X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Chinach zakazano korepetycji. Kolejne restrykcje dot. osiągania zysków przez obywateli

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 12:06
W Chinach prywatni korepetytorzy nie będą mogli prowadzić zajęć pozalekcyjnych w formule online. Zakazane będzie wykorzystywanie komunikatorów, czy platform oferujących transmisje na żywo. Zakaz wydano, gdyż obchodzone były dotychczasowe przepisy ograniczające korepetycje.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/humphery

Kilka miesięcy temu chińskie władze zakazały udzielania korepetycji związanych z programem szkolnym w weekendy lub podczas wakacji. Zdecydowano, że do przedmiotów egzaminacyjnych prywatnie będą mogły przygotowywać tylko licencjonowane organizacje non profit bez kapitału zagranicznego, a lekcje będą mogły trwać do 30 minut.

forum manifestacja kanada 1200.jpg
Marsz 7000 kroków. Kanadyjczycy solidaryzują się z więzionymi w Chinach dyplomatami

Takie szkoły miały być oficjalnie rejestrowane i zatrudniać wykwalifikowanych nauczycieli. Tym samym zakazano osiągania zysków, pozyskiwania kapitału zagranicznego i reklamowania prywatnych lekcji doszkalających.

Zakaz korepetycji online

Teraz zakaz obejmuje także prowadzenia korepetycji online z lokali niezarejestrowanych, jak budynki mieszkalne i hotele. Władze wyjaśniły, że rodzice i korepetytorzy obchodzili dotychczasowe zasady. Ci drudzy organizowali korepetycje na żywo w serwisach strimingowych z lokali wynajmowanych, przekonując że świadczą "usługi porządkowe", czy z "komunikacji kulturalnej".

Kilka tygodniu temu Rada Państwa przekonywała, że dzięki zakazowi obniżone zostaną koszty utrzymania dzieci, co przełoży się na wzrost dzietności, zwłaszcza wśród ubogich. Wyjaśniano, że dzięki zakazowi wyrównane zostaną także szanse edukacyjne.

W Chinach szczególna presja kładziona jest na egzamin gaokao - odpowiednik polskiej matury, którego wynik decyduje o przyjęciu na studia. Rodzice, zwłaszcza w dużych miastach, od najmłodszych lat wysyłają swoje dzieci na zajęcia pozaszkolne, by przygotować je na ten egzamin.

Zwolennicy zmian przekonywali, że dzięki zakazowi ta sytuacja się zmieni. Twierdzono, że dzieci nie będą poddawane silnej presji od najmłodszych lat, a także nie spędzą całych dni swej młodości w szkole, na zajęciach dodatkowych czy korepetycjach. Tłumaczono, że dzięki nowemu prawu dzieci miałyby więcej czasu na rozwój własnych zainteresowań.

Czytaj także:

Władze dodawały, że doszło "do uprowadzenia edukacji pozaszkolnej przez kapitał". Stąd też przekonywano, że celem regulacji jest także ochrona bezpieczeństwa danych online, a nie całkowite ograniczenie branży.

Zwolennicy zmian wskazywali ponadto, że wyeliminowane zostaną także liczne systemowe patologie. W Chinach wielu nauczycieli uzależniało wystawienie dobrych ocen uczniom od ich udziału w kursach prowadzonych przez firmy, dla których pracowali lub też zapłacenia za prywatne korepetycje.

***

Krytycy zakazu podnoszą jednak argument, że spadną dochody nauczycieli, którzy często pracując po godzinach, mieli szansę na drugą pensję. Ponadto zwracano uwagę, że bogaci rodzice i tak będą płacić prywatnym korepetytorom, co pogłębi różnice w edukacji. Dodatkowo wskazywano, że faktycznym celem rządzących jest kontrola edukacji i pozbawienie młodych Chińczyków kontaktu z cudzoziemcami.

W Chinach sektor korepetycji wart był ponad 120 miliardów dolarów w skali roku.

as

Czytaj także

Pomyłka Putina wytknięta przez ucznia. Prezydent dziękuje, dyrektorka ubolewa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 00:54
Prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z uczniami z okazji 1 września pomylił dwie wojny toczone przez Rosję w XVII oraz XVIII wieku i jeden z uczniów go poprawił. Podczas gdy Putin mu podziękował, dyrektorka szkoły skrytykowała chłopca za "brak skromności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort obrony Tajwanu: 19 samolotów ChRL naruszyło naszą strefę identyfikacji obrony powietrznej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 16:50
19 samolotów wojskowych Chińskiej Republiki Ludowej naruszyło w niedzielę od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) - poinformował tajwański resort obrony.
rozwiń zwiń