X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Języczkiem u wagi będzie FDP". Ambasador RP w Berlinie o wyborach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 06:57
Ambasador RP w Berlinie uważa, że niezależnie od tego, czy nowy niemiecki rząd zostanie zbudowany wokół chadecji, czy socjaldemokracji, to z polskiego punktu widzenia "różnice nie będą bardzo duże". - Natomiast "języczkiem u wagi będzie FDP, a to dla nas doskonała wiadomość" - mówi PAP Andrzej Przyłębski.
Lider FDP Christian Lindner
Lider FDP Christian LindnerFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN
spd 1200 pap.jpg
Wybory parlamentarne w Niemczech. Historyczne zwycięstwo SPD

PAP: Sytuacja po niedzielnych wyborach do Bundestagu jest dość skomplikowana. Jakie są możliwe scenariusze?

Andrzej Przyłębski: Na razie niemal pewne jest, że powstanie koalicja trzech partii, w której pewniakami są Zieloni i FDP. To, czy rząd utworzy SPD, czy CDU/CSU, nie jest pewne, także w związku ze specyfiką wyborów w Niemczech, mandaty bezpośrednie. Języczkiem u wagi będzie FDP, a to dla nas doskonała wiadomość. Lindner (FDP) doprowadzi do racjonalizacji Green Dealu, także na poziomie UE, dla dobra gospodarki niemieckiej. Ministrowie spraw zagranicznych z FDP byli dla Polski zawsze pozytywni tak jak Genscher.

Czytaj także:

Co dla Niemców, dla Europy, dla Polski oznacza koniec epoki Angeli Merkel?

Koniec Merkel musiał kiedyś nadejść. Jej rządy były bardzo dobre dla Niemiec, wbrew temu, co opowiada AfD, gorsze dla UE i Polski.

pap Angela Merkel .jpg
Ponad połowa Niemców nie będzie tęsknić za kanclerz Angelą Merkel. Nowy sondaż

Czy historycznie słaby wynik wyborczy CDU oznacza, że Niemcy pragną wielkiej zmiany? Jeśli tak, to na czym miałaby ona polegać?

Słaby wynik CDU wynika z tego, że partia ta nie zauważyła, że Niemcy życzą sobie zmiany kursu, także innego CDU, wracającego do konserwatywnych źródeł. Ale nawet gdyby zamiast Lascheta o funkcję kanclerza ubiegał się Merz czy Soeder, to by niewiele zmieniło. Dla społeczeństwa niemieckiego – co pokazują badania - głównym problemem są obecnie zmiany klimatyczne, a tu CDU/CSU grają rolę "rozsądnego hamulcowego" dla szalonych programów innych partii, prowadzących gospodarkę UE do utraty konkurencyjności oraz godzących w poziom życia przeciętnych obywateli.

Patrząc na relacje polsko-niemieckie, czego możemy oczekiwać od rządu zbudowanego wokół CDU, a czego od rządu z kanclerzem z SPD?

Różnice nie będą bardzo duże. Nasi politycy nawiązali, także za pośrednictwem ambasady w Berlinie, dobre relacje z Scholzem i z Baerbock - minister Rau odwiedził ich niedawno w Berlinie - Laschet był niedawno w Warszawie, ja zaś utrzymuję doskonałe relacje z Christianem Lindnerem (FDP), który odkrył niedawno, przy mej pomocy, swą rodzinę w Polsce. Zamierzamy ją wkrótce wspólnie odwiedzić. Jeśli chodzi o SPD, to istnieje obawa nadmiernej empatii wobec Rosji, ale dotyczy ona raczej przywódców partii, a nie samego Scholza. A to on wygrał dla SPD te wybory. Z kolei Zieloni są wobec Rosji bardzo ostrożni, co nam pomoże. Pod warunkiem, że wytłumaczymy im, że coś takiego jak strefy wolne od LGBT u nas nie istnieją.

Kiedy pana zdaniem powstanie nowy rząd?

Myślę, że będzie to przed grudniowymi świętami. Zarówno Laschet, jak i Scholz są zdeterminowani, złożyli takie deklaracje, także w związku z przewodnictwem Niemiec w G7, które wkrótce nastąpi. Nacisk w tym kierunku wywrze też z pewnością Lindner, który ma w pamięci fatalne negocjacje sprzed 4 lat.

pb

Czytaj także

Agnieszka Łada-Konefał: w Niemczech nie będzie już takiego zrozumienia dla Polski jak za czasów Merkel

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 13:15
- Obaj panowie, którzy mają największe szanse na to, by być kanclerzem Niemiec, mają bardzo podobne podejście do polityki europejskiej, także do relacji z Polską. Będą na pewno nastawieni na dialog. Jednak nie będzie to aż takie zrozumienie dla Polski jak za czasów Merkel, która ma polskie korzenie i wyrosła w systemie komunistycznym - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łada-Konefał z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie rządów Angeli Merkel. Dr Kwiatkowska: Niemcy cenią ją za stabilność i poczucie bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 13:25
- Niemcy doceniają Merkel przede wszystkim za poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Była uwikłana w różne kryzysy, ale cały czas zarządzała w taki sposób, że można było wyjść obronną ręką - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Anna Kwiatkowska, ekspert ds. Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stawka jest większa niż tylko obsada funkcji kanclerza". Prof. Grosse o wyborach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 12:10
- Stawką przy tych wyborach jest nie tylko obsada funkcji kanclerza. W gruncie rzeczy może być ona większa. Bo gdyby kanclerzem został Olaf Scholz, to istnieje możliwość, że po raz pierwszy od bardzo długiego czasu w rządzie nie będzie CDU/CSU. To by oznaczało prawdopodobnie mniejszy lub większy skręt w lewo, jeśli chodzi o przyszły rząd federalny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń