X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wiedział, że niepodległość to najpiękniejszy dar". We Włoszech odsłonięto pomnik gen. Władysława Andersa

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 14:50
Uroczystość odsłonięcia pomnika gen. Władysława Andersa w Imoli koło Bolonii, a także ceremonia w wyzwolonym przez 2. Korpus Polski Castel San Pietro Terme zakończyły w czwartek pielgrzymkę do Włoch weteranów II wojny światowej, którzy wraz z delegacją państwową uczcili 80-lecie powstania Armii Andersa.
Uroczystości wieńczące kilkudniowe obchody 80. rocznicy sformowania armii Andersa
Uroczystości wieńczące kilkudniowe obchody 80. rocznicy sformowania armii AndersaFoto: Twitter.com/Kombatanci

Nowy monument, którego autorem jest artysta rzeźbiarz Luigi Enzo Mattei, to odlana z brązu postać gen. Władysława Andersa, która - jak zaznaczył jego twórca - jest "surowa, ale i zachęcająca do dialogu". - To artystyczna interpretacja wielkiego człowieka - podkreślił Luigi Mattei, zwracając też uwagę, że generałowi towarzyszą takie przedmioty jak np. książka symbolizująca cechy nauczyciela, mapa jako instrument stratega czy piedestał zarezerwowany dla męża stanu.

Armia Andersa FREE 1200_660.JPG
Armia Andersa - zobacz serwis specjalny

Pomnik gen. Andersa stanął w Imoli w miejscu nowego memoriału, gdzie znajdują się również dwa inne upamiętnienia związane z losami 2. Korpusu Polskiego, m.in. rzeźba słynnego niedźwiadka Wojtka, który trafił do polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie i jako żołnierz-kapral miał nawet swój przydział.

"Miejsce kultywowania uniwersalnych wartości"

- Od dziś Imola posiada miejsce, w którym możemy kultywować dziedzictwo uniwersalnych wartości, które przyświecały gen. Władysławowi Andersowi i jego rodakom w epickim wyjściu z gułagów i w walce z nazistowskim faszyzmem we Włoszech. To im Imola zawdzięcza wyzwolenie - we współdziałaniu z oddziałami partyzanckimi 14 kwietnia 1945 roku miasto zostało wyzwolone - podkreślił podczas uroczystości burmistrz Imoli Marco Panieri.

Dodał też, że powojenna refleksja dotycząca II wojny światowej przyczyniła się do powstania Unii Europejskiej, która przyniosła wspólnocie wieloletni pokój. - W imię takich wartości jak wolność, demokracja, braterstwo i integracja stanowiących fundament pokojowego i dostatniego współistnienia narodów - mówił Panieri, przekonując też do budowania "bardziej umocnionej, solidarnej i zjednoczonej Europy, aby móc nadal zapewniać te wartości kolejnym pokoleniom".

Czytaj również:

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podziękował ostatnim weteranom oraz wszystkimi poległym i zmarłym żołnierzom Armii generała Andersa, za ich postawę i poświęcenie.

Posłuchaj
00:28 11309331_1.mp3 W San Pietro Terme oddano hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego (IAR) 

Szef Urzędu ds. Kombatantów przypomniał z kolei zasługi gen. Władysława Andersa dla dziejów Polski i Włoch, w tym te w wymiarze militarnym i politycznym. Dodał, że gen. Anders był m.in. kawalerzystą i tak jak inni kawalerzyści żył według maksymy, by "w życiu, tak jak przy konnym skoku, swoje serce przerzucać za przeszkodę", by dzięki temu osiągać cele. - Generał był tej maksymie, którą i każdy z nas może realizować w swoim życiu, zawsze wierny - podkreślił.

Piedimonte IAR-1200.jpg
W Piedimonte San Germano uczczono żołnierzy Armii Andersa. W 1944 roku wyzwolili to miasto

Hołd dla generała 

- To historyczna chwila, w której wszyscy możemy oddać hołd generałowi, podziękować za świadectwo jego życia, które było przepojone miłością do własnej ojczyzny, ale także umiłowaniem wolności, którą powinni cieszyć się wszyscy mieszkańcy Europy. Generał Władysław Anders dobrze wiedział, że niepodległość to najpiękniejszy dar, jaki opatrzność daje ludziom, narodom i państwom i w imię tego daru należy czasem poświęcać zdrowie, a nawet życie - dodał Jan Józef Kasprzyk.

Anna Maria Anders - ambasador Polski we Włoszech, córka gen. Andersa - nawiązując do wspomnień swojego ojca zatytułowanych "Bez ostatniego rozdziału" powiedziała, że "czuje się jako osoba, która może dopisać i być świadkiem dopisywania »ostatniego rozdziału« do książki życia jej ojca". - Ponieważ mój tata przez całe życie po wojnie marzył o wolnej ojczyźnie, o wolnej Polsce - podkreśliła.

Nie wszyscy żołnierze 2. Korpusu Polskiego opuścili Włochy

Podczas uroczystości przypomniano, że po zakończeniu II wojny światowej nie wszyscy żołnierze 2. Korpusu Polskiego opuścili Włochy. - Po zakończeniu walk niektórzy bohaterscy polscy żołnierze pozostali w tych okolicach pomagając przy odbudowie miasta, a także zakładając tutaj rodziny, które rozwijały miasto w aspekcie społecznym, kulturalnym i gospodarczym - mówił burmistrz Imoli, a z towarzyszącej uroczystości ekspozycji można było dowiedzieć się, że to historia np. sierżanta Teodora Domańskiego, który pod koniec wojny zakochał się w dziewczynie z Imoli, a następnie poślubił ją w 1946 r. To także historia sierżanta Wacława Stejenki, który po kilkuletnim pobycie w Rzymie wraz z żoną z Imoli powrócił do tego miasta i prowadził pracownię ram artystycznych.

Rzym PAP-1200.jpg
"Piłsudski wychował to pokolenie". Rzymskie obchody 80. rocznicy powstania Armii Andersa

W uroczystościach, na których wręczono medale "Pro Patria" i "Pro Bono Poloniae", wzięli udział ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego i kombatanci Polskiego Państwa Podziemnego, a także m.in. duchowni i żołnierze Wojska Polskiego. Ostatnimi punktami programu obchodów, które od soboty dla weteranów organizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, było złożenie wieńca w Castel San Pietro Terme przy tablicy upamiętniającej wyzwolenie tego miasta przez 2. Korpus Polski, a następnie uroczystość w miejscu przeprawy żołnierzy przez rzekę Sillaro. Pielgrzymka polskich weteranów wróci do kraju w piątek.

nt

Czytaj także

"Polacy i Włosi stali wtedy po stronie dobra". Uroczystości w 77. rocznicę wyzwolenia Ankony

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 12:30
Ankona we Włoszech świętuje 77. rocznicę wyzwolenia przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Miejscem ceremonii była historyczna brama - Porta Santo Stefano, którą polscy żołnierze przekroczyli w dniu 18 lipca 1944 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 1945 r. polscy żołnierze wyzwolili Bolonię. We Włoszech uroczystości na cześć weteranów 2. Korpusu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 04:03
W Bolonii odbędą się uroczystości w hołdzie żołnierzom 2. Korpusu Polskiego wyzwalającym miasto. Będą one częścią obchodów 80. rocznicy sformowania Armii generała Władysława Andersa. W uroczystościach wezmą udział ostatni weterani 2. Korpusu Polskiego, weterani walk o niepodległość, a także przedstawiciele Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ludność witała nas entuzjastycznie". W Bolonii trwają uroczystości upamiętniające Armię Andersa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 15:15
W Bolonii odbyły się uroczystości w hołdzie żołnierzom 2. Korpusu Polskiego wyzwalającym miasto. Uroczystości są częścią obchodów 80. rocznicy sformowania Armii generała Władysława Andersa. W uroczystości wzięli udział ostatni weterani 2. Korpusu Polskiego, władze i mieszkańcy Bolonii, a także przedstawiciele Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
rozwiń zwiń