X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Kazimierz Kik: przez współpracę koalicyjną CDU i SPD upodobniły się do siebie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 19:50
- Paradoksalnie być może Niemcy będą skazani na przedłużenie koalicji CDU/CSU z SPD, chociaż wiem, że SPD specjalnie by sobie tego nie życzyła - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog. 
Prof. Kazimierz Kik
Prof. Kazimierz KikFoto: PR24/AK

Partie SPD i CDU/CSU uzyskały po 25 procent w niedzielnych wyborach do Bundestagu. Jak wynika z sondażu exit poll, po zamknięciu lokali wyborczych, socjaldemokraci wyprzedzają minimalnie chadeków.

Grosse.jpg
"Stawka jest większa niż tylko obsada funkcji kanclerza". Prof. Grosse o wyborach w Niemczech

- To było do przewidzenia, ponieważ różnica na kilka dni przed wyborami wynosiła niespełna 3 punkty, a to jest w granicach błędu statystycznego, w związku z tym tej różnicy faktycznie nie było - przypomniał politolog.

Wg prof. Kika takie wyniki exit poll mają prostą przyczynę.

- Wydaje mi się, że na ten wynik remisowy wpływa także kilka lat współpracy koalicyjnej SPD i CDU. Ta współpraca była w miarę zgodna. SPD w pewnym sensie (...) upodobniła się, czyli zneoliberalizowała się upodabniając programowo i ideologicznie do CDU. Tożsamość ideowa SPD była trudno rozróżnialna od tożsamości programowej CDU - podkreślił gość audycji.

Posłuchaj
24:52 PR24_mp3 2021_09_26-18-33-28.mp3 Prof. Kazimierz Kik o wyborach w Niemczech ("Temat dnia/Gość PR24")

Jak zaznaczył prof. Kik, należy pamiętać, że w Niemczech "odpada wariant rządu zielono-lewicowego". -  Ponieważ małe zdobycze ma Linke - lewica, w związku z tym odpada możliwość koalicji Linke-SPD-Zieloni. To zmienia całkowicie i przenosi punkt ciężkości szansy na udział CDU/CSU w przyszłym rządzie - podsumował.       

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Kazimierz Kik

Data emisji: 26.09.2021

Godzina: 18.33

kmp

Czytaj także

Kto zastąpi Merkel w fotelu kanclerza Niemiec? Cywiński: centroprawica nie wybrała jeszcze swojego kandydata

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 18:42
- Gdyby kanclerzem Niemiec został np. Markus Soeder, pewnie w UE zmieniłaby się polityka imigracyjna, a być może i finansowa - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Cywiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy będą mieć kanclerza z SPD? Prof. Madajczyk: pozycja chadecji cały czas się obniża

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 17:21
Za niewiele ponad miesiąc wybory do Bundestagu. Prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN) mówił na antenie Polskiego Radia 24 o sytuacji w tym kraju. Nie wykluczył, że kanclerzem nie zostanie przedstawiciel CDU, a kandydat SPD.
rozwiń zwiń