X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowy szef opozycyjnej partii na Tajwanie. Prezydent Chin wzywa do "zjednoczenia narodowego"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 17:11
Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej i przywódca Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Xi Jinping pogratulował w opublikowanym w niedzielę liście zwycięstwa wyborczego nowemu szefowi opozycyjnej na Tajwanie partii Kuomintang (KMT) Ericowi Chu oraz zaapelował o "zjednoczenie narodowe".
Xi Jinping, prezydent Chin
Xi Jinping, prezydent ChinFoto: Todd Lee/FORUM

"Przez pewien czas nasze partie utrzymywały pozytywną interakcję w ramach konsensusu z 1992 roku (w myśl którego Tajwan i ChRL uznaje się za »jedne Chiny«, ale w różny sposób interpretowane – przyp. red.) i sprzeciwiały się niepodległości Tajwanu, wzmacniały współpracę, działały zgodnie z życzeniami rodaków po obu stronach cieśniny, promowały pokojowy rozwój relacji w Cieśninie Tajwańskiej. Wszystko to przynosiło szczęście rodakom i owoce (tej dynamiki - przyp. red.) były oczywiste dla wszystkich" – można przeczytać w liście gratulacyjnym Xi, w którym odniósł się on do okresu ostatnich rządów Kuomintangu w latach 2008-2016.

tajwan 1200.jpg
Chiński rząd nie będzie zadowolony. Tajwan chce zwiększyć inwestycje w Europie

"Obecnie sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej jest groźna i skomplikowana. Wszyscy synowie i córki Chin muszą wspólnie stawić czoła trudnościom i razem iść naprzód" – dodał Xi, wyrażając nadzieję, że KPCh i KMT będą "działać na rzecz zjednoczenia kraju i odnowy narodu".

Wybory na Tajwanie

W sobotę wieczorem na Tajwanie zakończyły się wybory przewodniczącego Kuomintangu. Został nim Eric Chu, były burmistrz Nowego Tajpej, który sprawował już funkcję szefa partii w latach 2015-2016 i zrezygnował zeń po przegraniu wyborów prezydenckich z aktualnie piastującą najwyższy urząd na Tajwanie Caj Ing-wen. W sobotnim wystąpieniu powyborczym Chu wskazał na potrzebę wznowienia dialogu tajwańsko-chińskiego.

Odpowiedź na list

W odpowiedzi na list przywódcy KPCh przewodniczący Chu podziękował Xi i skrytykował rządzącą na Tajwanie Demokratyczną Partię Postępową za postawę, która jego zdaniem doprowadziła do eskalacji konfliktu między Tajwanem i ChRL oraz do niepokoju w Cieśninie Tajwańskiej.

Czytaj także:

"Mieszkańcy obu stron Cieśniny Tajwańskiej to potomkowie Yandi i Huangdi (mitycznych cesarzy Chin - przyp. red.); żywimy głęboką nadzieję, że w przyszłości obie nasze partie będą w stanie w oparciu o »porozumienie z 1992 roku« i »przeciwstawianie się niepodległości Tajwanu«, wspólnie i przy poszanowaniu wzajemnych różnic działać na rzecz wzajemnego zaufania i integracji, wzmocnienia kontaktów i współpracy i będą mogły przyczynić się do pokojowego rozwoju relacji w Cieśninie Tajwańskiej" – napisał w swym liście Chu.

Krytyka po odpowiedzi nowego szefa opozycji na Tajwanie

Rządowa Rada ds. Kontynentalnych Tajwanu (MAC) skrytykowała wypowiedź Chu, wskazując, że powinien on brać pod uwagę główny nurt opinii publicznej na Tajwanie i nie ignorować faktów, a także nie podzielać poglądów strony, która wielokrotnie była odpowiedzialna za napięcia i akty agresji w Cieśninie Tajwańskiej.

Tajwańczycy nie chcą przyłączenia do Chin

Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań nad Wyborami Narodowego Uniwersytetu Chengchi w 2020 roku tylko jeden procent mieszkańców Tajwanu opowiadał się za natychmiastowym zjednoczeniem z ChRL.

bf

Czytaj także

Polska pomaga Tajwanowi. 400 tys. dawek szczepionki w drodze do Azji

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 17:03
Polska przekaże szczepionki na koronawirusa Tajwanowi - poinformował polski MSZ. Wcześniej tę informację przekazał minister zdrowia Tajwanu Chen Shih-chung.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Tajwan dotarły szczepionki z Polski. Prezydent kraju podziękowała za pomoc

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 09:30
- Szczepionki przeciw COVID-19 z Polski dotarły do Tajwanu - poinformowała w mediach społecznościowych prezydent Tsai Ing-wen. Jak informowały wczoraj władze obu krajów, Polska przekazała Tajwanowi 400 tysięcy dawek preparatu Astra Zeneca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort obrony Tajwanu: 19 samolotów ChRL naruszyło naszą strefę identyfikacji obrony powietrznej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 16:50
19 samolotów wojskowych Chińskiej Republiki Ludowej naruszyło w niedzielę od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) - poinformował tajwański resort obrony.
rozwiń zwiń