X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dla kogo Pokojowa Nagroda Nobla? Eksperci wskazali swoje typy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 07:02
Norwescy eksperci przed ogłoszeniem w piątek w Oslo laureata Pokojowej Nagrody Nobla spekulują, że tegoroczny laur może trafić do osoby walczącej z reżimem, organizacji wspierającej dziennikarzy lub pracę na rzecz ochrony klimatu.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: superjoseph/Shutterstock.com

Dyrektor Norweskie Rady ds. Pokoju, Oda Andersen Nyborg uważa, że Pokojowego Nobla otrzyma "osoba, która przewodzi opozycji w walce z reżimem". Według ekspertki taki opis doskonale spełnia Białorusinka Swiatłana Cichanouska. - Jest liderką opozycji, a nagroda dla niej byłaby przeciwwagą dla autorytarnego rozwoju, jaki obserwujemy w kilku miejscach w Europie Wschodniej - uważa Andersen Nyborg.


Abdulrazak Gurnah forum 1200.jpg
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. Zwycięzcą pisarz tanzański, podejmujący temat kolonializmu

Podobnie sądzi dyrektor Norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) Henrik Urdal. - Reżim białoruski jest jednym z najbardziej opresyjnych na świecie. Walczy z nim pokojowo liczna opozycja - podkreśla Urdal. I jak dodaje, "Pokojowa Nagroda Nobla dla Cichanouskiej byłaby symbolicznym docenieniem innych będących pod presją społeczeństw: w Europie Wschodniej, Birmie i Hongkongu".

Nawalny, Ujgur, Ruch Obywatelskiego Nieposłuszeństwa

Wśród nominowanych do tegorocznego Nobla jest przebywający w kolonii karnej krytyk rządów Putina, Aleksiej Nawalny, ujgurski profesor ekonomii i działacz praw człowieka w Chinach Ilham Tohti, a także lider rewolucji parasolek w Hongkongu Nathan Law. Do Pokojowego Nobla zgłoszono również Ruch Obywatelskiego Nieposłuszeństwa (CDM) w Birmie oraz Palestyńskie Centrum Praw Człowieka (PCHR).

Według Urdala innym tropem, jakim może pójść norweski komitet noblowski przy wyborze laureata, jest potrzeba docenienia pracy dziennikarzy we wspieraniu demokracji. Wówczas, jak spekuluje ekspert, nagroda może trafić do międzynarodowej organizacji z siedzibą w Paryżu, Reporterzy bez Granic (RSF). Miałaby ona zostać doceniona za monitoring zabójstw dziennikarzy, ich prześladowań oraz walkę o wolność prasy w miejscach konfliktów

1200_Nobel_chemia_PAP.jpg
Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana. Wyróżniono dwóch naukowców

Zdaniem Urdala inną godną wyróżnienia instytucją, działającą na podobnym polu, jest Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) z Nowego Jorku. Szansę na otrzymanie Pokojowego Nobla ma również międzynarodowa sieć podmiotów ujawniających fake newsy International Fact-Checking Network. (IFCN). - Dezinformacja zagraża demokracji i może przyczynić się do konfliktów i wojen - podkreśla Urdal.

Czytaj także:

Według Andersen Nyborg oraz Urdala trzecim obszarem, za jaki wyróżniony może zostać tegoroczny laureat Pokojowego Nobla jest kwestia ochrony klimatu. - Nie ma obecnie ważniejszego tematu niż globalna współpraca w dziedzinie klimatu i środowiska - uważa Urdal i dlatego jako kandydatkę widzi sekretarz wykonawczą panelu klimatycznego UNFCCC Patricię Espinosę.

Bukmacherzy: Thunberg i WHO

Do Nagrody Nobla nominowana jest również szwedzka działaczka klimatyczna Greta Thunberg. W czwartek wieczorem obok Światowej Organizacji Zdrowia WHO była ona najczęściej wskazywana jako faworyt w rankingu tworzonym przez jedną z międzynarodowych firm bukmacherskich. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Aleksiej Nawalny oraz Reporterzy bez Granic.

nobel fizyka PAP 1200 (1).jpg
Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie fizyki. Poznaliśmy tegorocznych laureatów

Pokojową Nagrodę Nobla norweski komitet przyzna w piątek spośród 329 nominacji, z czego 234 dotyczy osób, 95 organizacji. Jest to trzecia największa liczba zgłoszonych kandydatów w historii.

Nagroda Nobla to złoty medal i kaligrafowany dyplom, a także 10 mln koron (980 tys. euro). W połowie października ma zapaść decyzja, czy w związku z trwającą pandemią Covid-19 możliwe będzie zorganizowanie uroczystości wręczenia nagrody 10 grudnia w Oslo.

pg

Czytaj także

Nobel Wisławy Szymborskiej. Poezja jako sposób na życie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 05:53
Literacka nagroda Nobla została przyznana Szymborskiej 25 lat temu za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci Nagrody Nobla. "Przynależność narodowa jest zawsze bardzo dyskusyjna"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 21:02
Już wkrótce poznamy laureatów Nagrody Nobla, która w tym roku obchodzić będzie swoje 120. urodziny. Pierwszym jej laureatem w dziedzinie fizyki, w 1901 roku, został odkrywca promieni X Wilhelm Konrad Roentgen, z kolei dwa lata później tę najważniejszą nagrodę naukową otrzymała Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie i Henri Becquerelem. W historii Nagrody Nobla przyznano ją wielokrotnie badaczom pochodzącym z Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi z Noblem z fizyki

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 11:50
Od 4 października Komitet Noblowski ogłasza laureatów Nagrody Nobla 2021. Tu nie ma nominowanych, ale giełda nazwisk co roku jest bardzo długa. Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali dziś Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi.
rozwiń zwiń