziennikarz w brytyjskim "The Telegraph".

"UE ma poważniejsze problemy"

Zdaniem dziennikarza, Unia Europejska ma o wiele poważniejsze problemy niż konflikt z Polską. Jak zaznaczył, "UE z trudem otrząsa się po pandemii".

"Niemcy nie mają jeszcze rządu, a każda koalicja, która zostanie sklecona, będzie bardzo niestabilna. Wynik wyborów prezydenckich we Francji w przyszłym roku pozostaje niepewny, jednolita waluta pozostaje w rozsypce, koordynacja polityki jest słaba, a UE stawia na ogromne środki finansowe dla Włoch, by ostatecznie doprowadzić do ożywienia gospodarczego w swojej najsłabszej gospodarce. Ma niewielkie możliwości obrony przed odradzającą się Rosją. Czy to naprawdę dobry moment na walkę z szóstą co do wielkości gospodarką?" - pytał Lynn.

Czytaj także:

Zwrócił również uwagę na to, że polska gospodarka jest jedną z "najbardziej stabilnych na świecie".

Według Matthewa Lynna Polska "zdecydowała się na przyjęcie formuły niskich podatków". "Podatek liniowy płacony w Polsce przez przedsiębiorców wynosi 19 proc., a górny próg podatku dochodowego 32 proc. Rezultat? Średnia wzrostu gospodarczego od dekady przekracza 4 proc. rocznie, a dług publiczny jest niższy niż 45 proc. i nadal maleje, podczas gdy deficyt budżetowy zaplanowany na rok przyszły wynosi tylko 6,5 mld euro" - napisał dziennikarz.

"Brudne gierki"

Publicysta uważa, że dzięki temu, że Polska ma swoją walutę i własny bank centralny, a długi są stosunkowo niskie, "Bruksela nie może nawet liczyć, że Europejski Bank Centralny zastosuje swoje brudne gierki, tak jak to czynił w przypadku Grecji i Włoch". "Zwyczajnie nie ma dźwigni, której mógłby tu użyć" - zaznaczył dziennikarz.

Według dziennikarza, polexit nie jest możliwy, a przynajmniej w najbliższym czasie. Jak podkreśla, "to nie jest realny scenariusz". Wskazuje, że "Polska nie wyjdzie z UE ani wkrótce, ani prawdopodobnie nigdy".

Wskazał, że Polska "jest w zbyt dużym stopniu zależna od dostępu do wspólnego rynku, w większym niż kiedykolwiek była Wielka Brytania. Jednak podobnie jak w przypadku Wielkiej Brytanii i brexitu, Bruksela przecenia swoje siły, lekkomyślnie zakładając, że kraj stanie się na tyle uległy, że ze strachu zgodzi się na wszelkie kompromisy, niezależnie od tego, jak bardzo byłyby dla niego niekorzystne".

jb, tvp.info

Czytaj także

Prof. Krasnodębski: działania KE i TSUE wykraczają poza ich kompetencje

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 10:57
- KE i TSUE nie mogą ingerować w sprawy organizacji polskiego sądownictwa, ponieważ wykracza to poza kompetencje tych instytucji - mówi europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski, komentując spór unijnych instytucji z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś zawiesza umowę o readmisji z UE. Chodzi o odsyłanie nielegalnych migrantów na jej terytorium

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:54
Białoruś zawiesiła umowę o readmisji z krajami Unii Europejskiej. Ustawa w tej sprawie została dziś opublikowana na Narodowym Portalu Prawnym Białorusi i tym samym nabrała mocy prawnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata w PE nt. sytuacji Polski po orzeczeniu TK. Premier chce wziąć w niej udział

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 18:40
Premier Mateusz Morawiecki skierował do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wniosek o udział w następnym posiedzeniu. Informację przekazał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller, który wyjaśnił, że chodzi o przedstawienie stanowiska Polski w trakcie zaplanowanej debaty parlamentarnej.
rozwiń zwiń